PLANETE i my

informacje
o stronie
więcej o
TV Planete
wydarzenia aktualne tematy wcześniejsze tematy linki głosy


Lotnictwo na kanale Planete

Latanie fascynowało ludzi od bardzo dawna. W starożytnym micie o Ikarze sama umiejętność wzniesienia się w powietrze nie jest może najistotniejsza, niemniej w bardzo obrazowy, działający na wyobraźnię sposób kieruje uwagę na nowe możliwości podróżowania, wtedy jeszcze poza ludzkim zasięgiem.

Rozmaite cykle filmów poświęconych lotnictwu są obecne na antenie Planete chyba od początku. Może mniej zauważalne dla widzów niespecjalnie interesujących się tematyką techniczną. Ma jednak stałe grono zwolenników którzy cenią sobie wartość informacyjną filmów o tej tematyce.

Mieliśmy okazję zapoznawać się z najrozmaitszymi aspektami lotnictwa: od pierwszych, pionierskich, które umożliwiały pokonanie w powietrzu tylko krótkich odcinków aż po współczesne, wyrafinowane technicznie, najnowocześniejsze konstrukcje. Widzimy jak postępuje specjalizacja zarówno w lotnictwie cywilnym (pasażerskim, transportowym, ratowniczym) jak i wojskowym. Jak powstawały te różnorodne konstrukcje techniczne, napędy.

Jest wiele zawodów z charakterystycznym wizerunkiem osob, które je uprawiają. Myślę, że zawody lotnicze także do takich należą a samo latanie może rzeczywiście fascynować. Niewątpliwa elitarność, kontakt z nowoczesną techniką, stosunkow wielka swoboda w przemieszczaniu się na wielkie odległości a przede wszystkim wolność, większa jescze niż u motocyklistów, związanych z ziemią i z konieczności mocniej trzymających się wyznaczonych szlaków.

Filmy poświęcone lotnictwu na antenie Planete mają swoje premiery zawsze w niedziele w paśmie wieczornym.
Aktualnie oglądamy kolejne odcinki w cyklu "Samoloty RAF-u":

Były kapitan opowiada o samolocie Mosquito, którym piloci Royal Air Force latali nad Polską i Berlinem. Pierwszy odcinek serii omawia także kwestię przygotowania i treningu pilotów.

Samoloty RAF-u: Mosquito (1/8)
film dokumentalny, USA, 1997, 49 min., reżyseria: J. D. Jones

Pierwsza emisja: niedziela, 9 maja 2004


Jedną z najbardziej znanych akcji RAF - u była obrona Wielkiej Brytanii w lecie 1940 roku. Garstka śmiałków różnej narodowości zdołała wówczas przeszkodzić Niemcom w zdobyciu ostatniego w Europie bastionu opierającego się hitlerowskiej inwazji.

Samoloty RAF-u: Powietrzni mściciele (2/8)
film dokumentalny, USA, 1997, 49 min., reżyseria: J. D. Jones

Pierwsza emisja: niedziela, 9 maja 2004


Odcinek serii opowiada o szkole wojskowej Cranwell kształcącej kadrę oficerską RAF-u. Film przedstawia koniec roku szkolnego, uroczystość wręczenia dyplomów młodym oficerom lotnictwa i moment pasowania ich na samodzielnych członków RAF-u.

Samoloty RAF-u: Klejnot w koronie (3/8)
film dokumentalny, USA, 1997, 49 min., reżyseria: J. D. Jones

Pierwsza emisja: niedziela, 16 maja 2004


Kolejny odcinek serii przedstawia sytuację geopolityczną w Europie pod koniec lata 1914 roku. Dowództwo niemieckie, po zajęciu Czech i Polski, zamierzało w ciągu dwóch tygodni uporać się z Francją, aby następnie zaatakować swego dotychczasowego sprzymierzeńca, Rosję. Francja stawiała jednak opór, a do walk przyłączyła się Wielka Brytania. Rozpoczęła się wojna, która była zupełnie inna niż poprzednie, gdyż podczas niej wojsko użyło samolotów.

