PLANETE i my

informacje
o stronie
więcej o
TV Planete
wydarzenia aktualne tematy wcześniejsze tematy linki głosy


Trudny kompromis

Między wiarą w siebie - niezbędną aby działać a nadmiernym zdufaniem graniczącym z głupotą, zgoźnym dla wszystkich, nie wylączając podmiotu. Ten problem dotyczy w zasadzie nas wyszystkich, niektórych jako sprawujących władzę i kierujących na różnych szczeblach, większości zapewne jako rodziców i opiekunów i w codziennym życiu działających zawodowo, w zespołach.

Tak więc, warunkiem poprawnego, skutecznego działania każdej organizacji poza właściwą jej budową i odpowiednim zarządzaniem jest wysoka jakość najmniejszych jej składowych, czyli jednostek, indywidualności. Wojsko z uwagi na wybitnie radykalne metody i okoliczności działania (mówiąc wprost: zabijanie innych żołnierzy w walce) wyjątkowo mocno opiera się na zhierarchizowanych strukturach i zasadzie daleko posuniętego posłuszeństwa. Takie warunki sprzyjają alienowaniu się dowódców, wdrażanych przez całą karierę zawodową do polegania na swoich decyzjach i odsuwaniu "samodzielnego myślenia", uwalniających sumienie postawach żołnierzy, zmuszonych fizycznie, konkretnie zabijać i niszczyć.

Zagrożenia i okoliczności związane z podejmowaniem decyzji, popełnianiem błędów, które potem mają wielki wpływ na rzesze ludzi, zmuszonych podporządkować się tym decyzjom dotyczą nie mniej świata polityki, często władza wojskowa i polityczna bywa skupiona w rękach tych samych ludzi.

Dlatego tak ważne jest, żeby dbać o jak najwyższy poziom (etyczny, moralny, fizyczny, wiedzy, słowem możliwie każdy) u wszystkich obywateli, a więc u tzw. jednostek. Wypadkowa działań tych właśnie indywidualności, tych jednostek decyduje w dużym stopniu o skuteczności całej organizacji. Sprawność organizacyjna, w tym między innymi szybkość reagowania i działania zależy od sprawności organizacji i opiera się na podziale zadań przydzielanych odpowiednio wyszkolonym ludziom. Wymaga to wzajemnego zaufania do siebie, bez tego trudno działać, a już z pewnością trudno się spodziewać oczekiwanych efektów tego działania.

Autorzy tego ciekawego cyklu dokumentalnego wyłapali kilka, z zapewne wielkiej liczby błedów, których przyczyną często były nadmierna wiara we własne możliwości, postrzegane jako wybitne, zadufanie, brak realizmu, nieliczenie się z innymi ludźmi: podwładnymi, żołnierzami a nawet opinią publiczną.

Sześć filmów poświęconych dowódcom i ich wojennym poczynaniom, popełnionym poważnym błędom pomaga uzmysłowić sobie, jak trudną i wymagającą sztuką jest dowodzenie i w ogóle podejmowanie decyzji, w tym i rządzenie.


Wielkie błędy wojenne

Wojsko uważane jest za instytucję, w której nie ma miejsca dla ludzi niekompetentnych, nieodpowiedzialnych i mało inteligentnych. W historii konfliktów zbrojnych można doszukać się jednak przykładów tragicznych w skutkach zaniedbań i niewłaściwych decyzji, których można było uniknąć. Seria opowiada o niektórych z nich przestrzegając jednocześnie przed brakiem rozsądku, arogancją, szaleństwem i okrucieństwem osób dowodzących wojskiem.

Uwaga: dzieci oglądają te filmy za zgodą rodziców!


