PLANETE i my

informacje
o stronie
więcej o
TV Planete
wydarzenia aktualne tematy wcześniejsze tematy linki głosy


W sierpniu na antenie Planete

Choć sierpień jest czasem wakacji, nie wszyscy mamy okazję odwiedzać filmowe przeglądy i festiwale. Możemy jednak zobaczyć kilka ciekawych filmów, prezentujących znane postaci ze świata filmu, tym razem będą to Joris Ivens i Tim Roth.

Mówią: światem rządzi pieniądz. Zależności ekonomiczne i ich wpływ na ludzkie losy są obecne w wielu filmach tu prezentowanych, mniej albo więcej. Dlatego warto zapoznać sie z myślą ekonomiczną Ludwiga von Misesa.

Poza tym... pytanie "dlaczego tak jest?" w sierpniu będzie nadal nam towarzyszyć. Dlatego postanowiłem pozostawić jeszcze informacje dotyczące kilku koncepcji próbujących wyjaśnić różne sprzeczności, "głupoty" a czasem tragedie naszej cywilizacji. Niech będą inspiracją, przynajmniej do przemysleń...

Koncepcji jest wiele, w większości wyjaśnień szuka się w niedoskonałościach naszej natury, wpływach społecznych, psychicznych, karmicznych lub kosmicznych - w sensie "planu stworzenia". W każdym razie sprawa (w zasadzie potencjalne konsekwencje) są na tyle poważne i potencjalnie zagrażające wszystkim, że warto się nad tym zagadnieniem przynajmniej zastanowić. Tym większa odpowiedzialność spoczywa na "ludziach nauki", badaczach i naukowach różnych specjalności i politykach. Czas zauważyć szerszy kontekst, uwzględnić dorobek historyczny, dopuścić zdanie przedstawicieli innych specjalności.

Ostatnio zdobywa sobie coraz większą popularność, także i u nas, podejscie terapeutyczne Berta Hellingera, Niemca z pochodzenia, byłego duchownego. Szczególne dla tej metody pracy są tzw. ustawienia rodzinne. Hellinger uważa, że istnieje coś takiego jak "los rodziny" (klanu), konsekwencje poczynań i życia przodków mają istotny wpływ na potomków, czasem wiele pokoleń naprzód. Zasada głosi, że istnieje coś w rodzaju długu (napięcia), który w ramach rodziny domaga się "spłacenia". Wspólnota losu (nawet nieuświadomiona) istnieje i działa, najsilniej na najmłodszych i najsłabszych członków rodziny, którzy w większości nieświadomie spłacają rodzinny dług, ponosząc osobiste konsekwencje wcześniejszych wydarzeń.

Istnieje (w pewnym zakresie, to rzecz indywidualna) możliwość "rozładowania" tej "rodzinnej karmy" za pomocą wspomnianych wcześniej ustawień. Ustawienia były już znane w psychoterapii wcześniej (np. w analizie transakcyjnej) jednak podejście Hellingera jest nowe. Z racji swojego niemieckiego pochodzenia i wielu niemieckich klientów terapeuci używający metody Hellingera często mają kontakt z "rodzinnymi ofiarami", które ponoszą w swoim osobistym życiu konsekwencje nazistowskiej przeszłości czy zbrodni swoich przodków.

Jednym z istotnych cech tego podejścia jest teza, że tak jak w rodzinie tak i w większych grupach ludzkich jesteśmy czasami ofiarami "ruchów historycznych", którym jesteśmy zmuszeni się poddać, często z ogromną szkodą.

UWAGA: w podejściu Hellingera oddziela się odpowiedzialnośc za własne czyny (i konieczność ponoszenia ich konsekwencji) od "zrozumienia uwarunkowań" historycznych i osobistych. Chodzi o to aby konsekwencje czynów pozostawić ich sprawcom i uwolnić potomków od niezasłużonego brzemienia.

Hellinger.pl

Dalej posunięte, "ezoteryczne" wyjaśnienia przyczyn wielu naszych zachowań losów ludzkich i ludzkości jako takiej podał w pierwszej połowie 20. wieku Gurdżijew. Według niego ludzkość podlega prawom i konsekwencjom "kosmicznej ewolucji". Z kolei przeciętny człowiek (być może 99,9 % populacji) wcale nie jest świadomy swoich czynów i zachowań. Wbrew dumnemu określeniu "człowiek" ma być tylko automatem, który wyłącznie reaguje na wpływy zewnętrzne zgodnie z tym, czego "się wyuczył". Według Gurdżijewa wszyscy podlegamy wpływom wielkich i mniejszych wydarzeń, także historycznych i w zasadzie jesteśmy wobec tego bezsilni. Jedyną szansę stanowi osobiste staranie (walka) o wyjście ze stanu "automatyzmu" czy "śnienia" na ciężkiej drodze podwyższania samoświadomości.

strona poświęcona życiu i naukom Gurdżijewa


Joris Ivens - mistrz dokumentu

Filmowy portret holenderskiego dokumentalisty Jorisa Ivensa zrealizowany z okazji 65. rocznicy jego urodzin. Film Joachima Hadaschika, dawnego współpracownika Ivensa, pokazuje holenderskiego reżysera na planie, przy stole montażowym oraz na konferencjach prasowych, podczas których mówił on o swojej twórczości. W dokumencie wykorzystano również fragmenty dzieł autora "Ziemi hiszpańskiej".