Samoloty RAF-u: Chrzest bojowy brytyjskiego lotnictwa (4/8)
film dokumentalny, USA, 1997, 50 min., reżyseria: J. D. Jones

Pierwsza emisja: niedziela, 16 maja 2004


Ten odcinek serii opowiada o wydarzeniach z maja 1940 roku. Hitlerowskie Niemcy miały wówczas w planach podbicie całej Europy. Hitler przygotowywał się do zajęcia Wielkiej Brytanii. Siła niemieckiego ataku była tak duża, że Brytyjczycy, uwięzieni w porcie w Dunkierce, zdecydowali się, przy akompaniamencie bombardowań, na ewakuację swych wojsk. Jednak Wielka Brytania nie chciała słyszeć o układzie pokojowym z Niemcami. Aby ujarzmić Brytyjczyków, hitlerowcy postanowili zniszczyć RAF. Dowódca niemieckich sił lotniczych, Hermann Göring uważał, że wojska Zjednoczonego Królestwa skapitulują w ciągu kilku tygodni. Tak rozpoczęła się bitwa o Anglię.

Samoloty RAF-u: Myśliwcy RAF-u (5/8)
film dokumentalny, USA, 1997, 50 min., reżyseria: J. D. Jones

Pierwsza emisja: niedziela, 23 maja 2004


Kolejny odcinek serii opowiada o ataku RAF-u na cele niemieckie w 1945 roku. Samoloty angielskie bombardowały wówczas największe miasta Trzeciej Rzeszy (Kolonię, Hamburg, Drezno) nie oszczędzając ludności cywilnej. Ich ataki miały na celu zastraszenie całego narodu niemieckiego. W maju 1945 roku wojska Hitlera skapitulowały.

Samoloty RAF-u: Lotnictwo bombowe (6/8)
film dokumentalny, USA, 1997, 50 min., reżyseria: J. D. Jones

Pierwsza emisja: niedziela, 23 maja 2004


Ten odcinek serii opowiada historię 18. jednostki RAF - u, odpowiedzialnej za obronę morza i wybrzeży brytyjskich w czasie drugiej wojny światowej.

Samoloty RAF-u: Strażnicy morza (7/8)
film dokumentalny, USA, 1997, 51 min., reżyseria: J. D. Jones

Pierwsza emisja: niedziela, 30 maja 2004


Helikoptery były wykorzystywane przez RAF w czasie drugiej wojny światowej do transportowania żołnierzy, pomocy humanitarnej oraz sprzętu. Po zakończeniu wojny Wielka Brytania korzystała z nich jeszcze wiele razy podczas konfliktów w Bośni, czy humanitarnych desantów dla Etiopii, Somalii i Rwandy.

Samoloty RAF-u: Siły szybkiego reagowania (8/8)
film dokumentalny, USA, 1997, 50 min., reżyseria: J. D. Jones

Pierwsza emisja: niedziela, 30 maja 2004


Lotnictwo I wojny światowej
Lotnictwo.Net
Lotnictwo wojskowe USA
Lotnictwo III Reszy


Obsesja ciała

Niektórzy nie bardzo radzą sobie ze swoimi kształtami, czasem przyczyny tego leżąw genach albo aktualnych czy przebytych chorobach, często jednak są spowodowane nienajlepszym dla ludzkiego zwierzęcia trybem życia, zbyt duzą ilością wchłanianych kalorri, niekorzystnym zestawieniom pokarmowym i zbyt małej ilości ruchu i fizycznego wysiłku. Wiele przypadków otyłości ma swoje korzenie w nastawieniach i trwałych uwarunkowaniach psychicznych.

Klub grubasów Klub grubasów Klub grubasów

"Klub grubasów" nie jest tylko kolejną propozycją diety odchudzającej. Nie jest to też typowy "reality show" z nagrodą dla zwycięzcy. Seria opowiada o grupie osób z poważną nadwagą, które chcąc zmienić styl życia, wygląd, samopoczucie i, oczywiście, jadłospis, muszą wykonać żmudną pracę.

Klub grubasów (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8)
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2002, po 23 min., reżyseria: Lorna Dawn Creanor

Pierwsze emisje: w paśmie wieczornym od 12 do 21 maja 2004


napakowane chłopaki Podczas, gdy nastoletnie dziewczyny obsesyjnie się odchudzają, młodzi chłopcy desperacko dążą do uzyskania spektakularnej muskulatury. Z szaleńczą zaciętością ćwiczą, stosują niezdrowe diety i, co najgorsze, bywa, że zażywają szkodliwe substancje. Bez względu na to, jakie efekty osiągają, zawsze wydaje im się, że to wciąż za mało.