Ambicja i próżność to wady wielu generałów, które mogą okazać się mniej lub bardziej niebezpieczne. Bernard Law Montgomery, który dowodził wojskami aliantów podczas drugiej wojny światowej, w Afryce Północnej, we Włoszech, w Normandii i na froncie zachodnim, nie był lubiany przez swoich kolegów z wojska. Nawet król Wielkiej Brytanii Jerzy VI stwierdził po spotkaniu z Montgomerym, że czuł się, jakby generał odbierał mu pracę. Po wylądowaniu wojsk alianckich w Normandii inny generał, Eisenhower, uparł się, by "Monty" stanął na czele oddziałów biorących udział w operacji "Market - Garden" mającej na celu zajęcie Zagłębia Ruhry i wszystkich prowadzących do niej mostów. Jego uparte dążenie do realizacji swojej strategii przyczyniło się do dużych strat poniesionych przez aliantów. Inny znany dowódca, generał MacArthur, który odnosił zwycięstwa na Pacyfiku podczas drugiej wojny światowej, został zdymisjonowany, kiedy w czasie trwania konfliktu zbrojnego w Korei, zbuntował się przeciwko swoim zwierzchnikom i szykował się do zaatakowania Chin. Groził nawet użyciem bomby atomowej w celu definitywnego rozprawienia się z komunizmem.

Wielkie błędy wojenne: Bogowie i potwory (1/6)
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2000, 51 min., reżyseria: Heenan Bhatti, David Darlow

Pierwsza emisja: sobota, 03 kwietnia 2004


W 1916 roku, podczas pierwszej wojny światowej, Francuzi zwrócili się do Douglasa Haiga, dowodzącego wówczas brytyjską armią, o przeprowadzenie ofensywy nad Sommą w celu zmuszenia Niemców do wycofania się z okolic Verdun. Haig miał nadzieję na osłabienie wojsk wroga, a następnie na przedarcie się przez nie. Armia niemiecka została jednak uprzedzona o ofensywie i dobrze przygotowała się do odparcia ataku. Kiedy 1 lipca 1916 roku brytyjscy i kanadyjscy żołnierze rozpoczęli natarcie, zostali zaatakowani ogniem z niemieckich armat. Kampania skończyła się w listopadzie tego samego roku. Wykończeni alianci ponieśli bardzo duże straty zdobywając zaledwie 10 kilometrów terytorium. Ta kampania militarna, podobnie jak wiele innych bitew pierwszej wojny światowej, sprawiła, że dowódcy wojsk zaczęli poszukiwać broni, która zniszczyłaby wroga nie poprzez rzeź na polu walki, ale, na przykład, przez osłabienie go pod względem ekonomicznym.

Wielkie błędy wojenne: Kiedy zawodzi technika (2/6)
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2000, 50 min., reżyseria: Heenan Bhatti, David Darlow

Pierwsza emisja: sobota, 03 kwietnia 2004


Operacja wojskowa "Fuller" była tak źle zorganizowana, że zaniechano jej, zanim jeszcze wybuchła bitwa. Jej celem było pokonanie niemieckich statków wojennych przez RAF i Royal Navy. Plan był do tego stopnia tajny, że prawie nikt nie znał kodu pozwalającego na rozpoczęcie jego realizacji. W momencie, kiedy Brytyjczycy chcieli przystąpić do działań, okazało się, że oficer przechowujący instrukcje w swoim biurze był na wakacjach i... nie zostawił nikomu kluczy do pomieszczenia, w którym urzędował. Pozbawieni planu wojskowi przypuścili szturm, który okazał się klęską. Inną głośnią nieudaną operacją wojskową była próba odbicia zakładników przetrzymywanych w ambasadzie amerykańskiej w Iranie w 1980 roku.

Wielkie błędy wojenne: Kiedy zawodzi plan (3/6)
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2000, 51 min., reżyseria: Heenan Bhatti, David Darlow

Pierwsza emisja: sobota, 10 kwietnia 2004


Lekceważenie przeciwnika jest czystym szaleństwem. Przekonali się o tym Brytyjczycy, którym podczas drugiej wojny wydawało się, że Japończycy są zbyt słabi, aby zająć należący do kolonii Zjednoczonego Królestwa Singapur. Po klęsce w 1941 roku okazało się, że ten tok rozumowania był poważnym błędem. Dwanaście lat później podobnej porażki doznały wojska francuskie podczas wojny w Indochinach. Niestety, z tej lekcji nie skorzystali Amerykanie, którzy niedługo potem zdecydowali się na interwencję zbrojną w Wietnamie.

