PLANETE i my

informacje
o stronie
więcej o
TV Planete
wydarzenia aktualne tematy wcześniejsze tematy linki głosy


PLANETE uruchomiło internetowe forum dla widzów

14 lutego 2005 r. ruszyło internetowe forum dokumentalnego kanału telewizyjnego PLANETE.

Od poniedziałku na stronie internetowej www.planete.pl widzowie mogą prowadzić dyskusje o filmach dokumentalnych pokazywanych na antenie kanału oraz o samej stacji. Forum zostało podzielone na dziewięć pokoi dyskusyjnych. Pierwszy z nich, "Wszystko o PLANETE", przeznaczony jest dla internautów, którzy chcą wyrazić swoje zdanie o kanale lub przedstawić ogólne sugestie dotyczące programu. W pozostałych ośmiu pokojach, nazwanych tak samo jak wieczory tematyczne PLANETE ("Filmowe dochodzenia", "Nasza planeta", "Społeczeństwo", "Historia", "Współczesny świat", "Portrety", "Lotnictwo" i "Seans PLANETE"), mają odbywać się dyskusje o filmach oraz o poruszanych w nich problemach.

"Dostajemy bardzo dużo e-maili od widzów, którzy pragną podzielić się swoimi wrażeniami na temat dokumentów emitowanych na naszej antenie, a jak wiadomo, pokazujemy wiele filmów poruszających trudne i kontrowersyjne tematy - mówi Joanna Pogorzelska, szefowa polskiej edycji PLANETE - Nasze forum stworzy widzom nie tylko możliwość wypowiadania swoich opinii, ale również dyskutowania między sobą. Mamy nadzieję, że dzięki temu wokół kanału zbuduje się społeczność wielbicieli filmów dokumentalnych i stylu PLANETE".

Uruchomienie forum jest pierwszą dużą zmianą na stronie internetowej PLANETE po przejęciu produkcji polskiej wersji programu przez CANAL+ CYFROWY, ale nie ostatnią. Wkrótce zostanie umieszczona na niej nowa zakładka zatytułowana "Multimedia".
KANAŁ PLANETE PRODUKOWANY W POLSCE

Od września br. rodzima edycja kanału PLANETE powstawać będzie w Polsce. Tym samym stacja staje się pierwszym telewizyjnym kanałem dokumentalnym produkowanym w naszym kraju.

CANAL+ CYFROWY Sp. z o.o. został nadawcą i producentem polskiej edycji kanału PLANETE. Zmiana ta podyktowana jest dotychczasowymi pozytywnymi doświadczeniami PLANETE w Polsce i chęcią jak najlepszego dostosowania programu stacji do oczekiwań polskich widzów. Strategia formatowania kanału zgodnie z potrzebami lokalnych rynków sprawdziła się już w Niemczech oraz we Włoszech i stanowi element dotychczasowej reorganizacji struktur europejskiego koncernu medialnego CANAL+ GROUP.

Profil i linia programowa kanału nie ulegną zmianom. Zachowane zostaną dotychczasowe bloki tematyczne i duża liczba tygodniowych premier. W przyszłości natomiast w ramówce pojawi się więcej polskich dokumentów. Zmiana organizacyjna umożliwi szybsze reagowanie na potrzeby i oczekiwania polskich widzów, a także poszerzy możliwości zakupu praw do emisji filmów oraz realizacji produkcji własnych. Centralnymi zagadnieniami dokumentów prezentowanych przez PLANETE będą nadal człowiek i społeczeństwo, zarówno w aspekcie historycznym, jak i współczesnym.