Jay, Shawn i Jason to trzej nastoletni Amerykanie, dla których body building stał się obsesją. Przez miesiące głodzili się i przyjmowali różne specyfiki, aby osiągnąć wymarzone kształty. Autorzy filmu obserwowali młodych wielbicieli bicepsów i ich rodziny podczas przygotowań do konkursu na nastoletniego kulturystę roku.

Arnold S.

Młody kulturysta, przygotowuje się do męskiego konkursu piękności.
Arnold Schwarzenneger, wielokrotny zdobywca tytułów Mr. Olympia i Mr. Universe, intensywnie ćwiczy swoje muskuły, chcąc wygrać kolejny konkurs. Kamera, która towarzyszy mu w tych przygotowaniach, śledzi również poczynania rywali. Łatwo zorientować się, że przyszły gubernator Kalifornii w walce o najwyższe podium stawia nie tylko na umięśnione ciało, ale również na cechy charakterystyczne dla polityków: spryt, miły sposób bycia i umiejętność wykorzystywania słabości przeciwników. Film "Żelazne muskuły" (tytuł oryginalny: "Pumping iron") stał się przebojem kasowym i międzynarodową sensacją. Był również przełomowym momentem w karierze Arnolda Schwarzeneggera.

Żelazne muskuły
film dokumentalny, USA, 1977, 85 min., reżyseria: George Butler, Robert Fiore

Pierwsza emisja: poniedziałek, 17 maja 2004


Kim są ci, którzy poddają się operacjom plastycznym, aby niemal całkowicie zmienić swój wygląd? Jakie są ich motywacje? Autorka filmu, zaintrygowana tymi pytaniami, postanowiła spotkać się z kobietami, które próbują upodobnić się do lalki Barbie.

Z chirurgii estetycznej korzystają ludzie z różnych środowisk i w różnym wieku. Młodzi wolą "poprawiać detale", kobiety dojrzałe preferują zabiegi wyszczuplające, a mężczyźni najchętniej korygują podbródki i likwidują łysinę. Łączy ich jedno: chcą wyglądać jak najlepiej i jak najmłodziej. Wydaje im się, że złe samopoczucie i kompleksy spowodowane są niedoskonałym wyglądem. Ankiety wykazują jednak, że ci, którzy przeszli już operację, na ogół nie są usatysfakcjonowani zmianami, jakie zaszły w ich życiu. Jedną z osób, które wiążą z operacją plastyczną wielkie nadzieje, jest Cindy Jackson. Mieszkająca w Europie Amerykanka wydała ponad 100 000 euro, aby przeobrazić się w replikę lalki Barbie, która jest dla niej ideałem fizycznej urody. Liczba operacji Cindy stała się jedną z pozycji w Księdze Guinessa. Wygląd słynnej zabawki chce osiągnąć również Angela Vollrath. Niemka marzy o karierze w telewizji. Jednak ani w życiu Cindy ani Angeli jak dotąd cuda się nie wydarzyły. Obu kobietom trudno jest przyznać się do tego, że oczekiwane zmiany nie nastąpiły. Tym bardziej, że każda z nich musiała zapłacić swoją cenę - liczne operacje zostawiły widoczne ślady na ich ciałach.
Uwaga! Za zgodą rodziców!

Współczesna Barbie
ilm dokumentalny, Niemcy, 1999, 29 min., reżyseria: Marianne Trench

Pierwsza emisja: wtorek, 18 maja 2004


Jeśli ktoś zastanawiał się kiedykolwiek, skąd biorą się gwiazdy filmowe o niewiarygodnie regularnych rysach twarzy i niemal idealnej budowie ciała, powinien zobaczyć ten film. Hollywood sprzedaje marzenia o perfekcyjnym wyglądzie i naturalnym pięknie. W rzeczywistości będący na topie aktorzy często są jednocześnie najlepszymi klientami chirurgów plastycznych. Nie tylko dzisiejsze gwiazdy próbują się upiększać - chirurgia estetyczna była lukratywnym biznesem już w czasach istnienia pierwszych hollywoodzkich wytwórni. Skalpel korygował wygląd takich aktorów, jak Rita Hayworth, Gary Cooper, Dean Martin, Lana Turner, Burt Lancaster, Clark Gable, siostry Gabor, Marylin Monroe i John Wayne. W filmie Kima Duke'a o przeobrażeniach niektórych gwiazd show - biznesu opowiadają ci, którzy byli za nie odpowiedzialni.
Uwaga! Za zgodą rodziców!