Wielkie błędy wojenne: Nigdy nie lekceważ przeciwnika (4/6)
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2000, 52 min., reżyseria: Heenan Bhatti, David Darlow

Pierwsza emisja: sobota, 10 kwietnia 2004


4 lipca 1187 roku wojsko Saladyna, sułtana Egiptu, wykorzystało konflikty między przywódcami krzyżowców, aby zmusić ich do wycofania się z terenów zajmowanych obecnie przez Izrael - w tym także z Jerozolimy. Kilka wieków później z powodu błędnej decyzji Włosi doznali w Egipcie dotkliwej porażki przeciwko Brytyjczykom. Mussolini niewłaściwie ocenił możliwości swojej armii dysponującej niewystarczającą ilością broni.

Wielkie błędy wojenne: Zgubne decyzje (5/6)
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2000, 52 min., reżyseria: Heenan Bhatti, David Darlow

Pierwsza emisja: sobota, 17 kwietnia 2004


Ostatni odcinek serii opowiada o niekompetencji przywódców, którzy doprowadzili swoimi decyzjami do klęski dowodzonych przez nich wojsk. W 1841 roku w Kabulu Afgańczycy pokonali brytyjskie wojsko zdezorientowane przez sprzeczne rozkazy generała Elphinstone'a. Kilkadziesiąt lat później, podczas drugiej wojny światowej, Goering zapewniał Hitlera, że faszystowskie lotnictwo było w stanie zaopatrywać niemieckie wojska walczące pod Stalingradem. Ten błąd marszałka Trzeciej Rzeszy miał tragiczne dla Niemców konsekwencje i przyczynił się do przegrania przez nich wojny. Jeszcze bardziej w swoich sądach pomylił się generał Julian Thompson, który dowodził brytyjskim wojskiem lądowym w czasie wojny o Falklandy w 1982 roku. Jego błędy kosztowały życie przywódcy oddziału spadochroniarzy i opóźniły zwycięstwo Wielkiej Brytanii.

Wielkie błędy wojenne: Niezdolny do dowodzenia (6/6)
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2000, 52 min., reżyseria: Heenan Bhatti, David Darlow

Pierwsza emisja: sobota, 17 kwietnia 2004Pan i sługa...

Wygodnie jest mieć pomoc, która wykona wszystkie prace domowe. Autorzy serii zaoferowali kilku rodzinom możliwość korzystania przez tydzień ze służących, ale pod warunkiem, że później zamienią się z nimi rolami. Jak uczestnicy eksperymentu poradzą sobie z nową sytuacją życiową? Jak będą zachowywać się, kiedy przyjdzie im wydawać polecenia, a jak, kiedy będą musieli je wykonywać?

Pan i sługa Pan i sługa Pan i sługa

W pierszych dwóch odcinkach: Tom i Cheryl Allen - Stevens są właścicielami ziemskimi z "wyższych sfer". Kevin i Mandy Nutley pracują w supermarkecie. Ci ostatni zgodzili się zostać na tydzień służącymi w dużej wiejskiej posiadłości rodziny Allen - Stevens. Przez ten okres muszą pracować szesnaście godzin dziennie pod nadzorem pedantycznej Cheryl. Następnie wszyscy uczestnicy eksperymentu przenoszą się do mieszkania Nutleyów i zamieniają się rolami. Doświadczenie jest niezwykle ciekawe, ponieważ obie rodziny wywodzą się z różnych środowisk społecznych.