Joris Ivens - mistrz dokumentu
film dokumentalny, NRD, 1966, 22 min., reżyseria: Joachim Hadashick
Pierwsza emisja: środa, 04 sierpnia 2004Jestem czarnym Amerykaniniem - Paul Robeson

Portret amerykańskiego artysty i działacza politycznego Paula Robesona. Urodzony pod koniec 19. wieku czarnoskóry Amerykanin Paul Robeson był piosenkarzem i aktorem. Prowadził aktywną walkę przeciwko rasizmowi. Z wielką determinacją przecierał szlaki "kolorowym" obywatelom USA w dziedzinach życia zarezerwowanych dotąd tylko dla białych. Był pierwszym czarnoskórym aktorem, który zagrał w "Otello" Shakespeare'a razem z białymi aktorami, był również pierwszym Murzynem, który został przyjęty do futbolowej drużyny Rutgers University. W 1942 roku postanowił zakończyć karierę aktorską - oświadczył, że nie będzie grać w filmach, dopóki czarni nie będą dostawać lepszych ról.

Jestem czarnym Amerykaniniem - Paul Robeson
film dokumentalny, NRD, 1989, 83 min., reżyseria: Kurt Tezlaff
Pierwsza emisja: czwartek, 05 sierpnia 2004Wojna na Pacyfiku

Seria opowiada o trzech tragicznych wydarzeniach z czasów drugiej wojny światowej, które często pomija się w zachodnich i japońskich podręcznikach do historii. Reżyser Serge Viallet przez sześć lat szukał świadków i materiałów archiwalnych, aby udokumentować swój film.

Pierwszy odcinek serii opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce na wyspie Saipan (należącej do archipelagu Mariany) w 1944 roku, po wylądowaniu na niej 70 tysięcy amerykańskich żołnierzy. Na Saipanie znajdowała się wówczas duża japońska baza wojskowa i kilka tysięcy cywilów, którzy w panice uciekli na Północ. Wielu z nich, zastraszonych przez antyamerykańską propagandę i prawdopodobnie kierując się japońskim kodem honorowym, który zabrania poddać się wrogowi, popełniło samobójstwo.
Uwaga: za zgodą rodziców!

Wojna na Pacyfiku: Saipan (1/3)
film dokumentalny, Francja, 1997, 52 min., reżyseria: Serge Viallet
Pierwsza emisja: sobota, 07 sierpnia 2004


Film opowiada o zdarzeniu, które stało się tematem filmu Davida Leana "Most na rzece Kwai". Budowa linii kolejowej łączącej Rangun z Bangkokiem, będącej jednym z elementów strategii wojennej Japonii, przebiegała w bardzo złych warunkach. W ciągu 15 miesięcy 100 000 robotników i 26 000 żołnierzy wojsk alianckich (więźniów wojennych) zmarło z powodu chorób, niedożywienia i wycieńczenia.
Uwaga: za zgodą rodziców!

Wojna na Pacyfiku: Most na rzece Kwai (2/3)
film dokumentalny, Francja, 1997, 52 min., reżyseria: Serge Viallet
Pierwsza emisja: sobota, 07 sierpnia 2004


9 sierpnia 1945 roku Stany Zjednoczone zrzuciły bombę atomową na japońskie miasto Nagasaki. Celem ataku było doprowadzenie do kapitulacji Japonii. Niestety, bomba spowodowała śmierć kilkudziesięciu tysięcy osób i ogromne straty. Wielu spośród tych, którzy przeżyli wybuch, zachorowało na chorobę popromienną. Film przedstawia wspomnienia świadków tamtych wydarzeń.
Uwaga: za zgodą rodziców!

Wojna na Pacyfiku: Most na rzece Kwai (2/3)
film dokumentalny, Francja, 1997, 52 min., reżyseria: Serge Viallet
Pierwsza emisja: sobota, 14 sierpnia 2004Will Eisner, twórca komiksów

Woll Eisner Film przedstawia życie oraz twórczość amerykańskiego pisarza, autora komiksów i nauczyciela w nowojorskiej szkole sztuk wizualnych, Willa Eisnera.