Skalpele Hollywoodu
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2001, 50 min., reżyseria: Kim Duke

Pierwsza emisja: wtorek, 18 maja 2004


Na plażach Miami nietrudno spotkać ludzi, dla których marzenia o pięknym ciele stały się obsesją. To ofiary niezwykle niebezpiecznej tendencji. Miami Beach wygląda jak plan zdjęciowy hollywoodzkiego filmu: kilometry plaży, turkusowe morze, tropikalna roślinność i młodzi, opaleni ludzie o nienagannych sylwetkach. Aby pracować nad swoim ciałem, jedni udają się do czynnych od godziny szóstej rano siłowni, inni wolą wojskową musztrę na plaży. Dla niektórych z nich wygląd stał się nowym dowodem tożsamości. Czy w świecie tych ludzi jest miejsce na indywidualność? Do czego prowadzi zredukowanie człowieka wyłącznie do jego ciała?
Uwaga! Za zgodą rodziców!

Być pięknym w Miami
film dokumentalny, Francja, 2001, 49 min., reżyseria: Sylvianne Schmitt

Pierwsza emisja: środa, 19 maja 2004


Film przedstawia jeden z największych paryskich fitness clubów, tłumnie odwiedzany przez setki posiadaczy karnetów od godziny 7 rano do 8 wieczorem. Okazuje się, że dbanie o ciało jest dla ćwiczących w fitness clubie sposobem na pokonanie stresów związanych z życiem w dużym mieście. Instruktorzy oraz uczestnicy zajęć zastanawiają się nad rosnącą potrzebą odprężania się i zapominania o codziennych problemach poprzez wysiłek fizyczny.

Fitness club
film dokumentalny, Francja, 2001, 54 min., reżyseria: Jean- Marc La Rocca

Pierwsza emisja: środa, 19 maja 2004


Tysiące francuskich nastolatków decyduje się na operację plastyczną. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z faktu, że interwencja chirurga plastycznego może się nie powieść. Laetitia ma 16 lat. Marzy o tym, aby zostać piosenkarką. Boi się, że karierze przeszkodzi zbyt duży, jej zdaniem, nos. Ma nadzieję, że zaradzi temu operacja plastyczna. Jej rówieśniczka, Mathilde, nie lubi swojego podbródka. Uważa, że kres jej kompleksom położy chirurgia estetyczna. Tysiące francuskich nastolatków myśli podobnie jak Laetitia i Mathilde. Wiele z nich chce wyglądać, jak telewizyjne gwiazdy. Jednak często nie zdają sobie sprawy z dużego ryzyka, jakie ponoszą decydując się na zabieg chirurgiczny - niektóre operacje plastyczne kończą się ciężkimi powikłaniami.

Operacje plastyczne nastolatek
film dokumentalny, Francja, 2001, 53 min., reżyseria: Nicolas Moscara

Pierwsza emisja: czwartek, 20 maja 2004


W Nowej Zelandii co roku operacjom plastycznym poddaje się kilka tysięcy osób. Żeby pozbyć się kompleksów, są w stanie wydać fortunę, cierpieć i ryzykować. Autorzy dokumentu przyglądają się operacjom kilku wybranych Nowozelandczyków. Film dla osób o mocnych nerwach... Julie, 32 - letnia matka dwojga dzieci, nie może patrzeć na swój brzuch. Według niej jest on górą tłuszczu, nawet jeśli inni nie podzielają jej zdania. Spaceruje, przestrzega diety, robi przysiady, ale tradycyjne metody odchudzania nie zadowalają jej. Planuje więc poddać się zabiegowi odsysania tłuszczu. Wendy, także matka dwojga dzieci, właśnie rozpoczyna pracę tłumacza języka migowego. Nowy rozdział swojego życia ma zamiar rozpocząć z nowym nosem. Mary dużo przebywa na słońcu i jest nałogowym palaczem, przez co ma więcej zmarszczek niż rówieśniczki. Zamierza wygładzić je za pomocą lasera. Tony nie jest w stanie zaakceptować swojej łysiny. Zdecydował się więc na przeszczep włosów.
Uwaga! Za zgodą rodziców!

