PLANETE i my

informacje
o stronie
więcej o
TV Planete
wydarzenia aktualne tematy wcześniejsze tematy linki głosy


Nadwyżka

Filmowa krytyka destrukcyjnej natury konsumpcyjnego trybu życia.

Co dziś myślimy o konsumpcji?

nadwyżka nadzyżka nadwyżka

Czy rzeczywiście robienie zakupów jest ważne? A jeżeli tak, to dlaczego możliwość nabywania dóbr materialnych nie prowadzi automatycznie do szczęścia? Czemu ludzie zamożni często cierpią z powodu wewnętrznej pustki? Autorzy filmu "Nadwyżka" przez 3 lata poszukiwali odpowiedzi na te pytania w USA, Indiach, Chinach, Szwecji, Kanadzie, na Kubie i na Węgrzech. Przez ich dokument przewijają się takie obrazy, jak przemawiający George W. Bush, Castro promujący "wolną" wyspę Kubę, Bill Gates i Steve Ballmer zapewniający, że komputer da Ziemi pokój i zbliży do siebie ludzi, czy też Kalle Lasn ostrzegający przed reklamą będącą według niego zaśmiecaniem psychiki. Dużo uwagi autorzy filmu poświęcili Johnowi Zerzanowi, jednemu z kontrowersyjnych przywódców antyglobalistów, który swoimi przemowami prowokował przeciwników społeczeństwa konsumpcyjnego do ulicznych zamieszek i niszczenia własności prywatnej.

Nadwyżka
film dokumentalny, Szwecja, 2003, 51 min., reżyseria: Eric Gandini

Pierwsza emisja: niedziela, 6 czerwca 2004Daleko i mocno

Głos Timoru wschodniego Laureat pokojowej Nagrody Nobla, Jose Ramos Horta, przez lata jeździł po świecie, aby wypraszać u międzynarodowych instancji wsparcie w walce o wolność dla swojej ojczyzny, Timoru Wschodniego. Nieraz zmuszony był uświadamiać opinii publicznej hipokryzję władz krajów zachodnich wobec jego rodaków. Po dekolonizacji Timoru Wschodniego (dawnej kolonii portugalskiej) w 1975 roku, terytoria te zajęła Indonezja. Chociaż społeczność międzynarodowa nigdy nie uznała tej aneksji, przez długi czas nikt nie chciał pomóc okupowanej nacji. Jose Ramos Horta, przywódca Frontu Rewolucyjnego na rzecz Niepodległości, latami starał się przekonać szefów najbardziej wpływowych państw i organizacji, że jego rodakom należy udzielić pomocy. Interweniował między innymi w ONZ - owskiej Komisji Praw Człowieka i Radzie Bezpieczeństwa. Bardzo długo jego starania spotykały się jedynie z deklaracjami bez pokrycia. Podczas gdy Jose Ramos Horta próbował poruszyć polityków i opinię międzynarodową, niektórzy członkowie ONZ sprzedawali broń Indonezji. Tymczasem, mieszkańcy Timoru Wschodniego cierpieli głód i nędzę. Integracja z okupantem była mało prawdopodobna. Oba narody dzieliła nie tylko historia, ale również i religia. Po wielu latach starań Jose Ramosa Horty, w 1999 roku udało się doprowadzić do referendum, w którym mieszkańcy Timoru Wschodniego zdecydowanie odrzucili indonezyjski projekt autonomii i opowiedzieli się za niepodległością. Już po zakończeniu realizacji tego filmu Indonezja wycofała się z okupowanych terenów, a tymczasową kontrolę nad krajem przejęła ONZ. Po ogłoszeniu niepodległości państwa Jose Ramos Horta został szefem MSZ.
Uwaga! Film tylko dla dorosłych!