Will Eisner

Will Eisner uważany jest za jednego z najważniejszych prekursorów sztuki tworzenia komiksów, którzy nie tylko spopularyzowali rysunkowe historyjki, ale również mieli ogromny wpływ na ich dalszy rozwój. Eisner przyczynił się także do uznania komiksu za gatunek literacki. W trzyczęściowym filmie przedstawiającym postać artysty, wykorzystano wiele jego wypowiedzi. Ponadto, Eisner daje przed kamerą krótką lekcję rysowania.

Will Eisner, twórca komiksów:
film dokumentalny, Brazylia, 1999, 52 min., reżyseria: Paulo Serran, Marisa Furtado De Oliveira

"The Spirit" - Duch (1/3)
Pierwsza emisja: niedziela, 08 sierpnia 2004

Marzenie (2/3)
Pierwsza emisja: niedziela, 15 sierpnia 2004

Zajęcia z mistrzem (3/3)
Pierwsza emisja: niedziela, 22 sierpnia 2004Szkoła opatrzności: Młodzi

Szkoła Opatrzności

Jakie znaczenia ma szkoła dla młodych ludzi pochodzących ze środowisk, w których liczne problemy sprawiają, że dorośli nie potrafią lub nie mają czasu wychowywać dzieci? Żeby znaleźć odpowiedź na to pytanie, reżyser Gérard Preszow przez rok obserwował uczniów i nauczycieli Instytutu Opatrzności w Brukseli - szkoły dla trudnej młodzieży.

Instytut Opatrzności nazywany jest szkołą ostatniej szansy, ponieważ przyjmuje uczniów, którzy nie mogą dostać się nigdzie indziej. Założona kilkadziesiąt lat temu instytucja wciąż działa, ale boryka się z poważnymi problemami społecznymi i kulturowymi. Jej społeczność dzieli się na "młodych", czyli uczniów żyjących na marginesie społeczeństwa, narażonych na wpływy świata przestępczego oraz na "dorosłych" - nauczycieli, którzy ledwie dają sobie radę z napotykanymi w szkole problemami i nieprzystosowanym systemem szkolnictwa. Między nimi znajduje się "ziemia niczyja" - miejsce przemocy, niespełnionych marzeń, strachu i bezsilności.

Szkoła opatrzności: Młodzi
film dokumentalny, Belgia, 2000, 86 min., reżyseria: Gérard Preszow
Pierwsza emisja: poniedziałek, 09 sierpnia 2004Upiory z chilijskiego miasteczka

upiory z chilijskiego miasteczka

Na początku 20. wieku przemysł wydobywczy w północnym Chile, na terenach bogatych w złoża saletry, rozwijał się tak szybko, że na pustyni Atakama powstało miasto Victoria, mające być symbolem nowoczesności i prosperity. Po kilkudziesięciu latach z miejscowości pozostały prawie same ruiny. Mieszka w niej zaledwie kilka osób. Autorzy filmu powracają do wydarzeń sprzed upadku miasta. W historii Victorii doszukują się przyczyn problemów całego państwa. Jedną z nich jest dyktatura - system budowany na utopijnych projektach.

Upiory z chilijskiego miasteczka
film dokumentalny, Belgia, 1999, 55 min., reżyseria: Ramirez Ronnie
Pierwsza emisja: środa, 11 sierpnia 2004Ostatni zapatyści

Ostatni rebelianci walczący u boku Emiliano Zapaty wspominają wielką meksykańską rewoltę chłopów z początku 20. wieku.

Bunt meksykańskich chłopów, który rozpoczął się w 1910 roku, uważany jest przez niektórych za pierwszą wielką rewolucję 20. wieku. Była ona wyrazem sprzeciwu wobec polityki ówczesnego rządu Meksyku dyskryminującej wieśniaków żyjących z uprawy ziemi. Na czele rewolty stanął Emiliano Zapata, współautor "Planu Ayala", którego celem było doprowadzenie do reformy rolnej. Buntownik założył nawet komunę, która działała według ustalonych przez niego praw i która wkrótce została rozwiązana przez władze Meksyku. Nowy prezydent kraju, Venustiano Carranza, włączył do konstytucji niektóre elementu "Planu Ayala", ale obietnice zmian nie były realizowane. Zawiedzeni wieśniacy rozpoczęli walkę partyzancką, nazwaną potem guerillą. Zapata zaginął w 1919 roku. Prawdopodobnie został zamordowany. Aby uspokoić lud, rząd rozpoczął reformę rolną i uznał Zapatę za bohatera narodowego. Jego portrety umieszczano, gdzie tylko się dało: zarówno na monetach jak i na butelkach tequili. Nie wszyscy jednak zgadzali się z rozpropagowaną przez ówczesne władze interpretacją chłopskiej rewolty. Należy do nich 12 bojowników, którzy walczyli u boku Zapaty. Przed kamerą przedstawiają swoją wersję wydarzeń.

