PLANETE i my

informacje
o stronie
więcej o
TV Planete
wydarzenia aktualne tematy wcześniejsze tematy linki głosy


Co to jest przygoda? Po co jej szukamy?

Kiedyś ważnym powodem podejmowania wypraw były względy ekonomiczne a odkrycia towarzyszyły nawiązywaniu stosunków handlowych. Podróżujący kupiec był często zarazem ambasadorem władcy, swojego kraju, obszaru kulturowego, często wywiadowcą.

Takie podróże były bardzo ryzykowne ale potencjalnie niezwykle dochodowe i pozwalające na powiększanie wpływów, dlatego stanowiły ważny element ekspansji politycznej. Raz odkryte źródła towarów oraz szlaki komunikacyjne były zazdrośnie strzeżone przed obcymi i konkurencją.

W stosunkowo niedalekiej przeszłości istniał niejeden przedmiot pożądania: drewno tropikalne, kauczuk, guano, kawa, kakao i przyprawy, skóry zwierząt futerkowych, kość słoniowa, złoto i inne cenne minerały, ropa i gaz...


Jednym z takich znanych i owianych romantyczną legendą przygody był egzotyczny dla Europejczyków Jedwabny szlak.

jedwabny1 Istniał na pewno już w starożytności, łącząc Chiny i kraje basenu Morza Śródziemnego, prowadził śmiałków przez ogromne odległości, pustynie, step i górskie przełęcze Pamiru. Nazwa oczywiście pochodzi od jedwabiu, którego produkcja, w tym przede wszystkim hodowla jedwabników, była zazdrośnie strzeżonym sekretem chińskich cesarzy. Związane są z nim tak znane postaci jak Aleksander Wielki, Marco Polo i Czyngis - Chan.

jedwabny1 W październiku obejrzymy na antenie Planete cykl ośmiu filmów poświęconych podróży amerykańskiego reżysera Paxtona Wintersa, który wraz z trzema tureckimi fotografami drogę z Chin do Turcji pokonał w ciągu 15 miesięcy. Całą trasę liczącą około 11 tysięcy kilometrów pokonali w tradycyjny sposób: na wielbłądach.

Jedwabny Szlak (1-8)
film dokumentalny, produkcji tureckiej, 2001, odcinki po ok. 26 min.
Reżyseria: Paxton Winters
Pierwsza emisja: w poniedziałek, 20 października 2003, kolejne odcinki codziennie przez osiem kolejnych dni (od poniedziałku do piątku).


Współcześnie więcej słyszymy o tych, którzy mają inne cele niż wymiana handlowa. Zależnie od indywidualnej skłonności i drogi do jej wypełnienia zapaleńcy wędrują śladami swoich historycznych poprzedników albo przecierają nowe szlaki, poprze pustynie piaskowe lub śnieżne, wspinają się na górskie szczyty albo schodzą w podziemia jaskiń, pokonują przestrzenie na łodziach, konno, psimi zaprzęgami, na nartach lub własnych nogach.

Mamy okazję obejrzeć kolejnych kilka ciekawych filmów dokumentalnych opowiadających o takich ludziach.

Nazywany "białym koczownikiem" etnolog Philippe Frey od wczesnej młodości wędruje po pustyniach całego świata, aby spotykać i obserwować żyjące w ich okolicach ludy. Podczas wyprawy do Ameryki Północnej towarzyszy mu kamera.

jedwabny1 Frey był pierwszym człowiekiem, który pieszo i samotnie przemierzył Saharę. Znany jest również z podróży do kotliny Kalahari i na pustynię Thar. Celem jego ekspedycji nie jest dokonywanie kolejnych wyczynów, ale wypróbowywanie różnych technik radzenia sobie w ekstremalnych warunkach i, jak na etnologa przystało, nawiązywanie znajomości z tubylcami. W latach dziewięćdziesiątych reżyser Yves Philippe miał okazję obserwować, jak Frey pokonał 5000 kilometrów amerykańskich pustyń. Trudy wędrówki pomagały mu znieść dwa konie. Od czasu do czasu etnologowi towarzyszyli napotkani po drodze Indianie. Podróż stała się dla niego okazją do przypomnienia sobie historii kilkuset Apaczów, którzy pod koniec 19. wieku, po starciach z wojskiem Stanów Zjednoczonych, zostali skazani na deportację z rodzinnej ziemi.

Pustynny tramp
Reżyseria: Yves Philippe, , 53 min
Francuski film dokumentalny z 1996 roku obejrzymy po raz pierwszy w poniedziałek, 20 października.

kilka informacji o tej wyprawie (po francusku)


Kolejny emitowany tego samego dnia film jest relacją z naukowej wyprawy wybitnego naukowca, Théodore'a Monoda.