Głos Timoru Wschodniego
film dokumentalny, Francja, 1999, 50 min., reżyseria: Sylvain Desmille, Pascal Signolet

Pierwsza emisja: sobota, 26 czerwca 2004


BRA, rewolucyjna armia z Bougainville, od lat walczy o niepodległość wyspy należącej obecnie do Papui - Nowej Gwinei. Separatyści twierdzą, że dzięki swoim ekologicznym wynalazkom mogą być samowystarczalni. Na położonej na Pacyfiku wyspie Bougainville od 1988 roku aktywnie działa ruch separatystyczny. Jedną z przyczyn konfliktu było eksploatowanie przez rząd papuaski przez 15 lat kopalni miedzi w Pangunie w sposób szkodliwy dla środowiska naturalnego. Rewolucyjna organizacja BRA powstała nie tylko, aby walczyć o niepodległe państwo, ale również po to, aby doprowadzić do zamknięcia kopalni. Mieszkańcy Bougainville, oprócz rewolucji politycznej, rozpoczęli również wielką rewolucję ekologiczną. Wpadli na pomysł, aby zrobić paliwo z orzechów kokosowych. Wybudowali też ekologiczną hydroelektrownię.

Kokosowa rewolucja
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 1999, 53 min., reżyseria: Dom Rotheroe

Pierwsza emisja: sobota, 26 czerwca 2004Mur w Jerozolimie

Zrealizowany w 1968 roku dokument, wykorzystujący wiele nieznanych materiałów archiwalnych, opowiada o tym, jak doszło do powstania państwa Izrael w połowie 20. wieku. Autorzy filmu swoją opowieść rozpoczynają od wydarzeń z okresu poprzedzającego wybuch pierwszej wojny światowej. W tym czasie do Palestyny przybyli z Europy pierwsi żydowscy kolonizatorzy. Następnie dokumentaliści przypominają historię powstania państwa Izrael, do którego doszło w 1948 roku. Film powraca również do pierwszych konfliktów palestyńsko - żydowskich z lat 1948 - 1967.

Mur w Jerozolimie
film dokumentalny, Francja, 1968, 89 min., reżyseria: Albert Knobler, Frédéric Rossif
Pierwsza emisja: sobota, 19 czerwca 2004Stracone złudzenia

Tytułowi "mężczyźni, którzy płaczą" to młodzi Marokańczycy, którzy przyjechali do południowej Hiszpanii w poszukiwaniu pracy i którym wyprawa "za chlebem" nie powiodła się. Co roku 30 tysięcy Marokańczyków przepływa Cieśninę Gibraltarską, aby nielegalnie przekroczyć hiszpańską granicę. Połowa z nich dostaje się w ręce służb państwowych i jest odsyłana do ojczyzny. Tysiąc nawet nie dociera do brzegów Hiszpanii, gdyż ginie w wypadkach przepełnionych łodzi. Pozostali zamieszkują w ciasnych barakach. Są wykorzystywani i żyją w nędzy. Muszą stawić czoło rasizmowi. Z dnia na dzień tracą złudzenia.

Kiedy mężczyźni płaczą
film dokumentalny, Belgia, 1999, 50 min., reżyseria: Yasmine Kassari
Pierwsza emisja: sobota, 19 czerwca 2004Portrety

Matka Teresa z Kalkuty

Matka Teresa Matka Teresa została ogłoszona błogosławioną kilka lat po swojej śmierci. Autorzy filmu postanowili dowiedzieć się, czemu stała się tak ważną postacią w Kościele Katolickim. Matka Teresa Matka Teresa z Kalkuty urodziła się w 1910 roku w Skopje, w Macedonii, jako Agnes Gonxha Bojaxhiu. Już jako 12 letnia dziewczynka postanowiła zostać zakonnicą. W 1929 roku wyjechała do Indii. Osiem lat później złożyła śluby wieczyste i przyjęła imię Teresa. Postanowiła poświęcić się misji charytatywnej. W 1948 roku założyła Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości, którego celem było opiekowanie się najbiedniejszymi oraz ludźmi dotkniętymi poważnymi chorobami takimi, jak trąd. Za swoje poświęcenie dostała Nagrodę Nobla. Zmarła w 1997 roku. Kilka lat później została ogłoszona błogosławioną. Film przedstawia, między innymi, nieznany dotąd wywiad z Matką Teresą oraz materiały pokazujące jej codzienną pracę w Kalkucie. Autorzy dokumentu przypominają również historię cudownego uzdrowienia Moniki Besry, które przypisuje się Matce Teresie.