Cena piękna
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 1999, 46 min., reżyseria: Kate Peacoke

Pierwsza emisja: czwartek, 20 maja 2004Swoje chwalicie, cudzego nie znacie...

Podczas ostaniego europejskiego okresu szaleństwa, jakie miało miejsce najpierw w latch 1914-1920 a potem 1936-1945 doszło do wielu okrutnych wydarzeń i to na wielką skalę. Pewni swojej potęgi i nieograniczonych możliwości, uzbrojeni w zaplecze techniczne i wspacie niedorosłych entuzjastów, szaleni eksperymentatorzy nie wahali się wziąć w swoje ręce losów własnych ludzi. Uznano, że jest możliwe i będzie skuteczne kwalifikowanie człowieka ze względu na cechy użytkowe, ideologiczne, biologiczne lub rasowe i dla uzyskania akceptacji tych idei wpływano na społeczeństwa za pomocą bezwzględnej socjotechniki urabiajając "obiecujący materiał" i niszcząc "niepotrzebną resztę".

W sowieckiej Rosji ginęli nie tylko ludzie nieprawomyślni ale po prostu należący do określonych klas społecznych, bez zagłębiania się w ich zapatrywania: np. carscy oficerowie, arystokracja, "kułacy". Całe narody przesiedlano - cóż w tym dziwnego, skoro można zawracać rzeki.. Hitlerowskie Niemcy postawiły na "tworzenie przestrzeni życiowej", dlatego niewygodni "obcy" mieli zostać wysiedleni albo sprowadzeni do kategorii podludzi, pracujących dla dobra das Deutsche Herrenvolk - potem uznano, że wygodniej będzie załatwić sprawę "raz na zawsze" i czyścić przestrzeń bardziej dosłownie, po prostu dokonując eksterminacji.

Do kategorii niepożądanych zaliczano zarazem nacje osiadłe, z własnym bytem państwowym (ogólnie Słowian, w tym np. Polaków, Rumunów), nacje rozproszone, bez własnego państwa, osiadłe lub wędrujące (Żydzi, Cyganie) jak i niektóry grupy socjalne (homoseksualiści, nieuleczalnie chorzy). Człowiek jest i racjonalny i nieracjonalny zarazem. Potrafi podejmować racjonalne decyzje na podstawie nieracjonalnych przesłanek, w rezultacie ich efekt także jest nieracjonalny a w rezultacie okazuje się zbrodniczy. Jest też niestety tak, że nie bardzo uczymy się na błędach - stale znajdują się chętni do wykorzystywania historii i faktów dla swoich korzyści.

Fakty historyczne nieszczęśliwie pozostają nieuporządkowane i raz po raz wracają, stając sie powodem emocjonalnego poruszenia a czasem mniej czy bardziej uzasadnionych, realnych obaw. W Polsce mamy przynajmniej dwie takie kwestie związane z konsekwencjami ostatniej wojny światowej: prawa własności przedstawicieli wysiedlonych lub zamordowanych nacji: niemieckiej i żydowskiej oraz ich spadkobierców. Zagadnienie to nie jest specyficznie polskie, dotyka wielu państw europejskich (szczegolnie sąsiadów) i niestety pozostaje tematem tabu. Każda taka niezałatwiona kwestia jest - jak uczy historia - potencjalnie groźna. Wydaje się być uzasadniona ostrożna teza, że - jako Polacy - nie dość dobrze, nie dość obszernie i szczegółowo i nie dość mocno prezentujemy światowej opinii publicznej historyczną prawdę związaną z tymi wydarzeniami oraz okoliczności, jakie im towarzyszyły. Prawdopodobnie widoczna jest nierównowaga, brak właściwych proporcji w jakości i ilości materiału dotyczącego tych zagadnień, często dla nas niezasłużenie surowa. Wiadomo, że istnieją tu stereotypy oraz "półprawdy" i "ćwierćprawdy" ale najwyższy czas aby to zmienić. Do takich stereotypów (w niektórych kręgach) należy na przykład obraz Polaka - antysemity. Ostanio wiele się u nas pisało choćby o sprawie Jedwabnego czy roszczeniach gmin żydowskich i postępowaniu w tej sprawie przed nowojorskim sądem. Francja jest często przedstawiana jako kraj, w którym problemu antysemityzmu nigdy nie było, Żydzi cieszyli się zawsze pełnią równych praw obywatelskich - w przeciwieństwie do Polski, przedstawianej niestety często jako kraj wrogi Żydom, miejsce, gdzie Holocaust się dokonał, nie bez - przynajmniej cichej - zgody Polaków.