Znany przyrodnik, podróżnik i działacz ekologiczny, Théodore Monod, już jako starszy pan, wybrał się w 1995 roku do Jemenu, aby odnaleźć pewien gatunek drzewa. Podczas tej wyprawy towarzyszyli mu filmowcy. Oglądając zrealizowany przez nich dokument widz ma okazję nie tylko poszerzyć swą wiedzę o roślinności Jemenu, ale również poznać jednego z najwybitniejszych przyrodników XX wieku, autora badań nad florą i fauną Sahary. Niezwykły człowiek, zmarł w 2000 roku.

Stary człowiek i drzewa
film dokumentalny, Francja, 1995, 51 min.

Reżyseria: Raynal Pellicer
Pierwsza emisja: poniedziałek, 20 października 2003

informacje o Théodore Monod (po francusku)


jedwabny1 Człowiek. Zwierzę. Cel życia realizowany i odkrywany każdego dnia w ciężkiej pracy na roli. Zwierzęta jako siła pociągowa i juczna. Jako bezpośredni pokarm albo fabryka mleka. Są obok nas i żyją z nami. Bywa, ze jesteśmy przyjaciółmi. Czasem od współpracy człowiek - zwierzę zależy przetrwanie obojga. Z pewnością wszyscy podróżnicy to osoby niezwykłe a ogromny wysiłek jaki wkładają w swoje pasje hartuje i przy okazji utwardza, tak samo jak każdego z nas. Hartuje i daje siłę do pokonywania trudności, czasem niestety zobojętnia.

Mówimy, że stosunek do zwierząt jest miarą naszego człowieczeństwa, rozumianego jako wrażliwość i zdolność do uczuć. Wspólne przebywanie ludzi i zwierząt, zwłaszcza w trudnych warunkach tworzy czasem głębokie relacje, bynajmniej nie wydumane. Znany francuski podróżnik Nicolas Vanier taką relację ze swoimi psami zaprzęgowymi nawiązał.

Na Planete obejrzymy film opowiadający o jego (ich) niezwykłej podróży. Nicolas Vanier przemierzył 8600 kilometrów idąc z Zachodu na Wschód Kanady. Był prawdopodobnie pierwszym człowiekiem, który dokonał tego wyczynu. Film jest relacją z jego wyprawy.

jedwabny1 jedwabny1 jedwabny1 Ekspedycja rozpoczęła się 13 grudnia 1998 roku w Skygaway na Alasce, a zakończyła 28 marca 1999 w Québecu. W drodze podróżnik, któremu towarzyszył psi zaprzęg, musiał stawić czoło trudnym warunkom atmosferycznym, dzikim zwierzętom i górzystej rzeźbie terenu. Udało mu się dotrzeć do celu głównie dzięki swojej wytrwałości i pomocy tubylców.

Biała odyseja
film dokumentalny, Francja, 1999, 92 min.

Reżyseria: Nicolas Vanier
Pierwsza emisja: wtorek, 21 października 2003

strona podróżnika (po francusku)


Relacja z samotnej wędrówki przez Antarktydę, którą odbyła Laurence de la Ferriere.

Od lat Laurence de la Ferriere wspina się na najwyższe szczyty Ziemi, a w 1997 roku stała się pierwszą Francuzką, która samotnie zdobyła biegun południowy. Dwa lata później sama przemierzyła trasę od bieguna południowego do znajdującej się na Antarktydzie francuskiej bazy Dumont d'Urville. Pełna nieprzewidzianych przeszkód wędrówka trwała trzy miesiące. Podróżniczka przemierzyła w tym czasie 3000 kilometrów idąc na nartach i ciągnąc za sobą ciężki ekwipunek. Była pierwszą kobietą, która dokonała tego wyczynu.

jedwabny1 Sama na Antarktydzie
film dokumentalny, Francja, 2000, 54 min.

Reżyseria: Jean-Gabriel Leynaud
Pierwsza emisja: wtorek, 21 października 2003

informacje o podróżniczce na stronie o eksploratorach obszarów polarnych (angielski, francuski)


Człowiek i może (morze)

Vendée Globe to jedne z najbardziej znanych regat dla żeglarzy - samotników. Film przedstawia kilku uczestników zawodów, którzy wzięli udział w edycji 2000 / 2001.