Pan i sługa W odcinkach 3 i 4: rodzina Hasting Evans jest przyzwyczajona do posiadania służby. Kiedy jej członkowie mieszkali za granicą, tłum pokojówek i kucharzy w ich domu był normą. Jednak po powrocie do Anglii musieli przestawić się na inny tryb życia i radzić sobie bez pomocy domowych. Pewnego dnia autorzy serii zaoferowali im możliwość korzystania ze służących przez tydzień, jeśli przedtem sami wcielą się w rolę służby. W ten sposób Hasting Evans przez kilka dni wykonywali polecenia rodziny Mehta, która, podobnie jak oni, także miała kiedyś pomoc domową. Czy uczestnicy eksperymentu będą umieli usługiwać innym, mimo że nawykli do wydawania, a nie wykonywania rozkazów?

W odcinkach 5 i 6: rodzina Rose ma przez tydzień wydawać polecenia rodzinie Millsów, a potem zamienić się rolami ze swymi tymczasowymi służącymi. Rose stara się wykorzystywać swoją pozycję, ale nie jest to łatwe. Kiedy służba domowa wyprowadza ją z równowagi, między dwiema rodzinami rodzi się konflikt. Millsowie nie zapominają o zachowaniu Rose, kiedy kilka dni później wcielają się w jej rolę.

Pan i sługa


W odcinkach 7 i 8: Pat Parnell ma na głowie mnóstwo prac domowych. Utrzymanie czystości w pełnym mężczyzn dużym domu nie jest łatwym zadaniem. Jest zachwycona, kiedy dostaje propozycje korzystania ze służby przez tydzień. Ale co będzie, jeśli służący okażą się nieposłuszni? Jak zachowa się Pat i jej mąż kiedy ich syn zakocha się w pomocy domowej? Nietrudno domyśleć się, że problemy nie skończą się wraz z zamianą ról.

Pan i sługa (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8)
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2003, odcinki po 26 min.

Pierwsze emisje: w paśmie wieczornym od 13 do 30 kwietnia 2004Głosy znad jeziora

głosy znad jeziora Na początku 20. wieku w położonej wówczas na terenie Imperium Otomańskiego Armenii z inicjatywy władz tureckich doszło masakry miejscowej ludności. Przez dziesiątki lat tragedia ta była traktowana przez polityków z całego świata jak temat tabu, a ormiańskie diaspory z różnych krajów walczyły o uznanie jej za ludobójstwo. Po latach przygotowań zrealizowano film opowiadający o wydarzeniach, które miały miejsce w 1915 roku w jednej z 4000 ormiańskich miejscowości, której mieszkańcy padli ofiarą masowego mordu.

głosy.. ..znad..

..jeziora
Kilku dekadom milczenia szefów najbardziej wpływowych państw świata i ocenzurowanym raportom, reżyser filmu przeciwstawia materiały źródłowe i relacje naocznych świadków. Hagopian dotarł do wypowiedzi amerykańskich i europejskich urzędników, misjonarzy, nauczycieli oraz Ormian, którzy przeżyli masakrę. Wielu z nich uratowało się uciekając za granicę. Ich droga ku wolności często wiodła przez amerykańskie konsulaty oraz prowadzone przez obcokrajowców placówki misyjne i szpitale. Z początku Amerykanie i Brytyjczycy zdecydowanie potępiali ludobójstwo w Armenii, ale z czasem władze tych państw przyjęły zupełnie inną postawę i przestały protestować, kiedy Turcy wypierali się popełnienia zbrodni.
Uwaga! Za zgodą rodziców!

Głosy znad jeziora
film dokumentalny, 86 min., reżyseria: J. Michael Hagopian
Pierwsza emisja: sobota, 24 kwietnia 2004Wieczory tematyczne: "A gdzie w tym wszystkim jest Bóg?"

We Francji egzorcyści są dziesięć razy liczniejsi niż kilkadziesiąt lat temu. Tysiące ludzi chce umówić się z nimi na seans. W 1998 roku udało się to aż 25 000 osobom.

Uwaga! Film tylko dla dorosłych!