Błogosławiona Teresa z Kalkuty
film dokumentalny, Kanada, 2002, 52 min., reżyseria: Pierre Bélanger
Pierwsza emisja: czwartek, 10 czerwca 2004


Siostra Emanuelle z Kairu

Siostra Emmanuelle od lat poświęca się pracy na rzecz najbiedniejszych. Należy do najbardziej znanych i podziwianych osób we Francji. Marie - Madelaine Cinquin urodziła się w Brukseli w 1908 roku we francusko - belgijskiej rodzinie. W wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Matki Bożej w Syjonie i została nauczycielką literatury i filozofii. W ramach swojej misji uczyła w różnych miastach, między innymi w Aleksandrii, Stambule, Tunisie i Kairze. W wieku 62 lat zakończyła pracę nauczycielki i wyjechała do Egiptu, aby pomagać najbiedniejszym mieszkańcom najgorszych dzielnic Kairu. Na początku działała samotnie, ale wielka determinacja pozwoliła jej przezwyciężyć napotkane problemy. Zmieniła życie tysięcy biedaków. Z jej inicjatywy budowano domy, otwierano szkoły, ośrodki medyczne, a nawet fabrykę. Kiedy miała 74 lata rozszerzyła swoją akcję na inne kraje, na przykład: na Sudan, Liban i Filipiny. Założyła również organizację, która niesie pomoc dzieciom z całego świata. Obecnie jest na emeryturze, ale nadal pomaga bezdomnym z ośrodka mieszczącego się we francuskim mieście Fréjus i pisze książki. Mimo podeszłego wieku wciąż zadziwia swoją niezwykłą osobowością i energią. Została odznaczona najwyższym francuskim orderem państwowym - komandorskim stopniem Legii Honorowej. Dostała także honorowe obywatelstwo Egiptu.

Siostra Emanuelle z Kairu
film dokumentalny, Francja, 2002, 52 min., reżyseria: Alain Dhenaut
Pierwsza emisja: czwartek, 10 czerwca 2004Z tyłu, wśród dekoracji

Statyści


Tysiące Irańczyków decyduje się na karierę filmowego statysty. Mimo że od lat irańskie filmy zdobywają nagrody na międzynarodowych festiwalach, sytuacja finansowa aktorów z dalszego planu jest bardzo trudna.

Zebrani w kawiarni starsi mężczyźni należą do statystów o największym, kilkudziesięcioletnim stażu. O swoim zawodzie mówią z odrobiną wstydu i dumy jednocześnie. Wstydzą się, ponieważ nie są w stanie zarobić na utrzymanie, co niszczy ich życie rodzinne. Z drugiej strony rozpiera ich duma, bo kochają kino. Ich fascynacja filmem jest tak wielka, że godzą się na śmieszne wynagrodzenia. Wiedzą, że jeśli nie zaakceptują proponowanych warunków, producenci znajdą sobie innych statystów.

Statyści
film dokumentalny, Iran, 1999, 57 min., reżyseria: Nasrolah Sheybany
Pierwsza emisja: poniedziałek, 28 czerwca 2004Wielkie pranie

Wielkie pranie Historia wojny cenowej między małą pralnią a nowo otwartym oddziałem sieci Clean Discount mogłaby być opowiadana jako przykład ilustrujący obserwowane od kilku lat mechanizmy ekonomiczne, które sprawiają, że firmy wykańczają się wzajemnie próbując konkurować cenami. Wielkie pranie Opowieść rozpoczyna się w momencie otwarcia w jednej z dzielnic Paryża pralni dużej sieci Clean Discount. W ciągu kilku tygodni niskie ceny oferowane przez nowy lokal usługowy sprawiły, że obrót pobliskiej pralni należącej do rodziny Rogera Azoulay zmniejszył się o połowę. Aby sprostać konkurencji, jej właściciele zdecydowali się na wprowadzenie nowego cennika. W ten sposób obie firmy rozpoczęły bezlitosną wojnę cenową.