Vendée Globe, samotne żeglarskie regaty dookoła świata, bez zawijania do portu i korzystania z pomocy z zewnątrz, to wielkie wyzwanie, któremu sprostać jest niezwykle trudno. Aby tego dokonać, potrzeba wielkiego zaangażowania i wysiłku. Czasem uczestnicy zawodów muszą samotnie walczyć z szalejącymi żywiołami. Pomaga im w tym silny charakter, ale nie można zapominać, że tak jak inni ludzie, mają oni swoje słabości. Przeszkody, które muszą pokonać czasem wywołują w nich emocje i reakcje, których, mimo rutyny, żeglarze nie są w stanie kontrolować.

jedwabny1 Regaty samotników
film dokumentalny, Francja, 2001, 37 min.

Reżyseria: Françoise Moitessier
pierwsza emisja: środa, 22 października 2003

Vendée Globe Challenge 2000/2001 (po niemiecku)


Co robi samotnik kiedy jest w czasie wielomiesięcznej wyprawy w pojedynkę? Wyprawa samotnego żeglarza została zarejestrowana przez kamery zainstalowane na jego łodzi.

3 lutego 2000 roku Francuz Jo Le Guen wyruszył z Nowej Zelandii w kierunku przylądka Horn, aby przepłynąć Pacyfik na łodzi wyposażonej w wiosła i bez korzystania z pomocy z zewnątrz. Po dwóch miesiącach, prawie w połowie drogi, musiał przerwać wyprawę z powodu problemów ze zdrowiem. Dzięki kamerom umocowanym na łodzi "Keep it blue" widzowie mogą obejrzeć ten niesamowity rejs. Wielu z nich zacznie zastanawiać się, jak można wytrzymać taką wyprawę. Odpowiedź na to pytanie pomogą znaleźć bardzo ciekawe, często zaskakujące, rozmowy, które Le Guen prowadził sam ze sobą. Film przedstawia również kulisy wyprawy - od przygotowań do jej zakończenia.

Zwycięski żeglarz film dokumentalny, Francja, 2001, 52 min.
Reżyseria: Pascal Signolet
Emisja: środa, 22 października 2002

Zwycięski żeglarz Jo Le Guen - ciekawa strona o jego wyprawie >Keep it blue< (w kilku językach)


Pięćdziesiąt lat po zdobyciu ośmiotysięcznika Annapurna, którego dokonała ekipa Francuza Maurice'a Herzoga, autorzy filmu przypominają tę legendarną wyprawę.

Do niedawna przebieg pierwszej udanej ekspedycji na szczyt Annapurny znany był głównie ze sprzedanej w ponad 10 milionach egzemplarzy książki Maurice'a Herzoga. W ostatnich latach można było przeczytać także relacje innych członków wyprawy: Louisa Lachenala, który wszedł na wierzchołek góry razem z Herzogiem, Lionela Terraya, Gastona Rebuffata i Szerpy Tarkeya. Film George'a Bernarda konfrontuje te publikacje i przedstawia ekspedycję z nowego punktu widzenia. Dokument otrzymał liczne nagrody na festiwalach filmów o tematyce górskiej.

Annapurna: legendarne zwycięstwo
film dokumentalny, Francja, 1999, 49 min.
Reżyseria: Bernard Georges
pierwsza emisja: czwartek, 23 października 2003

jedwabny1

o wyprawie Herzoga na Annaprunę - kilka zdjęć z wyprawy (częściowa angielski)


Kiedy umysł ożywia ciało... Z kolei film Jana Kerharta i Sandry Maischberger opowiada o wyprawie Erica Escoffiera na położony w Himalajach ośmiotysięcznik Czo Oju. Wyświetlany wielokrotnie na polskich festiwalach filmów górskich uważany jest za jeden z ciekawszych.

Eric Escofffier, zaliczany kiedyś do najlepszych alpinistów, chciał zdobyć wszystkie ośmiotysięczniki oraz oba bieguny. Po poważnym wypadku, wydawało się, że już nigdy nie będzie mógł się wspinać, ale po pewnym czasie Escoffier znów wyruszył w góry. Film Jana Kerharta i Sandry Maischberger opowiada o tym jak w 1997 alpinista zdobył ośmiotysięcznik Czo Oju. Niedługo potem Escoffier próbował wspiąć się na mającą 8047 metrów górę Falchan Kangri. Z tej wyprawy nigdy nie powrócił.

Na szczyt wbrew żywiołom
film dokumentalny, 1999, 52 min.
Reżyseria: Jan Kerhart, Sandra Maischberger
pierwsza emisja: czwartek, 23 października 2003

informacje
o stronie
więcej o
TV Planete
wydarzenia aktualne tematy wcześniejsze tematy linki głosy

http://republika.pl/planete
     http://www.planete.republika.pl