Powrót egzorcystów
film dokumentalny, 2000, 50 min., reżyseria: Chantal Lasbats

Pierwsza emisja: poniedziałek, 19 kwietnia 2004


Od początku lat osiemdziesiątych ponad 250 osób ogłosiło, że widziało Maryję. Kościół bardzo powściągliwie traktuje wszystkie doniesienia o objawieniach i skrupulatnie sprawdza ich wiarygodność. Autorzy filmu udają się w miejsca najbardziej znanych objawień końca dwudziestego wieku - do wenezuelskiej Betanii, gdzie w 1976 roku Maria Esperanza zobaczyła Maryję po raz pierwszy oraz do Medjugorje w Bośni i Hercegowinie, gdzie grupka młodych ludzi utrzymuje, że od dziecka doznaje objawień. Współczesne doniesienia o objawieniach stanowią często temat dyskusji, gdyż trudno je zweryfikować. Autorzy filmu starają się przedstawić zarówno argumenty osób wierzących w cudowne zdarzenia, jak i sceptyków.

Maryja, Matka Objawień
film dokumentalny, Francja, 2000, 52 min., reżyseria: Jean- Philippe Duval
Pierwsza emisja: poniedziałek, 19 kwietnia 2004


Z kolei autorzy filmu postanowili przeprowadzić dochodzenie na temat działalności, którą we Francji prowadzi jedna z amerykańskich sekt. Dawni członkowie sekty opowiadają o praktykach, którym byli poddawani: intensywnym prozelityzmie, ciągłym nadzorze, wymaganiach finansowych, niszczeniu więzi członków grupy z bliskimi osobami, czy też kontrolowaniu życia prywatnego.

W imię królestwa Bożego
film dokumentalny, Francja, 1999, 31 min., reżyseria: Delphine Punault, Gilles Lefeuvre
Pierwsza emisja: wtorek, 20 kwietnia 2004


Zmieniając nabożeństwo w rockowy koncert brazylijscy "księżą - showmani", należący do ruchu religijnego "Odnowy charyzmatycznej", bulwersują Kościół Katolicki. Brazylijscy księżą z ruchu "Odnowy charyzmatycznej" zachowują się podczas nabożeństw jak gwiazdy muzyki rozrywkowej na koncertach, ponieważ chcą w ten sposób zapełnić kościoły. Najbardziej znanym wśród nich jest Marcelo Rossi, który, jak głoszą plotki, był kiedyś instruktorem aerobiku. Podczas nabożeństw odprawianych w starej fabryce skacze, wymachuje rękami i skanduje hasła w rytm własnej muzyki.

Księża showmani
film dokumentalny, Francja, 2000, 33 min., reżyseria: Alexandre Valenti
Pierwsza emisja: wtorek, 20 kwietnia 2004


Od pewnego czasu w Brazylii działa Uniwersalny Kościół Królestwa Bożego będący zielonoświątkową sektą. Jego działalność wywołuje powszechny niepokój. Założycielem sekty jest Edir Macedo, który kieruje nią niczym przedsiębiorstwem. Nie tylko zarabia nieprzyzwoicie duże pieniądze, ale również inwestuje w media. Wzrastające wpływy Uniwersalnego Kościoła Królestwa Bożego martwią niemal wszystkich, którzy do niego nie należą. Niepokojącym objawem jest szybkie bogacenie się przywódców sekty oraz to, że prowokuje ona do przemocy. Ponieważ sekta zwalcza umbandę, zdarzało się, że pod wpływem "nauki" Macedo dochodziło do napadów i pobić wyznawców afrobrazylijskiego kultu. Edirowi Macedo zarzuca się także niejasności w dokumentach, omijanie prawa oraz niepłacenie podatków.

Macki nietypowego kościoła
film dokumentalny, Francja, 2000, 53 min., reżyseria: Alexandre Valenti
Pierwsza emisja: wtorek, 20 kwietnia 2004