Ostatni zapatyści
film dokumentalny, Meksyk, 55 min., reżyseria: Francesco Taboada Tabone, Sarah Anakena Perrig
Pierwsza emisja: 11 sierpnia 2004, godz. 21.40Tim Roth za kamerą

Niekonwencjonalny portret aktora i reżysera, Tima Rotha. Brytyjski aktor Tim Roth znany jest ze swojego upodobania do produkcji niezależnych. Mimo że zagrał również w kilku kasowych filmach (np.: w "Pulp fiction" i "Rob Roy") zyskał przydomek artysty, który nie sprzedał się komercji. Ostatnio próbuje kręcić własne filmy.
Uwaga: dzieci mogą oglądać ten film za zgodą rodziców!

Tim Roth za kamerą
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 48 min.
Pierwsza emisja: czwartek, 12 sierpnia 2004Życie idola: James Dean

James Dean był symbolem pokolenia buntowników z lat pięćdziesiątych. Mimo krótkiej kariery uważany jest za jednego z najbardziej znanych aktorów 20. wieku. Wychowany na farmie przez ciotkę i wuja James Dean wyjechał w wieku 18 lat do Hollywood, aby robić tam karierę aktorską. Wystąpił w kilku filmach - w trzech z nich: "Na wschód od Edenu", "Buntowniku bez powodu" i "Olbrzymie" zagrał główne role. W 1955 roku zginął w wypadku samochodowym mając zaledwie 24 lata. Wokół jego postaci - kojarzonej z granymi przez aktora nonkonformistami i buntownikami zbudowana została legenda.

Życie idola: James Dean
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 50 min.
Pierwsza emisja: czwartek, 12 sierpnia 2004Lista Goldy

W 1972 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium jedenastu izraelskich sportowców zostało zamordowanych przez arabskich terrorystów. Golda Meir, ówczesna premier Izraela, zadeklarowała, że ta masakra zostanie pomszczona. Według autorów filmu w ciągu dwudziestu lat tajne służby Izraela zabiły trzynastu Palestyńczyków mieszkających w różnych miejscach na świecie, którzy odgrywali ważne role w walczących z Żydami ugrupowaniach. Mieli oni znaleźć się na liście zredagowanej następnego dnia po zamachu w Monachium przez Goldę Meir i jej doradców. W realizacji tajnego zadania miał uczestniczyć Ehud Barak, przyszły premier Izraela. Autorzy filmu postanowili przytoczyć jego wypowiedzi oraz porozmawiać z innymi byłymi szefami izraelskiego rządu: Szimonem Peresem i Icchakiem Szamirem. Szukali także innych osób, które mogłyby wiedzieć coś o tamtych wydarzeniach: doradców Goldy Meir, pewnego historyka, jednego z dyrektorów CIA oraz przedstawicieli palestyńskich i libańskich organizacji bojowych.
Uwaga: dzieci mogą oglądać ten film za zgodą rodziców!

Lista Goldy
film dokumentalny, Francja, 2000, 55 min., reżyseria: Emmanuel François
Pierwsza emisja: sobota, 14 sierpnia 2004Cureghem - niebezpieczna dzielnica

Reportaż zrealizowany w Cureghem, najbiedniejszej dzielnicy Brukseli, w której bezrobocie sięga 30 %. Mieszkańcy Cureghem narzekają na złe warunki życia i biedę wynikające w dużej mierze z braku pracy. Wielu z nich to dzieci imigrantów, które z trudem dają sobie radę w życiu zawodowym. Dzielnica stała się "gettem" - dotkniętym przez recesję gospodarczą i różniącym się od reszty miasta obszarem, w którym kumulują się problemy takie, jak bieda, rasizm, przestępczość pięciokrotnie większa niż w innych dzielnicach czy też skutki nieprzemyślanego zagospodarowania przestrzeni miejskiej. Wypowiadając się do kamery, mieszkańcy Cureghem wypominają politykom, że robią zbyt mało, aby poprawić sytuację w dzielnicy.

Cureghem - niebezpieczna dzielnica
film dokumentalny, Belgia, 1998, 48 min., reżyseria: Brigitte Thiriart, Marianne Klaric
Pierwsza emisja: poniedziałek, 16 sierpnia 2004Ściany mają uszy

ściany mają uszy

Graffiti wzbudzają skrajne reakcje - dla jednych to dzieła sztuki, a dla innych nic niewarte bazgroły. Film przedstawia dwóch mieszkańców Brukseli, Samiego i Dylana, którzy "specjalizują się" w malowaniu murów sprayem.

Sami i Dylan mają po 19 lat. Udają się w podróż po Europie, aby poznać kolegów z Berlina, Pragi, Madrytu i Paryża, którzy tak samo jak oni są zafascynowani graffiti. Towarzyszy im autorka filmu, która nie traktuje ich, w przeciwieństwie do większości mieszkańców miast, jak chuliganów niszczących cudzą własność, ale jak awangardę nowego gatunku sztuki. Reżyserka próbuje zrozumieć sposób myślenia autorów graffiti, metody pracy i łączące ich więzi. Dla wielu z nich spray art to sposób na oderwanie się od codziennych problemów (często pochodzą z biednych dzielnic) i na wyrażenie swojego zdania.