Wielkie pranie
film dokumentalny, Francja, 1999, 52 min., reżyseria: Eusebio Serrano
Pierwsza emisja: poniedziałek, 21 czerwca 2004Grabież kolebki cywilizacji

Grabież zabytków Iraku

Alarmujący dokument o rozkradaniu historycznego dziedzictwa Mezopotamii. Na terenie Iraku, a właściwie na obszarze nazywanym przez historyków Mezopotamią, tysiące lat temu rozwinęła się jedna z najstarszych znanych cywilizacji. Grabież dzieł sztuki i zabytków Mezopotamii trwa od dziesięcioleci, ale po pierwszej wojnie w Zatoce to zjawisko zupełnie wymknęło się spod kontroli. Zorganizowane grupy przestępcze nawiązały współpracę z przemytnikami i kolekcjonerami z Zachodu. Zdarzało się także, że skradzione przedmioty trafiały do arabskich książąt, którzy dawali je w prezencie zachodnim biznesmenom. W ten sposób w latach dziewięćdziesiątych grabież bezcennych zabytkowych przedmiotów w Iraku osiągnęła niespotykane dotąd rozmiary. Plądrowane są nie tylko muzea, ale również starożytne budowle i stanowiska archeologiczne. W czasie ostatniej wojny w Iraku do zorganizowanych grup przestępczych dołączyli działający w pojedynkę złodzieje desperacko próbujący wykorzystać wojenną zawieruchę, aby wzbogacić się. Bywa że po przybyciu na miejsce wykopalisk archeolodzy napotykają ludzi usiłujących sprzedać im przedmioty, które właśnie znaleźli. Walka z masową grabieżą Iraku jest bardzo trudna, bo wymaga jednoczesnego prowadzenia policyjnych działań przeciwko złodziejom, szmuglerom, skorumpowanym celnikom z syryjskiej granicy oraz kolekcjonerom, takim jak chociażby George Ortiz z Genewy, którzy uważają, że dziedzictwo Mezopotamii jest najbezpieczniejsze w ich rękach. Wygłaszając demagogiczne deklaracje nie wspominają o tym, ile zarabiają "opiekując się" mającymi tysiące lat zabytkami: przedmiot kupiony w Iraku za kilkaset dolarów, można sprzedać w Nowym Jorku za cenę kilka tysięcy razy wyższą!

Grabież zabytków Iraku
film dokumentalny, Kanada, 2003, 43 min., reżyseria: Robin Benger
Pierwsza emisja: środa, 9 czerwca 2004


Rajski ogród w sercu pustyni

w sercu pustyni Na Saharze, w północno - wschodnim Czadzie, rozciąga się wyżyna Ennedi, która słynie z bogatej i niezwykłej fauny. Nagrodzony na wielu festiwalach film zaprasza widza w podróż w to zadziwiające miejsce. w sercu pustyni Woda z podziemnych górskich źródeł sprawia, że Ennedi wygląda jak wspaniały ogród na środku pustyni. Wyżyna stała się schronieniem dla tuzina krokodyli, których przodkowie ponad 4000 lat temu znaleźli się w pustynnej pułapce, kiedy wyschły pobliskie zbiorniki wody. Od kilkudziesięciu lat Ennedi bada francuski naukowiec Hubert Gillet. Na grzbiecie wielbłąda przemierzył tajemnicze góry w poszukiwaniu rzadkich gatunków fauny i flory będących pozostałościami zaginionego świata - dawnej Sahary.

Rajski ogród w sercu pustyni
film dokumentalny, Francja, 2000, 52 min., reżyseria: Gauthier Flauder
Pierwsza emisja: wtorek, 22 czerwca 2004Historie mechanizmów

historua zegarka Zegarek ma już kilkaset lat. Kiedyś należał do dóbr luksusowych, na które pozwolić mogli sobie tylko najbogatsi. historia zegarka Obecnie dostępny jest w wielu wersjach: może być zwykłym przedmiotem użytku codziennego, drogim i skomplikowanym urządzeniem, biżuterią, a nawet dziełem sztuki.

Cena zegarka zależy przede wszystkim od materiału z jakiego jest zrobiony, precyzji mechanizmu, ilości posiadanych funkcji i, oczywiście, od marki.