Prawda o islamie Islam uważany jest za bastion seksizmu i mizoginii. Czy tradycyjne miejsce kobiety w społeczeństwach muzułmańskich jest uzasadnione zaleceniami Koranu? Odpowiedź na to pytanie próbuje znaleźć telewizyjna prezenterka Samira Ahmed, która wychowywana była jak muzułmanka, ale chodziła do katolickiej szkoły. Mohamed Atta, jeden z terrorystów, którzy wzięli udział w zamachu na World Trade Center, w swoim testamencie zakazał kobietom dotykania jego ciała po śmierci, przyjścia na pogrzeb i odwiedzania jego grobu. Należał on do islamskich fundamentalistów, którzy uważają kobietę za jedno ze źródeł grzechu. Czy właśnie takiego światopoglądu uczy Koran? A może wynika on jedynie z jego nadinterpretacji? Według kobiet specjalizujących się w Koranie praktykowane w Egipcie okaleczanie narządów rodnych kobiety czy też kamienowanie niewiernych kobiet w Nigerii nie są nakazane przez tę księgę. Rozbieżności co do jej interpretacji pojawiają się też w przypadku nakryć głowy - w części muzułmańskich krajów wystarczy schować włosy, a w innych nakazuje się zakrycie całej twarzy.

Uwaga! Za zgodą rodziców!

Prawda o islamie (1 i 2)
film dokumentalny, Francja, 2000, 48 + 48 min., reżyseria: Alexandre Valenti
Pierwsza emisja: środa, 21 kwietnia 2004


Prawda o islamie Islam w Europie nie jest już religią wyznawaną tylko przez imigrantów. W Niemczech i we Francji drugie oraz trzecie pokolenie tureckich i arabskich emigrantów często posiada europejskie obywatelstwo. W obu państwach muzułmanie dążą do budowania meczetów w dużych miastach. Zarówno w regionie Paryża jak i Kolonii powstają projekty budowy nowych miejsc kultu dla muzułmanów. Zależnie od miejsca władze miejskie powstrzymują lub aprobują ich realizację, jednak ani we Francji ani w Niemczech nie chcą one finansować tego typu przedsięwzięć. Ponieważ lokalne społeczności muzułmańskie nie są wystarczająco bogate, starają się o pieniądze w krajach położonych nad Zatoką Perską. Ceną, którą zapłacić trzeba za szczodrość, często jest bezwzględne posłuszeństwo...

Meczet w europejskim mieście
film dokumentalny, Francja, 2003, 26 min., reżyseria: Eric Delacour
Pierwsza emisja: środa, 21 kwietnia 2004

Kamerun jest jednym z niewielu państw afrykańskich, w których udało się uniknąć sporów na tle etnicznym i religijnym. Biorąc pod uwagę wielką różnorodność miejscowych nacji, fakt ten zdaje się być zjawiskiem nadzwyczajnym. W Kamerunie można zliczyć ponad dwieście nacji i pięćdziesiąt wyznań. Ich wzajemne relacje można określić jako pokojową koegzystencję. Większość sąsiednich państw (Czad, Nigeria, czy Kongo) przeżyło wojny i konflikty, których przyczyną były wewnętrzne różnice religijne. Jak wytłumaczyć tę niezwykłą kameruńską tolerancję? Czy oprze się ona działalności ekstremistów oraz osłabieniu kraju przez AIDS i biedę? Oto pytania, które zadają sobie autorzy filmu wyruszając na wędrówkę po Kamerunie.

Kameruńska tolerancja
film dokumentalny, Francja, 2003, 52 min., reżyseria: Eric Ellena
Pierwsza emisja: czwartek, 22 kwietnia 2004