Ściany mają uszy
film dokumentalny, Belgia, 1997, 65 min., reżyseria: Valérie Vanhoutvinck
Pierwsza emisja: poniedziałek, 16 sierpnia 2004Parę słów o naszej historii

Parę słów o naszej historii

Film analizuje zjawisko liberalizacji ekonomicznej i związanych z nią zmian, do których doszło na początku lat osiemdziesiątych 20. wieku. Reżyser przedstawia wydarzenia z historycznego i filozoficznego punktu widzenia. Dochodzi do wniosku, że ludzie są bezsilni wobec własnych wynalazków.

Parę słów o naszej historii
film dokumentalny, Francja, 1998, 90 min., reżyseria: Jean Duron
Pierwsza emisja: środa, 18 sierpnia 2004Gość ze świata żywych

Wywiad z Mauricem Rosselem, który podczas drugiej wojny światowej obserwował z ramienia Międzynarodowego Czerwonego Krzyża obozy zakładane przez hitlerowców. Zarzuca mu się zbytnią pobłażliwość wobec nazistów.

Podczas realizacji głośnego filmu "Shoah" reżyser Claude Lanzmann przeprowadził rozmowę z Mauricem Rosselem, oficerem armii szwajcarskiej, który podczas drugiej wojny światowej został wysłany do Berlina jako delegat Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Zdecydował się pełnić tę funkcję, aby uniknąć innych obowiązków wojskowego. Jego zadaniem było kontrolowanie, czy Berlin nie łamał konwencji genewskich. Niestety, Rossel nie zawsze chciał dostrzegać rzeczywistość. W 1943 roku pojechał do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie, co prawda zauważył potwornie chudych więźniów, ale nie dociekał, co oprócz tego działo się w obozie. W 1944 roku udał się do obozu położonego na terenie Czechosłowacji. Naziści zdążyli przygotować się na jego na wizytę. Przerobili jeden z budynków na synagogę. Aby gość nie skrytykował przeludnienia w obozie, hitlerowcy dopuścili się straszliwej zbrodni mordując 5000 więźniów. Maurice Rossel napisał później, że w zastał żydowskich więźniów w dobrym zdrowiu.

Gość ze świata żywych
film dokumentalny, Francja, 1997, 65 min., Reżyseria: Claude Lanzmann
Pierwsza emisja: sobota, 21 sierpnia 2004Pływak z Oświęcimia

Portret Alfreda Nakache, francuskiego pływaka żydowskiego pochodzenia, który przeżył hitlerowski obóz koncentracyjny. Alfred Nakache był jednym z najlepszych pływaków w historii Francji: zdobył mistrzostwo kraju, Europy i świata. Jego karierę przerwała druga wojna światowa, na początku której pozbawił pewnego Niemca rekordu Europy. Wraz z żoną i dzieckiem został deportowany do nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Z całej trójki przeżył tylko on. Jego dramat nie skończył się w Auschwitz - wraz z innymi więźniami musiał iść do Buchenwaldu. W 1945 roku odzyskał wolność. Chociaż był bardzo osłabiony, już w sierpniu tego samego roku wygrał zawody pływackie. Trzy lata później wystartował na Igrzyskach Olimpijskich.

Pływak z Oświęcimia
film dokumentalny, Francja, 2001, 51 min., reżyseria: Christian Meunier
Pierwsza emisja: sobota, 21 sierpnia 2004Szkoły synów niebios

W Chinach rodzice robią, co mogą, żeby wychować dzieci na członków przyszłych kosmopolitycznych elit, które będą w stanie wywalczyć dla siebie i swojego kraju ważne miejsce w świecie. Ponieważ chętnych jest wielu, a stanowisk do obsadzenia niedużo, walka dorosłych o lepszą przyszłość ich pociech nierzadko przeradza się w obsesję.

W Szanghaju, mieście, które jest symbolem nowoczesnych Chin, presja towarzyszy maluchom już od przedszkola. Od drugiego roku życia "złote dzieciaki" wychowują się w atmosferze konkurencji. Ich rywalizacja zaczyna się bardzo wcześnie, ponieważ tylko nieliczni zajmą wysokie pozycje społeczne. Jedynie 8 % chińskiej młodzieży pomyślnie przechodzi przez "Gao Kao" - budzący postrach, ale jednocześnie wysoko ceniony egzamin wstępny na uniwersytet. Autorzy filmu odwiedzili przedszkole i kilka szkół w Szanghaju, których uczniowie pracują na przyszłe sukcesy zawodowe. Byli również w szkole prywatnej, gdzie uczą się dzieci wieśniaków, którzy uciekli do miasta, że pracować na budowach, często bez pozwolenia.