Niezwykła historia zegarka
film dokumentalny, Francja, 1999, 51 min., reżyseria: Gerard Lafont, Jean- Paul Capitte
Pierwsza emisja: wtorek, 29 czerwca 2004


hjednoręki bandyta Historia automatu do gry nazywanego "jednorękim bandytą".

Pierwsze automaty do gry zwane potocznie "jednorękimi bandytami" pojawiły się na początku 20. wieku.

Gra losowa, w której wygrana uzależniona jest od odpowiedniego ułożenia się kilku obrazków, szybko zdobyła sobie popularność wśród hazardzistów. Dla wielu z nich stała się prawdziwym nałogiem. Doszło do tego, że w 1933 roku burmistrz Nowego Jorku zabronił używania automatów w tym mieście. Do dziś w niektórych stanach USA (na przykład na Florydzie) "jednoręki bandyta" jest zakazany. Tam jednak, gdzie wciąż można grać na tej maszynie, kasyna zarabiają duże pieniądze na hazardzistach, którzy, jak twierdzą, starają się "przegrywać jak najwolniej."

Jednoręki bandyta, czyli niezwykła historia automatu do gry losowej
film dokumentalny, Francja, 1998, 51 min.
Pierwsza emisja: wtorek, 29 czerwca 2004wydarzenie miesiąca: "Muzyczna Planeta"

Bashung Niedawno nazwisko Alaina Bashunga pojawiło się w renomowanej encyklopedii Larousse, która opisuje go jako "wykonawcę i kompozytora francuskiego rocka". Czy artysta zasłużył na ten zaszczyt? W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie pomoże film Dominique Gonzalez Foester opowiadający o tym, jak muzyk przygotowywał się do trasy koncertowej "Les grandes espaces". Akcja dokumentu rozpoczyna się w lipcu 2003 roku. Bashung kręcił wówczas w podparyskim studio filmy, które miały być pokazywane na wielkich ekranach podczas jego koncertów. W sierpniu muzyk zaszył się wraz ze swoim zespołem w Tourzel, w środkowej Francji, aby intensywnie ćwiczyć przed zbliżającym się tournée. Artysta wymagał od swoich współpracowników nie tylko dobrego warsztatu, ale również kreatywności. Po miesiącu pracy cała ekipa wyjechała do Clermond - Ferrand, aby dopracować wizualne elementy swojego spektaklu. Wkrótce potem grupa wyruszyła w trasę koncertową. Czy będzie ona tak wspaniała, jak zaplanowali sobie muzycy?

Bashing Bashung Bashung

Bashung
film dokumentalny, Francja, 2004, 52 min., reżyseria: Dominique Gonzalez Foester
Pierwsza emisja: poniedziałek, 14 czerwca 2004


Portret aktorki i piosenkarki Jane Birkin. Jane Birkin, córka aktorki Judy Campbell, pierwsze kroki na scenie stawiała w swojej ojczyźnie - Wielkiej Brytanii. Mając 20 lat wystąpiła w filmie "Powiększenie" Antonioniego. W 1968 roku wyjechała do Francji, gdzie miała zagrać w filmie "Slogan" Pierre'a Grimblata. Aktorka poznała wówczas muzyka Serge'a Gainsbourga. Zakochana z wzajemnością w ekscentrycznym Francuzie, kontynuowała swoją karierę w jego kraju. Rok po pierwszym spotkaniu, para nagrała piosenkę "Je t'aime moi non plus" wywołując wielki skandal. Stacje radiowe odmówiły puszczania utworu w swoich audycjach. Birkin uczestniczyła również w nagraniach kolejnych płyt Gainsbourga. Jednocześnie wystąpiła w kilku filmach. Nie były to jednak wielkie dzieła. Poważniejsze role zaczęła dostawać dopiero po zerwaniu z Gainsbourgiem w 1980 roku. Możliwość wypróbowania się w nowym repertuarze dał jej nowy towarzysz życia, reżyser Jacques Doillon. Od początku lat dziewięćdziesiątych artystka angażuje się również w działalność charytatywną. Pomagała już mieszkańcom Bośni, Ruandy i Czeczenii.