"Naszym celem jest przejście do kolejnego etapu rozwoju stacji i zapewnianie polskim odbiorcom produktu coraz bardziej wartościowego i bliższego ich zainteresowaniom" - powiedziała Beata Ryczkowska, Dyrektor Wykonawcza Pionu Programowego CANAL+ Cyfrowy, odpowiedzialna za zespół pracujący nad programem polskiej anteny PLANETE - "Przy wyborze filmów i reportaży będziemy kierować się takimi kryteriami, jak: różnorodność, wartość poznawcza i artystyczna programów oraz nagrody zdobyte na festiwalach filmów dokumentalnych. Postaramy się jak najlepiej wykorzystać ogromne możliwości, jakie daje nam fakt, że PLANETE stał się pierwszym kanałem dokumentalnym produkowanym w Polsce."NIEMIEC KAI WIESINGER
ZWYCIĘZCĄ KONKURSU PLANETE

Kai Wiesinger, niemiecki aktor rozpoczynający karierę reżysera, wygrał tegoroczną edycję konkursu PLANETE na projekt filmu dokumentalnego. Tematem nadesłanego przez niego projektu "Eruv - the wire" jest społeczność ortodoksyjnych Żydów w Teaneck w stanie New Jersey, którzy wyznaczyli strefę, gdzie można wykonywać drobne prace podczas szabatu. Nagrodą dla zwycięzcy będzie sfinansowanie przez PLANETE produkcji dokumentu oraz jego uroczysta premiera podczas 55. Międzynarodowego Festiwalu Filmów w Berlinie.

Organizatorzy konkursu otrzymali ponad 100 projektów z całego świata. Spośród nich wybrano 10 prac, które oceniało międzynarodowe Jury w składzie: znany polski reżyser filmów dokumentalnych Marcel Łoziński, niemiecka reżyserka Caroline Link (przewodnicząca Jury), szef mieszczącej się w Hamburgu wytwórni filmów dokumentalnych Doc.station Hartmut Klenke, niemiecki prezenter i wydawca telewizyjny Wolfgang Herles, były dyrektor Festival international du nouveau cinéma et de la vidéo (międzynarodowego festiwalu nowego kina i wideo) w Montrealu Luc Bourdon oraz redaktor naczelny FOCUS TV Matthias Pfeffer.

Międzynarodowy konkurs PLANETE na projekt filmu dokumentalnego jest organizowany od 2002 roku. Zwycięzcami poprzednich edycji byli: Niemiec Andres Veiel za projekt "Russenbus - Fremde Brüder" (2002 r.) oraz Polak Bartek Konopka za "Balladę o kozie" (2003 r.). Powstały na podstawie nadesłanego do PLANETE scenariusza film "Ballada o kozie" okazał się dużym sukcesem. Nie tylko spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem podczas 54. MFF w Berlinie, ale także cieszy się dużą popularnością w Polsce. Do tej pory był pokazywany na festiwalach: Prowincjonalia (Nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego), Międzynarodowe Dni Filmu Dokumentalnego "Rozstaje Europy", Krakowski Festiwal Filmowy (Nagroda Publiczności), a 28 czerwca zostanie zaprezentowany w ramach Lubuskiego Lata Filmowego. Wiele instytucji kulturalnych zwraca się do kanału PLANETE o zgodę na włączenie filmu do organizowanych przez siebie przeglądów filmowych. "Balladą o kozie" interesują się również zagraniczne festiwale i stacje telewizyjne.PLANETE PARTNEREM KAMPANII SPOŁECZNEJ
TOWARZYSTWA OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI

Telewizyjny kanał dokumentalny PLANETE przyłączył się do ogólnokrajowej kampanii społecznej "Prośba" zorganizowanej z inicjatywy Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Celem rozpoczynającej się na początku czerwca 2004 roku akcji jest nakłonienie ludzi do pomocy w ratowaniu TOZ. W obecnej sytuacji gospodarczej wiele firm ograniczyło lub wycofało swoje wsparcie na rzecz bezdomnych zwierząt. W rezultacie po 140 latach nieprzerwanej pracy TOZ znalazło się na skraju bankructwa. Wstrzymano realizację wielu programów, a brak zorganizowanych działań może spowodować, że kilka tysięcy zwierząt zostanie bez właściwej opieki. "Ta kampania ma powstrzymać recesję w opiece nad bezdomnymi zwierzętami i w ratowaniu zwierząt okrutnie potraktowanych przez ludzi" - mówi Wojciech Muża, Dyrektor Wykonawczy Zarządu Głównego TOZ.