Szkoły synów niebios
film dokumentalny, Francja, 27 min.
Pierwsza emisja: poniedziałek, 23 sierpnia 2004Indianie Tembe - walka o przetrwanie

Indianie Tembe


Film opowiada o walce Indian z Brazylii przeciwko przemysłowcom niszczącym amazońskie lasy.


Indianie Tembe żyjący w Brazylii buntują się przeciwko nadmiernemu wyrębowi lasów, gdyż ten proceder może doprowadzić do katastrofy ekologicznej. Ich protesty są jednak lekceważone przez polityków i biznesmenów czerpiących korzyści z przemysłu drzewnego. Wodzowie Indian udają się więc do stolicy, by uświadomić władze kraju, że zagrożenie jest realne.


Indianie Tembe - walka o przetrwanie
film dokumentalny, Francja, 2000, 52 min., reżyseria: Jena- Luc Cohen, Jean Cornier
Pierwsza emisja: poniedziałek, 24 sierpnia 2004Wypalacze węgla drzewnego

Fabularyzowany dokument Nigela Noble'a, zdobywcy Oscara za film "Close Harmony", o ciężkim losie brazylijskich wypalaczy węgla drzewnego. W Brazylii tysiące robotników pracuje przy wyrębie lasów i wypalaniu węgla drzewnego, który wykorzystywany jest w międzynarodowym przemyśle hutniczym. Film zaczyna się dość ponuro: w jednej z początkowych scen dwa traktory wloką przez las ogromny łańcuch, który łamie i wyrywa drzewa. Po tym niepokojącym wstępie reżyser wprowadza widza w świat wypalaczy węgla drzewnego. Wśród nich jest 76 - letni mężczyzna i 9 - letnie dziecko. Film opowiada o ich ciężkiej pracy, trudnych warunkach życia i walce o przetrwanie.

Wypalacze węgla drzewnego
film dokumentalny, Brazylia, 52 min.
Pierwsza emisja: poniedziałek, 24 sierpnia 2004Dzieci - krety

Bohaterowie reportażu to dzieci, które ciężko pracują w kolumbijskich kopalniach węgla, 400 metrów pod powierzchnią ziemi. Tylko tak mali ludzie jak oni mogą przecisnąć się przez wąskie podziemne przejścia... Od 1989 roku zatrudnianie niepełnoletnich w kopalniach w Kolumbii jest nielegalne. Przemysłowcy nie przejmują się jednak tym zakazem, ponieważ nikt nie karze tych, którzy go nie przestrzegają. Dzieci wysyłane są do głębokich kopalń, w których panują ekstremalne warunki. Mali górnicy pracują nawet po 50 godzin tygodniowo.
Uwaga! Za zezwoleniem rodziców!

Dzieci - krety
film dokumentalny, Francja, 1993, 26 min., reżyseria: Tony Comiti
Pierwsza emisja: wtorek, 24 sierpnia 2004Król szmaragdów

Don Victor Carranza wygrał wojnę mafii handlujących szmaragdami. Kontroluje 60 % światowego wydobycia tych kamieni szlachetnych. Jest też szefem kolumbijskiej bojówki paramilitarnej, która walczy ze skrajną lewicą.

Król szmaragdów
film dokumentalny, Francja, 1994, 27 min., reżyseria: Tony Comiti
Pierwsza emisja: środa, 25 sierpnia 200427 dolarów do szczęścia

27 dolarów do szczęścia


Historia powstania banku Grameen - prawdopodobnie jedynego na świecie, który poszukuje klientów wśród biedaków! 27 dolarów do szczęścia

Ponad 20 lat temu pewien ekonomista z Bangladeszu spotkał kobietę, która wyrabiała bardzo ładne bambusowe krzesła. Kiedy dowiedział się, że zarabiała na nich jedynie 2 centy na dzień, był zbulwersowany. Okazało się, że była zdana na łaskę firmy kupującej jej produkty, gdyż sama nie była w stanie zapłacić za zakup drzewa bambusowego. Chcąc nie chcąc musiała zgodzić się na ceny odbiorcy. Ekonomista uznał to za rodzaj niewolnictwa i postanowił dowiedzieć się, jak bardzo to zjawisko było rozpowszechnione wśród miejscowej społeczności. W ten sposób powstała lista 42 zdolnych, pracowitych osób, które w podobny sposób były wykorzystywane przez swoich kontrahentów. Okazało się, że wystarczyłoby jedynie 27 dolarów, żeby wszyscy ci ludzie mogli się uniezależnić! Ekonomista ofiarował im te pieniądze, ale żeby obdarowani nie poczuli się jak żebracy, potraktował je jako pożyczkę. Ta historia doprowadziła do powstania w 1983 roku banku Grameen. W momencie realizacji filmu instytucja ta działała w 50 krajach, w których miała 2,4 miliona dłużników. Film opowiada o powstaniu banku i o trzech kobietach z Bangladeszu, które skorzystały z oferowanej przez niego pożyczki.

