PLANETE i my

informacje
o stronie
więcej o
TV Planete
wydarzenia aktualne tematy wcześniejsze tematy linki głosy
>/p>

W labiryncie pajęczej sieci

pajączek i świeci


Owady żyjące w społeczeństwach fascynują naukowców wysokim stopniem zorganizowania. W funkcjonowaniu ich skupisk ważną rolę odgrywają wydzielane przez nich substancje: wosk, feromony i pajęczyny. Te ostatnie są wspaniałym narzędziem komunikowania się i wzmacniania więzi w grupie.

Pajęczyny, czyli nici powstałe z wydzieliny niektórych owadów, mogą pomagać w porozumiewaniu się, stanowić środek transportu, albo zapewnić ochronę. Przekazywanie informacji przez sieci pajęcze może odbywać się na różne sposoby. Naukowcy zastanawiają się, jakie sygnały owady mogą wysyłać i odbierać za pomocą wibracji przechodzących przez liczne, sklejone ze sobą sieci. W wielokrotnie nagradzanym na festiwalach dokumencie przedstawiającym fascynujący świat pajęczyn, wykorzystano nowoczesną technikę filmową oraz mikroskopową.

W labiryncie pajęczej sieci
film dokumentalny, Francja, 2002, 52 min., reżyseria: Nicolas Gabriel
Pierwsza emisja: poniedziałek, 1 listopada 2004Być szefem

być szefem

Często uważa się, że nic nie robią, mimo że w rzeczywistości mają pełne ręce roboty: kontrolują, negocjują, wymyślają, motywują i, przede wszystkim, wciąż dokonują ważnych wyborów. Mowa o szefach.

Przez 8 miesięcy Stéphan Moszkowicz obserwuje pracę Stéphane'a Treppoza szefa francuskiej filii dużej anglosaskiej grupy AOL, dostawcy internetu i Jean-Louisa Pariente, stojącego na czele małej firmy Arthur produkującej bieliznę. Kamera autora dokumentu jest tak dyskretna, że filmowane osoby zapominają o jej obecności, ale, kiedy trzeba, potrafi również cierpliwie słuchać ich zwierzeń. Stéphane Treppoz ma 36 lat. Jest zdolnym menadżerem pracującym w stylu amerykańskim. Musi stawić czoło dużej i silnej konkurencji oraz polityce niskich cen obowiązującej na rynku usług internetowych. Właśnie zaczyna negocjacje, od których zależy rentowność firmy. To trudne zadanie nie należy do jedynych - Stéphane musi również zreorganizować firmę, której zagrażają wewnętrzne konflikty. Jean-Louis Pariente, współzałożyciel Arthura, to nietypowy i spontaniczny szef. Lubi odwiedzać butiki i rozmawiać ze sprzedawczyniami. Stojąc na czele małej firmy, musi kontrolować całą jej działalność. Decyduje o strategii, troszczy się o swoich współpracowników i o prawidłowe funkcjonowanie firmy. Musi podejmować się nawet tak nielubianych przez niego zadań, jak logistyka.

Być szefem
film dokumentalny, Francja, 2003, 90 min., reżyseria: Stéphan Moszkowicz
Pierwsza emisja: poniedziałek, 8 listopada 2004Historia Empire State Building

Empire State Building

Nowojorski biurowiec Empire State Building został zbudowany w latach 1929 - 1931. Przez ponad dwie dekady był najwyższą budowlą świata. Ma 381 metrów wysokości, a wraz z masztem prawie 450 metrów. Został zaprojektowany na zlecenie Johna Jakoba Raskoba, jednego z głównych udziałowców General Motors, który postanowił pobić rekord wysokości budynku należący do biurowca koncernu Chryslera. Empire State Building

Po stronie Raskoba stał energiczny Alfred E. Smith, były burmistrz Nowego Jorku, który gorliwie promował Empire State Building, niejednokrotnie korzystając ze wsparcia znanych postaci świata show - businessu. Budynek odwiedzali również szefowie państw, miejscy alpiniści oraz... filmowy King Kong. Film opowiada historię Empire State Building i przedstawia związanych z nią ludzi.

Historia Empire State Building
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2000, 50 min.
Pierwsza emisja: środa, 17 listopada 2004


informacje
o stronie
więcej o
TV Planete
wydarzenia aktualne tematy wcześniejsze tematy linki głosy

http://republika.pl/planete
     http://www.planete.republika.pl