Kampania prowadzona będzie w środkach masowego przekazu: telewizji, radiu, prasie, billboardach i w Internecie. PLANETE udostępni organizatorom akcji swój czas antenowy. Do kampanii włączyło się również wiele znanych osób ze świata kultury, sportu i polityki, m.in. Krystyna Janda, Urszula Dudziak, Artur Barciś, Jagna Kolasińska - Marczułajtis i Hanna Gucwińska. Bohaterem kampanii jest pies Luka, a jej adresatami wszyscy ci, którzy mogą i zechcą wesprzeć bezdomne zwierzęta.JURY ABONENTÓW PLANETE NAGRADZA ANTONIEGO KRAUZE

Po raz siódmy z rzędu kanał dokumentalny PLANETE ufundował swoją nagrodę dla reżysera najlepszego dokumentu zakwalifikowanego do ogólnopolskiego konkursu 44. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W tym roku dziewięcioosobowe Jury złożone z Abonentów PLANETE przyznało nagrodę Antoniemu Krauze za film "W jednym - o przyjaźni, miłości i śmierci Janiny Garyckiej". Laureat otrzyma 1000 euro. Nabór do Jury został przeprowadzony wśród Abonentów krakowskiego oddziału UPC Telewizji Kablowej.

W poprzednich latach nagrodę PLANETE zdobyli: w 1998 r. Michał Dudziewicz za film "Paradoks o konduktorze", w 1999 r. Piotr Najsztub za "Żywioł: Haręża", w 2000 r. Krzysztof Nowak - Tyszowiecki za "Akowców", w 2001 r. Natalia Koryncka - Gruz za "Zbiga", w 2002 r. Mariusz Malec za film "Człowiek, którego nie ma", a w 2003 r. Tomasz Gliński i Małgorzata Łupina za dokument "Marzyć każdy może".PLANETE PARTNEREM 44. KRAKOWSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO

Dokumentalny kanał PLANETE już po raz siódmy jest oficjalnym partnerem Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który w tym roku odbędzie się w dniach 28 maja - 01 czerwca. Stacja jest współorganizatorem wydarzenia oraz fundatorem nagrody PLANETE dla reżysera najlepszego polskiego dokumentu zakwalifikowanego do konkursu festiwalowego. Nagrodzony reżyser otrzyma 1000 euro. Jak co roku, laureata wybierze Jury, w którego skład wejdą Widzowie PLANETE. Pozwala to na przyznanie wyróżnienia obrazowi, który odzwierciedla gusty i upodobania odbiorców. Tym razem nabór do Jury został przeprowadzony wśród Abonentów krakowskiego oddziału UPC Telewizji Kablowej.

W poprzednich latach nagrodę PLANETE zdobyli: w 1998 r. Michał Dudziewicz za film "Paradoks o konduktorze", w 1999 r. Piotr Najsztub za "Żywioł: Haręża", w 2000 r. Krzysztof Nowak - Tyszowiecki za "Akowców", w 2001 r. Natalia Koryncka - Gruz za "Zbiga", w 2002 r. Mariusz Malec za film "Człowiek, którego nie ma", a w 2003 r. Tomasz Gliński i Małgorzata Łupina za dokument "Marzyć każdy może".Nowe logo i oprawa graficzna PLANETE

Planete 19 stycznia 2004 r. zmieniły się logo i szata graficzna kanału dokumentalnego PLANETE. Nowa oprawa, charakteryzująca się intensywnymi kolorami i dynamiczną grafiką, ma wzmocnić wizerunek PLANETE jako kanału nowoczesnego zarówno w treści, jak i w formie - poruszającego aktualne tematy i nawiązującego do współczesnej stylistyki.

Film dokumentalny, jako gatunek ewoluuje coraz bardziej upodabniając się do reportażu o dynamicznej narracji, dlatego PLANETE jako kanał dokumentalny również się zmienia. Niektóre elementy nowej oprawy graficznej stacji przyjmą cechy charakterystyczne dla programów i kanałów informacyjnych.