Jane Birkin, ikona pop - kultury
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2003, 52 min., reżyseria: Gabrielle Crawford
Pierwsza emisja: poniedziałek, 14 czerwca 2004


Film opowiada o tym, jak powstał album "Dark side of the moon" zespołu Pink Floyd. Album "Dark side of the moon" z 1973 roku był przełomowym momentem w karierze zespołu Pink Floyd. Dzięki niemu brytyjska grupa zdobyła światowy rozgłos. Płyta przez 14 lat nie opuszczała list przebojów i znalazła się w czołówce najlepiej sprzedawanych krążków w historii show - biznesu. Film opowiada o tym, jak powstał ten album. Przed kamerą wypowiadają się nie tylko muzycy z Pink Floyd, ale również członek ekipy technicznej, który uczestniczył w sesjach nagraniowych. Widzowie mają rzadką okazję dowiedzieć się, jakimi metodami (czasem bardzo oryginalnymi) muzycy uzyskiwali zamierzone efekty dźwiękowe.

Pink Floyd - "Ciemna strona księżyca"
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2001, 55 min.
Pierwsza emisja: wtorek, 15 czerwca 2004


Phil Collins Historia albumu Phila Collinsa "Face value". Film przedstawia wywiad z piosenkarzem i członkami ekipy pracującej przy nagraniu płyty. W 1970 roku Phil Collins, perkusista występujący w mało znanych zespołach, dołączył do grupy Genesis. Pięć lat później zajął miejsce charyzmatycznego wokalisty Petera Gabriela, który postanowił rozstać się z grupą. Wielu fanów i dziennikarzy spodziewało się końca Genesis, ale Collins okazał się świetnym liderem, który nie tylko nie dopuścił do rozpadu swojej formacji, ale również sprawił, że zaczęła odnosić coraz większe sukcesy. W 1981 roku, nie przerywając pracy z zespołem, muzyk nagrał swój pierwszy album solowy "Face value", który zdobył ogromną popularność na całym świecie. Niektóre piosenki z tej płyty nawiązują do trudnego doświadczenia życiowego, jakim było dla Phila Collinsa rozstanie z żoną. Jak sam powiedział, zdanie "kochanie, tęsknię za tobą" brzmi lepiej, kiedy się je zaśpiewa, niż kiedy się je wypowiada.

Phil Collins - "Face Value"
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 1998, 50 min., reżyseria: Jeremy Marre
Pierwsza emisja: wtorek, 15 czerwca 2004


Amerykański kompozytor, autor tekstów i wykonawca R. L. Burnside jest przedstawicielem starej szkoły bluesa z Missisipi. Reżyserka Sophie Kertesz towarzyszyła muzykowi wraz z kamerą podczas jego pobytu w Paryżu i Evreux w 1999 roku. Głowa licznej rodziny (12 dzieci i 25 wnucząt), były rolnik, R. L. Burnside, zaczął grać na gitarze i śpiewać na początku lat czterdziestych, w wieku 16 lat. Minęło jednak sporo czasu, zanim jego nazwisko stało się znane wśród fanów bluesa z całego świata. Jego pierwsza płyta została wydana w 1967 roku. Dzięki niej mógł grać na festiwalach i dawać koncerty. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych występował wraz z zespołem, w którym grali dwaj jego synowie i zięć. Choć na lokalnej scenie muzycznej Burnside należał do gwiazd, to jego muzyka wciąż pozostawiał niemal zupełnie nieznana poza granicami stanu. Przełomowym momentem w karierze była płyta wydana na początku lat dziewięćdziesiątych. To wydarzenie stało się początkiem pasma sukcesów w karierze bluesmena z Missisipi.

Dzień z Burnside'em
film dokumentalny, Francja, 1999, 40 min., reżyseria: Sophie Kertesz

Pierwsza emisja: środa, 16 czerwca 2004


Amerykański saksofonista Hal Singer występował z takimi gwiazdami, jak jazzman Duke Ellington, czy wykonawca rythm'n bluesa Ray Charles. Mimo podeszłego wieku, wciąż jest aktywnym muzykiem. Hal Singer urodził się w 1919 roku w Tulsie, amerykańskim mieście, w którym trzy lata później miały miejsce krwawe zamieszki na tle rasowym. Swoją muzyczną karierę Singer rozpoczął w latach trzydziestych grając w "czarnych" zespołach. Już w następnej dekadzie występował z najbardziej znanymi jazzmanami z Nowego Jorku oraz w bandach Roya Eldridge'a i Duke'a Ellingtona. W późniejszych latach grał również dla takich muzyków, jak Ray Charles, Dinnah Washington, czy Wilson Picket. W 1965 roku Hal Singer zamieszkał we Francji. W momencie realizacji filmu wciąż grał, a oprócz tego zajmował się nauczaniem muzyki.