mormoni Co roku 60 000 młodych mormonów wyrusza w świat, by nauczać swojej wiary. Mężczyźni w wieku 19 lat opuszczają swoje rodziny na dwa lata. Nancy du Plessis zastanawia się, jak wpłynie na nich daleka i długa wyprawa oraz na czym polega program ich misji. Sekta mormonów została założona w Stanach Zjednoczonych w 19. wieku. Młodzi mormoni, po szkoleniu w USA, są wysyłani za granicę, by chodzić od drzwi do drzwi w celu rekrutowania nowych współwyznawców. Chociaż starają się wzajemnie wspierać, w ciągu dwóch lat spędzonych z dala od rodzinnych stron zdarzają się im chwile zwątpienia. Autorzy filmu postanowili towarzyszyć z kamerą grupie wysłanej do Niemiec w celu głoszenia swojej wiary. W czasie misji muszą ściśle przestrzegać narzuconych im reguł. Jedną z nich jest obowiązek nieustannego przebywania w pobliżu towarzysza tej samej płci. Młodzi mormoni muszą także stosować techniki postępowania z rozmówcami, których nauczyli się na szkoleniach i które łudząco przypominają techniki stosowane przez akwizytorów. Dwa lata spędzone na misji powodują przemiany w obserwowanych przez Nancy du Plessis chłopakach. Ta ewolucja nie zawsze jest zgodna z oczekiwaniami mormońskich zwierzchników. Dlatego autorka filmu postanowiła poszukać również tych, którzy po zakończonej misji odeszli z sekty. Wśród nich jest mężczyzna, który żyjąc przez dwa lata z dala od amerykańskiego skupiska mormonów zaczął wątpić w głoszone przez siebie treści. Szczególnie absurdalne wydała mu się mormońska wersja historii Indian, według której mieliby oni pochodzić od... Żydów.

Misjonarze z Kościoła mormonów
film dokumentalny, Niemcy, 2002, 56 min., reżyseria: Nancy du Plessis
Pierwsza emisja: czwartek, 22 kwietnia 2004Czym jest luksus?

Czym jest luksus dla dzisiejszego społeczeństwa? Może już tylko źródłem zawiści i przemocy? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć w swoim pasjonującym (i nie pozbawionym humoru) socjologicznym dokumencie pisarz i publicysta Hans Magnus Enzenberger.

W powszechnie panującej opinii luksus jest czymś rzadkim. Tymczasem, jeśli dobrze rozejrzymy się dookoła, przekonamy się, że napotykamy go o wiele częściej, niż można się tego spodziewać. Jest obecny nawet w najbiedniejszych krajach, w których często przybiera skrajne formy. Niezależnie od sytuacji finansowej i ustroju państwa, luksus rozbudza w społeczeństwie marzenia i pragnienia, co czasem sprytnie wykorzystują politycy znajdujący się u władzy. Obecnie niektórzy Francuzi zastanawiają się, czy kosztowne przedsięwzięcia budowlane sprzed kilku lat - od piramidy przed Luwrem po Bibliotekę Narodową - nie służyły do odwrócenia uwagi od kryzysu ekonomicznego. O luksusie chętnie mówią również media. W telewizji i prasie roi się od informacji o sławnych i bogatych. Ten niezwykle intensywny kontakt przeciętnego człowieka z luksusem sprawia, że coraz częściej obserwuje się u niego chęć ucieczki ze świata bogactwa i przepychu do spokoju i umiarkowania. Ludzie przekonują się, że życie w luksusie nie tylko nie zapewnia szczęścia, ale również pełne jest problemów nieznanych zwykłemu zjadaczowi chleba.

Czym jest luksus?
film dokumentalny, Francja, 2003, 52 min., reżyseria: Hans Magnus Enzenberger
Pierwsza emisja: środa, 14 kwietnia 2004Przyroda z Nikiem Bakerem

Bliskie spotkania z najdzikszymi zwierzętami świata w najdzikszych zakątkach Ziemi.

przyroda Nick Baker marzy o oglądaniu dzikich zwierząt z jak najmniejszej odległości. Zuchwalec spędził pięć dni w Swazilandzie, w niemal nie zmienionym przez cywilizację zakątku Ziemi, próbując podejść jak najbliżej do nosorożców. Te ważące ponad dwie tony zwierzęta mogą rozpędzić się do prawie 50 km / godz. w dwie sekundy. Nie trzeba więc tłumaczyć, jak bardzo mogą być niebezpieczne. Mimo to Nick pała nieodpartą chęcią obserwowania tych bestii z bliska.