Najnowsza zmiana identyfikacji wizualnej PLANETE nie jest pierwszą tego typu modyfikacją w historii stacji - używane do tej pory logo zostało wprowadzone w 1999 r., a dotychczasowa szata graficzna - w 2001 r.
NOWA EDYCJA MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU PLANETE
NA PROJEKT FILMU DOKUMENTALNEGO

informacje na stronie PLANETENOWA KAMPANIA SPOŁECZNA Z UDZIAŁEM PLANETE

W drugiej połowie listopada i na początku grudnia 2003 roku kanał dokumentalny PLANETE weźmie udział w ogólnopolskiej multimedialnej kampanii społecznej zorganizowanej z inicjatywy Towarzystwa Rozwoju Rodziny i Polskiego Towarzystwa Urologicznego dotyczącej problemów zaburzeń erekcji. Akcja informacyjna zostanie przeprowadzona w kinach oraz środkach masowego przekazu: telewizji, prasie i ulicznych billboardach. PLANETE udostępni organizatorom swój czas reklamowy.

Jak wykazują badania, ponad 1,5 mln Polaków (czyli około 10% dorosłych mężczyzn) cierpi na zaburzenia erekcji, ale większość z nich nie decyduje się na wizytę u specjalisty, ponieważ uznaje problem za zbyt wstydliwy lub nie wie, gdzie szukać pomocy. Akcja informacyjna ma przełamać społeczne tabu i zachęcić mężczyzn do leczenia zaburzeń.

Kampania społeczna Towarzystwa Rozwoju Rodziny i Polskiego Towarzystwa Urologicznego jest kolejną, po akcji Krajowego Centrum ds. AIDS, do której PLANETE włącza się w tym roku. W przyszłości kanał zamierza angażować się w podobne projekty dotyczące człowieka i jego problemów, a także obejmować patronat medialny nad imprezami o charakterze kulturalnym, jak festiwale czy wystawy.Wspólna impreza PLANETE i Polskiego Komitetu Olimpijskiego

28 listopada 2003 roku kanał dokumentalny PLANETE wraz z dystrybutorem filmów KUIV oraz Polskim Komitetem Olimpijskim organizuje w Klubie Olimpijskim w Warszawie wieczór wspomnieniowy z okazji 50. rocznicy legendarnego zwycięstwa reprezentacji Węgier nad Anglią na Wembley, które było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach piłki nożnej.

W programie wieczoru przewidziano między innymi projekcję udostępnionego przez PLANETE i francuskiego dystrybutora KUIV filmu "Węgierska Złota Jedenastka". Dokument w zajmujący sposób opowiada dzieje węgierskiej drużyny narodowej, która w pierwszej połowie lat pięćdziesiątych nie miała sobie równych na całym świecie.

Imprezę uświetnią swoją obecnością przedstawiciele środowiska sportowego, delegacje węgierskich instytucji mieszczących się w Warszawie oraz dziennikarze. Wieczór poprowadzi znany dziennikarz sportowy Stefan Szczepłek.


NOWA JESIENNA RAMÓWKA

3 listopada 2003 roku kanał PLANETE wprowadza nową, jesienną ramówkę.

Zmiany dotyczyć będą trzech wieczornych bloków tematycznych. Zamiast poniedziałkowego "Sportu" widzowie będą mogli oglądać pasmo zatytułowane "Społeczeństwo", środowe "Cywilizacje" zostaną zastąpione "Filmowymi dochodzeniami", a czwartkowe miejsce "Kultury i rozrywki" zajmą "Portrety".

Zagadnienia z kręgu sportu, cywilizacji, kultury i rozrywki nie znikną jednak z anteny PLANETE. Nowa ramówka, podobnie jak poprzednia, opierać się będzie się na stałych pasmach programowych. Premierowe dokumenty emitowane będą od poniedziałku do czwartku od godz. 19.45, a w soboty i niedziele od 20.45.

A więc, od poniedziałku do czwartku o 19.45 blok premier rozpoczynać się będzie od krótkich filmów i nowel dokumentalnych poruszających tematykę społeczną, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących wybranych grup społecznych i zawodowych.

Następnie, o 20.15 PLANETE zaproponuje widzom filmy przyrodnicze.

