PLANETE i my

informacje
o stronie
więcej o
TV Planete
wydarzenia aktualne tematy wcześniejsze tematy linki głosy


Brygada od doczesnych szczątków

Judaizm nakazuje chowanie wszystkich części ciała zmarłego. Dlatego w Izraelu powstała ZAKA, brygada zajmująca się zbieraniem szczątków osób zmarłych w tragicznych okolicznościach, również w zamachach terrorystycznych.

Film przedstawia czterech członków ochotniczej brygady ZAKA. Autorzy dokumentu towarzyszą im w ich codziennej pracy i spotykają się z ich rodzinami. Starają się również dowiedzieć, co myślą o pracy, którą wykonują oraz poznać powody, dla których zdecydowali się na nią. Jak znoszą straszliwe widoki, jakie zastają na miejscu wybuchu bomby? To jedno z wielu pytań postawionych w pierwszym filmie dokumentalnym o ZAKA.

Uwaga! Film dla widzów dorosłych

Brygada od doczesnych szczątków
film dokumentalny, Izrael, 2004, 47 min., reżyseria: Noam Shalev
Pierwsza emisja: niedziela, 12 grudnia 2004Janusz Korczak - król dzieci

Portet Janusza Korczka, wybitnego pedagoga, lekarza, pisarza i obrońcy praw dziecka, który zginął w 1942 roku w obozie w Treblince.

Inspiracją do nakręcenia dokumentu było wydanie w 1998 roku dotychczas niepublikowanych "Dzienników Korczaka", których fragmenty stanowią oś całego obrazu. Film jest portretem wielkiego pedagoga i opiekuna dzieci. Jest hołdem składanym jego nowoczesnym koncepcjom wychowawczym i świadectwem godnego życia. Twórcom dokumentu udało się dotrzeć do nielicznych już żyjących wychowanków pedagoga, którzy stale mają w pamięci jego niezwykłe serce. Zdjęcia do filmu realizowano w Polsce, Francji i Izraelu w oparciu o świadectwa uczestników zdarzeń, w których Korczak brał udział. Agnieszka Ziarek, wspominając moment, w którym postanowiła nakręcić dokument o Korczaku, mówi: "... pochyliłam się nad życiem tego człowieka, wybitnego pedagoga, lekarza i pisarza. Odnalazłam wychowanków... Są oni rozrzuceni po całym świecie, ale wszyscy zachowują nienaruszone wspomnienie, niebywałą czułość wobec swojego Starego Doktora".

Janusz Korczak - król dzieci
film dokumentalny, Polska / Francja / Izrael, 2000, 52 min., reżyseria: Agnieszka Ziarek
Pierwsza emisja: sobota, 25 grudnia 2004


informacje
o stronie
więcej o
TV Planete
wydarzenia aktualne tematy wcześniejsze tematy linki głosy

http://republika.pl/planete
     http://www.planete.republika.pl