Planete zaprezentuje na antenie film pokazujący uwarunkowania francuskie:

Ponad 50 lat po zakończeniu drugiej wojny światowej Republika Francuska postanowiła zmierzyć się z niechlubnym wątkiem swojej historii: grabieży mienia żydowskiego za czasów rządu Vichy. W latach 1997 - 2000 grupa dwustu osób powołana przez władze państwa badała dokumenty związane z tamtymi wydarzeniami. W lipcu 1941 roku na terenie znajdującym się pod wpływami rządu Vichy, zaczęła obowiązywać ustawa pozwalająca likwidowanie przedsiębiorstw kierowanych przez Żydów. Dwa miesiące wcześniej banki bez uprzedzenia zamknęły żydowskie konta. Represjom tym towarzyszyło odbieranie Żydom cennych przedmiotów i dzieł sztuki. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych grupa historyków i urzędników przeszukała archiwa narodowe, bankowe, firm ubezpieczeniowych, prefektur i ministerstw, aby zebrać jak najwięcej informacji o grabieży mienia żydowskiego w czasie drugiej wojny światowej. Niektóre dokumenty zostały przeanalizowane po raz pierwszy. Okazało się także, że pewnych zapisków nikt nigdy już nie przeczyta, gdyż zostały zniszczone.

Grabież mienia żydowskiego we Francji
film dokumentalny, Francja, 53 min.
Pierwsza emisja: środa, 26 maja 2004


30 listopada 1999 roku na pierwszych stronach czterech szwedzkich dzienników pojawiły się fotografie 62 neonazistów - kobiet i mężczyzn. Dla szwedzkiego społeczeństwa byli oni nie tylko wrogami imigrantów, ale również przestępcami stanowiącymi zagrożenie dla wszystkich obywateli kraju. W lipcu 1999 roku w zamachu został ranny dziennikarz prowadzący własne śledztwo w sprawie radykalnej prawicy, a w październiku tego samego roku zamordowano związkowca, który ujawnił, że jeden z członków organizacji, do której należał, był neonazistą. Nie były to jedyne zbrodnie popełnione przez szwedzkich zwolenników skrajnej prawicy. Wśród tamtejszych neonazistów krążyły nawet listy z nazwiskami i adresami osób, które mieli prześladować oraz kasety z brutalnymi nagraniami instruujące, między innymi, jak skonstruować bombę.
Uwaga! Za zgodą rodziców!

Szwedzcy ekstremiści
film dokumentalny, Francja, 26 min.

Pierwsza emisja: środa, 26 maja 2004


W czasie drugiej wojny światowej w Norwegii rodziły się dzieci Norweżek i niemieckich żołnierzy. Było ich tysiące. Niemal przez całe swoje życie były dyskryminowane przez społeczeństwo. Himmler, wielbiciel norweskiej urody, był zwolennikiem norwesko - niemieckich związków. Uważał, że rasa nordycko - germańska była lepsza niż aryjska. Od 1941 roku w Norwegii funkcjonowały "Lebensborn", czyli niemieckie żłobki dla dzieci mieszanych par. Potomkowie niemieckich żołnierzy przez całe życie cierpieli z powodu swojego pochodzenia. Pierwsze lata życia spędzali zazwyczaj w żłobkach, z dala od matek. Po wyzwoleniu kobiety, które związały się z Niemcami, zamykano w obozach, a ich dzieci traktowano jak wstydliwe dowody ich winy. W Norwegii, w odróżnieniu od innych krajów europejskich, gdzie kochankom Niemców karę wymierzała ulica, były one sądzone przez władze państwa, które pozbawiały je obywatelstwa i wypędzały do Niemiec (organizacje humanitarne doprowadziły do ich powrotu). Dzieci próbowano deportować do Australii. Na ogół jednak spotykał je inny los: często stwierdzano, że są opóźnione w rozwoju i umieszczano w placówkach psychiatrycznych lub w rodzinach, które bez przerwy wypominały im ich pochodzenie. Po latach te "dzieci wojny" (jak same siebie nazywają) rozpoczęły walkę o zaprzestanie krzywdzących praktyk kierując do norweskiego rządu oficjalną skargę.
Uwaga! Za zgodą rodziców!