Dalej, od poniedziałku do czwartku oraz w sobotę i niedzielę o 20.45 rozpoczynać się będą wieczory tematyczne:
  • w poniedziałek - "Społeczeństwo"
  • we wtorek - "Nasza planeta"
  • w środę - "Filmowe dochodzenia"
  • w czwartek - "Portrety"
  • w sobotę - "Historia"
  • w niedzielę - "Lotnictwo"

Oznacza to, że w soboty i niedziele blok premier rozpocznyna się o 20.45.

"Modyfikacja wprowadzonej dwa lata temu ramówki ma na celu dostosowanie oferty PLANETE do aktualnych oczekiwań widowni i nowych trendów panujących wśród autorów filmów dokumentalnych. Klasyczne dokumenty i ponadczasowa tematyka: historia, czy odległe cywilizacje nadal są chętnie oglądane, ale zdecydowanie rośnie zainteresowanie filmami o dynamicznej narracji, które opowiadają o aktualnych problemach i zjawiskach społecznych. Wprowadzenie nowych bloków tematycznych umożliwi częstsze prezentowanie tego typu dokumentów" - wyjaśnia Olivier Stroh, Zastępca Dyrektora Generalnego MultiThematiques odpowiedzialny za kanały edukacyjne i rozrywkowe


Realizacja "Kozy wędrowniczki", polskiej produkcji PLANETE, rozpoczęta

Pod koniec sierpnia 2003 rozpoczęły się zdjęcia do filmu dokumentalnego "Koza wędrowniczka", według pomysłu Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego. Ich scenariusz zwyciężył w tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu PLANETE na projekt filmu dokumentalnego. Nagrodą w konkursie jest sfinansowanie realizacji zwycięskiego projektu.

Film będzie opowiadał o dziewięciu kozach z Akademii Rolniczej we Wrocławiu, które zostają przekazane rodzinom korzystającym z pomocy Opieki Społecznej w kilku wsiach województwa lubuskiego. Kozy mają dać tym ludziom zajęcie, mleko i rozrywkę dla dzieci. Pomysł filmu polega na tym aby pokazać dzisiejszą wieś oczami... kozy. Symboliczna koza wędrowniczka będzie świadkiem leśnego życia w azylu recydywistów, przedsięwzięć biznesowych pewnego złomiarza; stanie się maskotką rozbrykanych dzieciaków i dwóch szalonych braci.

Zdjęcia rozpoczęły się we Wrocławiu i potrwają do końca września w województwie lubuskim. W ciągu pierwszych 12 dni zdjęć nakręcono 37 godzin materiału. Film ma zostać ukończony jeszcze w tym roku, a jego uroczysta premiera będzie miała miejsce podczas 54. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie w lutym 2004 roku.

Urodzony w 1972 roku Bartek Konopka (reżyser filmu) ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim i reżyserię na WRiTV im. Krzysztofa Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim. Obecnie jest słuchaczem kursu dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy. Bartek Konopka ma już na swoim koncie pierwsze sukcesy: jego film absolutoryjny "Czubek" brał udział w wielu festiwalach międzynarodowych. Autorem zdjęć do "Czubka" był Piotr Rosołowski (absolwent realizacji obrazu filmowego na WRiTV). Od tego filmu zaczęła się ich współpraca. Zrobili razem m.in. kilka dokumentów dla TVP1. Piotr Rosołowski jest też autorem zdjęć do "Kozy wędrowniczki". Produkcją filmu zajmuje się Maciej Skalski pod auspicjami Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy.


PLANETE PARTNEREM 43. KRAKOWSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO

Dokumentalny kanał PLANETE już po raz szósty jest oficjalnym partnerem Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który w tym roku odbędzie się w dniach 28 maja - 01 czerwca. Stacja jest współorganizatorem wydarzenia oraz fundatorem nagrody dla reżysera najlepszego polskiego dokumentu zakwalifikowanego do konkursu festiwalowego. Jak co roku, laureata wybierze jury, w którego skład wejdą Widzowie PLANETE. Pozwala to na przyznanie wyróżnienia obrazowi, który odzwierciedla gusty i upodobania odbiorców. Nagrodzony reżyser otrzyma 1000 USD.