27 dolarów do szczęścia
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2000, 60 min., reżyseria: Giorgio Garini
Pierwsza emisja: środa, 25 sierpnia 2004Judo - historia i legenda

Historia judo. Judo zostało stworzone przez Jigoro Kano, japońskiego intelektualistę. W nowym stylu walki wykorzystał on elementy jujitsu oraz sumo. Film opowiada historię judo od roku 1882 (data powstania sportu) aż do uznania go za dyscyplinę olimpijską w 1971.

Judo - historia i legenda
film dokumentalny, Francja, 1996, 55 min., reżyseria: Daniel Peressini
Pierwsza emisja: czwartek, 26 sierpnia 2004Upodlenie

Opowieść o okrutnym rumuńskim eksperymencie - jednym z wynaturzeń czasów stalinowskich. Ta historia wydarzyła się w komunistycznej Rumunii na początku lat pięćdziesiątych. W więzieniu, w którym przetrzymywano studentów, przeprowadzono eksperyment, który charakteryzował się wyjątkowym okrucieństwem: zmuszano więźniów do wzajemnego torturowania się tak, aby nie było ofiary, która nie przeobraziłaby się w kata. Po latach trzech uczestników tych przerażających wydarzeń zdecydowało się opowiedzieć o nich do kamery, choć to, co mają do przekazania, trudno wyrazić słowami.
Uwaga! Film tylko dla dorosłych!

Upodlenie
film dokumentalny, Francja, 1999, 53 min., reżyseria: Anca Hirte, Jean Lefaux
Pierwsza emisja: sobota, 28 sierpnia 2004Języki ojczyste

języki ojczyste

Przez cały rok szkolny ekipa filmowców obserwuje pełne emocji życie codzienne w pewnym francuskim przedszkolu, w którym wychowują się dzieci pochodzące z biednych środowisk. Większość maluchów to dzieci imigrantów, które mają problemy z językiem francuskim. Film "Języki ojczyste" to nie tylko dokument o przedszkolu - to również refleksja na temat edukacji, integracji oraz o świadomości, że jest się obywatelem jakiegoś państwa.

Języki ojczyste
film dokumentalny, Francja, 2003, 90 min., reżyseria: Eric Gueret
Pierwsza emisja: poniedziałek, 30 sierpnia 2004Nowe zawody

Znaleźć wymarzoną pracę nie jest łatwo. Niektórzy sami próbują wymyślić zajęcie dla siebie. W ten sposób powstało kilka oryginalnych zawodów, które prezentuje ten reportaż: ulepszać piłek do ping - ponga, czy też specjalista od zaczynania i podtrzymywania rozmów na przyjęciach.

Nowe zawody
film dokumentalny, Francja, 1998, 27 min., reżyseria: Florence Mavic, Guillaume Fautrat
Pierwsza emisja: wtorek, 31 sierpnia 2004Samobójstwa w Japonii

Film o pladze samobójstw w Japonii będącej jednym z największych problemów tego kraju. Dane na temat samobójstw w Japonii są zatrważające - tylko w 2000 roku aż 33 tysiące Japończyków odebrało sobie życie. Chociaż tradycja kamikaze i harakiri pogarsza sytuację, to japońskie samobójstwa w większości przypadków przypominają zwykłe akty rozpaczy, a nie stare rytuały. Na ogół na straszliwy i nieodwracalny gest decydują się Japończycy przeżywający silny stres związany z problemami w pracy lub trudną sytuacją finansową. Rodziny samobójców organizują manifestacje, podczas których żądają od władz przedsięwzięcia działań zapobiegawczych. Powstały nawet specjalne telefony zaufania przeznaczone dla wyczerpanych psychicznie ludzi, którzy noszą się z zamiarem popełnienia samobójstwa. Fachowcy tłumaczą im, że w ten sposób nie rozwiążą żadnych problemów, a jedynie jeszcze bardziej unieszczęśliwią swoje rodziny.
Uwaga! Za zezwoleniem rodziców!

Samobójstwa w Japonii
film dokumentalny, Anglia, 2000, 49 min., reżyseria: Richard Alwyn
Pierwsza emisja: środa, 01 września 2004Luiz Fernandez - Książe w Parku

Praca trenera piłki nożnej, Luisa Fernandeza, widziana oczami dokumentalisty. Luis Fernandez był w latach osiemdziesiątych jednym z najlepszych piłkarzy francuskich. Wraz z Platinim, Giressem i Tiganą tworzył świetnie współpracujący piłkarski kwartet nazywany "magicznym kwadratem". Po zakończeniu kariery zawodnika został trenerem. Żywiołowy i nie zawsze "politycznie poprawny" szkoleniowiec często jest bohaterem prasowych i telewizyjnych doniesień. Reżyser Stéphane Groussard obserwował Luisa Fernandeza przez dwa miesiące w okresie, kiedy szkoleniowiec pracował w PSG. Zebrane w ten sposób materiały i wywiad zrealizowany na stadionie Parc des Princes (Park Książąt) pozwalają lepiej poznać osobę trenera.