Nieślubne dzieci Trzeciej Rzeszy
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 1999, 46 min., reżyseria: Kate Peacoke

Pierwsza emisja: środa, 26 maja 2004


Główne problemy w stosunkach polsko-żydowskich
Stosunki polsko-żydowskie i polsko-izraelskie
Kto falszuje historię?
OPERACJA "WISŁA"
Tolerancja
Wypędzeni - publicystyka z Rzeczpospolitej
CENTRUM PRZYPĘDZONYCH (ODRA)


Jackie

Jackie - za kulisami legendy

Jackie W 1961 roku Jackie Kennedy została pierwszą damą Stanów Zjednoczonych. Prezydentowa szybko zdobyła sobie sympatię amerykańskiego narodu. Stała się postacią z pierwszych stron gazet, wokół której z czasem urosła legenda. Zyskała sobie wizerunek kobiety niemal idealnej: eleganckiej, wspierającej swojego męża w karierze politycznej oraz zaangażowanej w promocję kultury i sztuki. Kiedy John Kennedy zginął w zamachu, wdowa postanowiła zamieszkać z dziećmi w Nowym Jorku. Po kilku latach wyszła za mąż za greckiego bogacza Arystotelesa Onassisa, przez co znów stała się ulubienicą pracy. Aby zapewnić Jackie spokój Grek zaproponował jej przeprowadzkę na prywatną wyspę. Do końca swoich dni Jackie była dla Amerykanów wcieleniem elegancji i wielkiej klasy. Była pierwsza dama wykorzystywała ten wizerunek w walce o drogie jej sercu sprawy.

Jackie Jackie Jackie

Jackie - za kulisami legendy
film dokumentalny, USA, 1999, 138 min., reżyseria: Susan Baumann
Pierwsza emisja: czwartek, 13 maja 2004


Romy

Portret austriackiej aktorki, Romy Schneider.

Romy Życie Romy Schneider było wypełnione osobistymi problemami. Być może miały one swe przyczyny jeszcze w dzieciństwie aktorki. Urodziła się w 1938 roku w Wiedniu. Będąc małą dziewczynką mieszkała niedaleko rezydencji Hitlera w Berchtesgaden. Jej rodzice nie zaliczali się do wrogów nazizmu. Matka miała bardzo duży wpływ na pierwsze lata życia Romy. To ona zachęciła ją do zagrania roli Sissi, czego aktorka potem żałowała. Żeby zerwać z przeszłością postanowiła zagrać w filmie "Dziewczęta w mundurkach", mimo dezaprobaty rodziny. W 1959 roku wyjechała do Francji. Tam poznała Alaina Delona, z którym wkrótce potem zaręczyła się. Para zyskała duży rozgłos, ale związek dwojga aktorów szybko się rozpadł. Romy Schneider bardzo przeżyła to rozstanie. Mimo filmowych sukcesów nie czuła się szczęśliwa. Nie umiała pogodzić życia prywatnego z życiem aktorki. Kiedy zginął jej syn, załamała się. Zmarła w 1982 roku. Oficjalnie podano, że przyczyną jej śmierci był atak serca.

Romy Romy Romy

Romy Schneider - Austriaczka w Paryżu
film dokumentalny, Francja, 2002, 52 min., reżyseria: Anne Andreu, Francesco Brunacci
Pierwsza emisja: czwartek, 27 maja 2004Na ratunek zwierzętom

na ratunek zwierzętom


Lynda Bellingham, telewizyjna prezenterka, gości widzów w brytyjskim ośrodku dla zwierząt "Blackberry Farm". Przez cały rok kamera filmuje pracę osób zatrudnionych w "Blackberry Farm". Ich zadaniem jest ratowanie chorych, zaniedbanych i maltretowanych zwierzaków.


Na ratunek zwierzętom (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7)
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 1999, odcinki po 26 min., reżyseria: Vanessa Berlowitz
Premiery w paśmie wieczornym od 3 czerwca 2004

informacje
o stronie
więcej o
TV Planete
wydarzenia aktualne tematy wcześniejsze tematy linki głosy

http://republika.pl/planete
     http://www.planete.republika.pl