W poprzednich latach nagrodę PLANETE zdobyli: w 1998 r. Michał Dudziewicz za film "Paradoks o konduktorze", w 1999 r. Piotr Najsztub za "Żywioł: Haręża", w 2000 r. Krzysztofa Nowak - Tyszowiecki za "Akowców", w 2001 r. Natalia Koryncka - Gruz za "Zbiga", a w 2002 roku Mariusz Malec za dokument "Człowiek, którego nie ma".

Jednocześnie kanał PLANETE ma przyjemność poinformować, że koprodukcja PLANETE, film Macieja Drygasa "Głos nadziei" został zakwalifikowany do cyklu pokazów zatytułowanych "Pamięć", będących częścią programu 43. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Projekcja dokumentu odbędzie się w kinie Mikro 1 czerwca o godz. 12.00.


POLSKI REŻYSER ZWYCIĘZCĄ W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE PLANETE

21 maja 2003 roku została rozstrzygnięta druga edycja międzynarodowego konkursu na projekt filmu dokumentalnego ogłoszonego przez kanał telewizyjny PLANETE. Zwycięzcą został Polak Bartek Konopka. Jego "Koza wędrowniczka" otrzymała bardzo wysokie noty od wszystkich jurorów.

Nagrodą za zdobycie pierwszego miejsca w konkursie jest sfinansowanie produkcji zwycięskiego filmu przez stację PLANETE. Uroczysta premiera dokumentu odbędzie się podczas 54. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie w lutym 2004 roku.

Do ścisłego finału konkursu zakwalifikował się także inny projekt nadesłany z Polski. Jego autorem jest Borys Lankosz.

W skład jury weszły następujące osoby: przewodnicząca komisji aktorka Barbara Rudnik (Niemcy), reżyser, poeta, scenarzysta i producent Andrzej Titkow (Polska), reżyser i psycholog Andres Veiel (Niemcy) oraz dziennikarz, reżyser i producent Christian Frei (Szwajcaria).

Tegoroczna edycja konkursu adresowana była do studentów oraz absolwentów kierunków filmowych, którzy ukończyli szkołę w ciągu ostatnich 5 lat. Jej celem jest promocja utalentowanego dokumentalisty rozpoczynającego karierę zawodową.

Organizatorzy konkursu otrzymali 106 projektów: z Polski (28 prac), Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Macedonii, Chorwacji, Łotwy i RPA.

Urodzony w 1972 roku Bartek Konopka ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studiował również dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię na WRiTV im. Krzysztofa Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim. Obecnie jest słuchaczem kursu dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy. Bartek Konopka ma już na swoim koncie pierwsze sukcesy: jego film absolutoryjny "Czubek" brał udział w wielu festiwalach międzynarodowych.


KONKURS PLANETE I TYGODNIKA STERN
NA PROJEKT FILMU DOKUMENTALNEGO

Kanał telewizyjny PLANETE i niemiecki tygodnik Stern mają przyjemność ogłosić drugą edycję konkursu na projekt filmu dokumentalnego, w którym nagrodą będzie sfinansowanie przez PLANETE realizacji wyróżnionego pomysłu. Konkurs będzie składał się z dwóch etapów. Najpierw PLANETE dokona wstępnej selekcji nadesłanych propozycji, a następnie 10 wybranych projektów zostanie przedstawionych jury, które wybierze zwycięzcę. W ciągu kilku miesięcy od ogłoszenia wyników na podstawie nagrodzonego projektu zostanie wyprodukowany film, który następnie będzie zaprezentowany podczas 54. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie w 2004 roku. W tym roku konkurs ma na celu promowanie młodych talentów i skierowany jest wyłącznie do studentów szkół lub kierunków filmowych oraz do osób, które ukończyły wspomniane studia ciągu ostatnich 5 lat. Projekty należy przesyłać do 15 kwietnia 2003 na adres:

MultiThématiques GmbH
"PLANETE & STERN Dokumentarfilmpreis"
Carl-Zeiss-Ring 5, D-85737 Ismaning
Deutchland / Niemcy

W projekcie, zredagowanym w języku angielskim lub niemieckim, powinny znaleźć się następujące informacje: streszczenie filmu, dane dotyczące produkcji (np.: miejsce i czas realizacji zdjęć), kosztorys, przewidywany czas trwania filmu w minutach oraz informacje o osobie, która miałaby zrealizować dokument. Więcej informacji o konkursie (w języku angielskim i niemieckim) można znaleźć na stronie internetowej www.planet-tv.de. Wkrótce zostanie tam zamieszczony także formularz zgłoszeniowy.