Hal Singer - niech muzyka gra dalej
film dokumentalny, Francja, 1999, 60 min., reżyseria: Guetty Felin

Pierwsza emisja: środa, 16 czerwca 2004


Ogród Sergiu Celibidacha


Portret Sergiu Celibidacha, słynnego dyrygenta rumuńskiego pochodzenia. Urodzony w 1912 roku w Rumunii Sergiu Celibidache studia muzyczne ukończył w Niemczech. W 1945 wygrał konkurs na dyrygenta orkiestry berlińskiego radia. W tym samym roku został mianowany dyrektorem berlińskiej filharmonii, którą opuścił w 1952 roku. Po wyjeździe z NRD pracował we Włoszech, Izraelu, Szwecji i Francji. Kilka razy powracał do Niemiec. Jedni nazywali go dyktatorem, inni geniuszem, ale wszyscy zgodnie podziwiali jego talent.

Ogród Sergiu Celibidacha
film dokumentalny, Rumunia, 1996, 140 min., reżyseria: Serge Ioan Celibidache

Pierwsza emisja: czwartek, 17 czerwca 2004


Seria przedstawiająca kulisy francuskiej piosenki - od Yvesa Montanda do NTM, od poezji zaangażowanej do zbuntowanego rapu. Opowieść pełna nieznanych szerokiej publiczności, często zabawnych, historyjek.

Chwila z francuską piosenką Chwila z francuską piosenką Chwila z francuską piosenką

Chwila z francuską piosenką (1-12)
film dokumentalny, 26 min.

Pierwsze emisje: od czwartku 17 czerwca 2004


>/p?

Świat mody - współcześnie

Portret projektanta mody, Johna Galliano. Urodzony na Gibraltarze John Galliano studiował w prestiżowej szkole Saint Martin School of Arts w Londynie. Wśród jej wychowanków jest wielu znanych brytyjskich projektantów mody. Jednak romantyczny styl Galliano nie wzbudził entuzjazmu wśród wyspiarzy. Projektant wyjechał więc do Francji, gdzie podjął pracę dla Givenchy. Wkrótce potem, w 1997 roku, zajął stanowisko dyrektora artystycznego w domu mody Diora. Autorzy filmu przedstawiają Johna Galliano w momencie, gdy przygotowywał on swoją pierwszą kolekcję dla Givenchy.

John Galliano - kreator mody
film dokumentalny, 50 min., reżyseria: Nigel Wattis
Pierwsza emisja: czwartek, 24 czerwca 2004


W prasie i telewizji nie brakuje zdjęć oraz reportaży z pokazów mody. Kulisy tych wydarzeń są jednak mało znane. Isabelle Ungaro stara się zrozumieć sposób funkcjonowania nagłośnionego przez media i zarazem tajemniczego świata mody wchodząc z kamerą do atelier znanego projektanta Emmanuela Ungaro. Film przedstawia nie tylko kulisy powstawania kolekcji, ale również zmiany zachodzące w świecie mody. Od kilku lat w tym biznesie rządzą duże grupy finansowe. Haute couture musiało przystosować się do nowych realiów ekonomicznych. Zmiany nie ominęły również marki Ungaro, którą wykupił Salvatore Ferragamo. A nowy właściciel to zmiany i nowy wizerunek.

Pokazy to nie dla nas
film dokumentalny, Francja, 2000, 50 min., reżyseria: Isabelle Ungaro
Pierwsza emisja: czwartek, 24 czerwca 2004


informacje
o stronie
więcej o
TV Planete
wydarzenia aktualne tematy wcześniejsze tematy linki głosy

http://republika.pl/planete
     http://www.planete.republika.pl