Przyroda z Nikiem Bakerem: Nosorożce (1/6)
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2001, 29 min., reżyseria: Fiona Pitcher
Pierwsza emisja: poniedziałek, 05 kwietnia 2004


Nick Baker trzyma w domu kilka węży, ale nigdy nie widział tych zwierząt na wolności. Aby zobaczyć grzechotniki w ich naturalnym środowisku, udaje się do amerykańskiej Arizony. Po długim poszukiwaniu kryjówek tych zwierząt udaje mu się zobaczyć coś, czego nie widział dotąd nawet jego przewodnik.

Przyroda z Nikiem Bakerem: Grzechotniki (2/6)
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2001, 29 min., reżyseria: Fiona Pitcher
Pierwsza emisja: wtorek, 06 kwietnia 2004


przyroda Na Antarktyce, obszarze dwukrotnie większym od Australii, panują najbardziej ekstremalne warunki na Ziemi. Miejscowe zwierzęta mają swój okres godowy w czasie krótkiego lata. Można je wówczas spotkać nad brzegami oceanów. Nick Baker chciałby zobaczyć z bliska pingwiny i foki, ale wcześniej musi pokonać jedno z najbardziej zdradliwych mórz świata.

Przyroda z Nikiem Bakerem: Antarktyda (3/6)
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2001, 29 min., reżyseria: Fiona Pitcher
Pierwsza emisja: środa, 07 kwietnia 2004


przyroda
Nick udaje się w głąb Antarktyki, aby przekonać się, czy potrafiłby żyć jak pingwin. Po długiej nocy spędzonej na jednej z polarnych wysp w towarzystwie tysiąca czarno - białych ptaków, jest pełen podziwu dla ich umiejętności przetrwania w trudnych warunkach.

Przyroda z Nikiem Bakerem: Pingwiny (4/6)
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2001, 30 min., reżyseria: Fiona Pitcher
Pierwsza emisja: czwartek, 08 kwietnia 2004


przyroda Grizli mają "opinię" dzikich bestii. Nick uważa jednak, że zwierzęta te potrafią być również łagodne. Aby odkryć mniej znane aspekty niedźwiedziej natury, udaje się na Alaskę, która jest jednym z ostatnich oszczędzonych przez cywilizację miejsc na Ziemi.


Przyroda z Nikiem Bakerem: Niedźwiedzie (5/6)
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2001, 29 min., reżyseria: Fiona Pitcher
Pierwsza emisja: piątek, 09 kwietnia 2004

przyroda
Kostaryka słynie z różnorodności swojej fauny i flory. Podróżując przez tamtejsze lasy Nick spotyka niebezpieczne węże, "trujące" żaby, oraz małpy żyjące w koronach drzew.

Przyroda z Nikiem Bakerem: Las deszczowy (6/6)
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2001, 30 min., reżyseria: Fiona Pitcher
Pierwsza emisja: poniedziałek, 12 kwietnia 2004Pająki z Marsa

pająki pająki pająki

Film o pająkach skaczących - interesujących i pięknych stawonogach. Pająki skaczące, nazywane tak ze względu na sposób poruszania się i polowania, są niezwykle barwne i mają ciekawe kształty. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo dobry wzrok, który pozwala im na dominację w świecie pająków. To właśnie dzięki temu zmysłowi mogły rozwinąć wiele złożonych zachowań. Inną ciekawostką jest fakt, że każdego roku miliony pająków skaczących, niesionych przez prądy powietrzne, dostaje się tak wysoko do atmosfery, że ulegają zamrożeniu. W tej swoistej hibernacji mogą spędzić nawet kilka miesięcy. W filmie wyprodukowanym przez BBC użyto nowoczesnych metod stosowanych w makrofotografii i technologii komputerowej, które pozwoliły na dokładną obserwację niezwykłych stawonogów. Dokument został nagrodzony na festiwalu filmów o dzikiej naturze w Jackson Hole w 1999 roku.


Pająki z Marsa
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 1999, 26 min., reżyseria: Vanessa Berlowitz
Pierwsza emisja: piątek, 30 kwietnia 2004

informacje
o stronie
więcej o
TV Planete
wydarzenia aktualne tematy wcześniejsze tematy linki głosy

http://republika.pl/planete
     http://www.planete.republika.pl