Dokumentalny kanał telewizyjny PLANETE powstał we Francji w 1989 r. Należy do Grupy MULTITHEMATIQUES S.A. kierowanej przez Bruno Thibaudeau. W Polsce istnieje od grudnia 1996 r. Dostępny jest w sieciach kablowych oraz na platformie cyfrowej Cyfra+. Aktualnie dociera do ponad 2 100 000 gospodarstw domowych na terenie całego kraju. PLANETE nadawana jest również we Francji, Niemczech, Włoszech, Beneluksie, Szwajcarii, Kanadzie i we francuskojęzycznej części Afryki.


Najczęściej zadawane pytania dotyczące konkursu

1. Czym wyróżnia się konkurs PLANETE i Sterna od innych wydarzeń tego typu?
- - - Warunki konkursu PLANETE i Sterna są wyjątkowo atrakcyjne. Organizatorzy nie narzucają ograniczeń związanych z budżetem filmu oraz gwarantują, że film zostanie wyemitowany w PLANETE w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Ponadto nie obowiązują żadne wytyczne dotyczące tematyki filmu.

2. Czy została określona maksymalna suma, jaką można wydać na realizację filmu?
- - - Nie.

3. A jak wysokie są budżety nadsyłanych projektów?
- - - Przeciętnie od 30 000 do 50 000 euro. Najtańszy budżet wynosił 6000 euro, a najdroższy 686 000 euro.

4. Trochę się denerwuję, bo nie mam jeszcze wystarczająco dużego doświadczenia zawodowego. Czy mogę liczyć na pomoc PLANETE?
- - - PLANETE daje laureatowi całkowitą swobodę w realizacji filmu, ale jeśli uzna, że potrzebuje on wsparcia, zapewni mu pomoc kompetentnych osób. Poza tym, PLANETE będzie obecna na planie podczas najważniejszych dni zdjęciowych.

5. Co, oprócz sfinansowania mojego projektu, mogę zyskać wygrywając konkurs?
- - - Druga edycja konkursu ma na celu promowanie młodych talentów. Mamy nadzieję, że nazwisko laureata przestanie być anonimowe w środowisku dokumentalistów. Ponadto, premiera filmu odbędzie się w ramach uroczystego pokazu podczas 54. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, co dla młodego twórcy może okazać się ważnym etapem kariery zawodowej.

6. Czy obowiązują jakiekolwiek wytyczne dotyczące formy filmu?
- - - Przede wszystkim musi być to film dokumentalny. Dozwolone są zarówno jego klasyczne formy, jak i eksperymentalne, innowacyjne propozycje. Ważne jest, aby prawa autorskie projektu należały wyłącznie do osoby, która go zgłosiła.

7. Czy kosztorys musi być szczegółowy, czy też wystarczy podanie ogólnej sumy?
- - - W kosztorysie należy wymienić wszystkie wycenione pozycje, w tym także honoraria dla osób pracujących przy realizacji filmu. Jeśli uczestnik konkursu nie jest w stanie sam skompletować ekipy filmowej, albo nie ma dostępu do niezbędnego sprzętu, powinien pominąć te punkty w kosztorysie i zaznaczyć, że w tej kwestii liczy na pomoc PLANETE.


KONTAKT W POLSCE:

Pi-aR+, Inga Uchymiak
Biuro Prasowe PLANETE
Al. Jerozolimskie 87
02-001 Warszawa

tel: 022 3310 697
fax: 022 3310 699

e-mail: planete@prplus.pl

informacje
o stronie
więcej o
TV Planete
wydarzenia aktualne tematy wcześniejsze tematy linki głosy

http://republika.pl/planete
     http://www.planete.republika.pl