Luiz Fernandez - Książe w Parku Luiz Fernandez - Książe w Parku Luiz Fernandez - Książe w Parku

Luiz Fernandez - Książe w Parku
film dokumentalny, Francja, 2003, 52 min., reżyseria: Stéphane Groussard
Pierwsza emisja: sobota, 04 września 2004Acaries - rodzina bokserów

Acaries - rodzina bokserów


Historia braci Michela i Louisa Acaries, którzy od wielu lat są najbardziej znanymi organizatorami walk bokserskich we Francji.

Louis Acaries był niegdyś znanym francuskim bokserem. W 1985 roku postanowił pracować ze swoim starszym bratem, który został organizatorem walk bokserskich. Rodzeństwo zdobyło wysoką pozycję wśród krajowych i międzynarodowych promotorów. W tym zdominowanym przez Amerykanów środowisku, braciom Acaries udało się nawiązać współpracę z Julio Cesarem Chavezem, Mike'iem McCallumem, Johnem Mugabi, Pernellem Whitakerem, Virgilem Hillem, Roberto Canizalesem.

Acaries - rodzina bokserów
film dokumentalny, Francja, 2002, 54 min., reżyseria: Franck Dhelens
Pierwsza emisja: sobota, 04 wrześniaWielki atlas zwierząt

Jedenaście filmów o zwierzętach

Wielki atlas zwierząt


Seria przedstawiająca grupy zwierząt, które łączą wspólne cechy: gromada, rodzina, rząd, sposób zdobywania pokarmu, historia, wygląd zewnętrzny, czy też tryb życia. Autorzy filmu starają się wykazać zarówno podobieństwa, jak i różnice wewnątrz prezentowanych grup. Wielki atlas zwierząt


Pierwsze dwa odcinki serii opowiadają o drapieżnikach, czyli mięsożernych zwierzętach, które polują, aby zdobyć pożywienie. Okazuje się, że lwy, pantery, gepardy i inni "myśliwi" nie mają łatwego zadania. Aby móc zjeść, czasem muszą bardzo się natrudzić. Nie wystarczy namierzyć ofiarę, ale, aby ją zdobyć, trzeba jeszcze użyć podstępu, wygrać wyścig i, jeśli została już upolowana, nie pozwolić, aby inne zwierzę odebrało łup. W zależności od swoich rozmiarów, wieku i innych cech, drapieżniki uciekają się do różnych metod zdobywania pokarmu.


Antylopy - to grupa ponad 70 gatunków ssaków kopytnych z rodziny krętorogich. Różnią się one między sobą wielkością i wyglądem, ale łączy je bardzo duża umiejętność przystosowywania się do trudnych warunków: upałów, małej ilości wody i pożywienia oraz zagrożenia ze strony drapieżników. Nic dziwnego, że można je spotkać w niemal wszystkich zakątkach Afryki.


Wielki atlas zwierząt

Małpy stanowią bardzo liczną grupę zwierząt. Poszczególne gatunki różnią się od siebie takimi cechami, jak wielkość, wygląd, obszar, który zamieszkują, czy też pożywienie. Można je spotkać Afryce, Azji oraz Amerykach Południowej i Środkowej.

Zdawałoby się, że nosorożce i słonie mają niewiele wspólnych cech, oprócz wagi. Tymczasem, jedne i drugie żyją na Ziemi od niepamiętnych czasów i obecnie mają problemy ze znalezieniem bezpiecznego dla nich terytorium w niszczonym środowisku naturalnym.

Kolejną omawianą przez autorów filmu grupą są bawoły i hipopotamy. Wspólną cechą tych ssaków jest nie tylko niezgrabny, masywny wygląd, ale także złożoność ich nie do końca poznanych przez naukowców zachowań

Wielki atlas zwierząt


Do gromady ptaków należy ponad 9000 znanych gatunków. Pod względem wyglądu zewnętrznego stanowią one bardzo zróżnicowaną grupę. Wszystkie mają pióra, skrzydła i dziób, ale kolory i kształty tych części ciała różnią się w zależności od trybu życia, jaki prowadzą poszczególne gatunki.

Ostatni odcinek serii opowiada o małych ssakach żyjących w Afryce.

Wielki atlas zwierząt (1-11)
film dokumentalny, Francja, 2002, 11 x 26 min., reżyseria: Jean Marc Dauphin
Pierwsze emisje: od czwartku, 12 sierpnia 2004


informacje
o stronie
więcej o
TV Planete
wydarzenia aktualne tematy wcześniejsze tematy linki głosy

http://republika.pl/planete
     http://www.planete.republika.pl