PLANETE i my

informacje
o stronie
więcej o
TV Planete
wydarzenia aktualne tematy wcześniejsze tematy linki głosy


Zahipnotyzowani...

Media, czwarta władza. Telewizja, najważniejsze, bardzo wpływowe, powszechnie dostepne medium. Kształtujące opinię publiczną, poglądy, przekonania.Współdecydujące, ponieważ silnie może wpływać na decyzje.

Z racji technicznych to medium nakierowane na przekaz, od stosunkowo wąskiej, pod tym względem na pewno uprzywilejowanej grupy do szerokiego grona odbiorców, "do wszystkich". Chcemy telewizji, potrzebujemy jej bo jest nośnikiem informacji, rozrywki, edukacji. Czasem nie umiemy już bez niej życ.


Telekulisy & telesekrety

Kilkanaście filmów poświeconych telewizji i ludziom związanym w różny sposób z mediami bedziemy mogli zobaczyć w marcu na antenie Planete. Codziennie od poniedziałku do piątku poznamy lepiej jednego z kilku ludzi związanych z francuską telewizją, beda to: Fabrice Luchini, Djamel, Daniel Prévost, Serge Gainsbourg, Gerard Depardieu, Jean Poiret. Seria przypominająca najbardziej pamiętne wystąpienia telewizyjne znanych Francuzów.

Marzeniem aktora Fabrice'a Luchiniego nie jest zyskanie opinii artysty grającego w ambitnych filmach dla intelektualistów, ale uznanie szerokiej publiczności. Według niego praca aktora polega wyłącznie na interpretowaniu cudzych słów. Mimo tej skromnej definicji swojego zawodu Luchini jest dla mediów niezwykle interesującym rozmówcą. W licznych wywiadach udzielanych telewizji odsłania nieznane i zaskakujące strony swojej osobowości.

Nasz gość: Fabrice Luchini
film dokumentalny, Francja, 2001, 26 min., reżyseria: Etienne Labroue

Pierwsza emisja: poniedziałek, 15 marca 2004


Djamel Debbouze, obecnie jeden z najbardziej znanych komików francuskich, zrobił szybką karierę w telewizji mimo, że w jego przypadku sukces nie był łatwy do osiągnięcia - Djamel nie ma wyglądu filmowego amanta i pochodzi z biednych przedmieść Paryża, z rodziny arabskich imigrantów. Wiele zawdzięcza swojemu poczuciu humoru, które sprawia, że widzowie chętnie go oglądają. Jego improwizacje wykonane w obecności takich gwiazd, jak Catherine Deneuve, Laetitia Casta, czy Adriana Karembeu, są uważane we Francji za telewizyjne klasyki.

Nasz gość: Djamel
film dokumentalny, Francja, 2001, 26 min., reżyseria: Alexandra Diaz

Pierwsza emisja: wtorek, 16 marca 2004


Daniel Prévost, aktor i komik, jest częstym gościem programów rozrywkowych. Niektóre z nich przeszły do historii francuskiej telewizji. Autorzy serii przypominają kilka najzabawniejszych występów artysty.

Nasz gość: Daniel Prévost
film dokumentalny, Francja, 2001, 26 min., reżyseria: Etienne Labroue

Pierwsza emisja: środa, 17 marca 2004


Ekscentryczny muzyk Serge Gainsbourg był dla gospodarzy programów telewizyjnych gościem ciekawym i niebezpiecznym zarazem. Ten nieśmiały na początku kariery chłopak (podobno nieraz przed wejściem na scenę dopadały go mdłości) przeobraził się z czasem w wielkiego skandalistę.

Nasz gość: Serge Gainsbourg
film dokumentalny, Francja, 2001, 26 min., reżyseria: Jerome Lefdup

Pierwsza emisja: czwartek, 18 marca 2004


Ponieważ aktor Gérard Depardieu od lat należy do najbardziej znanych osobistości świata filmu, jest częstym gościem telewizyjnym programów. Film przedstawia te występy artysty, które pokazują różne oblicza Gérarda Depardieu oraz przedstawiają ewolucję jego wizerunku.

Nasz gość: Gérard Depardieu
film dokumentalny, Francja, 2001, 26 min., reżyseria: Stephane Edelson

Pierwsza emisja: piątek, 19 marca 2004


Jean Poiret ma opinię eleganckiego i dystyngowanego aktora o ciętym, sarkastycznym poczuciu humoru. Film przedstawia fragmenty tych występów telewizyjnych, które zbudowały jego publiczny wizerunek oraz które przyniosły mu największą popularność.

Nasz gość: Jean Poiret
film dokumentalny, 2001, 26 min., reżyseria: Etienne Labroue

Pierwsza emisja: czwartek, 1 kwietnia 2004Telemaniacy i medialni królowie

Chociaż telewizja nie jest używką ani narkotykiem, potrafi uzależniać. Kim są ci, którzy godzinami przesiadują przed szklanym ekranem?

telemaniacy... ...nie mogą się oderwać... ...od swoich telewizorów

Aby nakreślić portret telewizyjnych maniaków, autorzy filmu obserwują ich z punktu widzenia odbiornika telewizyjnego. Jednocześnie próbują zrozumieć przyczyny, dla których widzowie potrafią oglądać telewizję przez dużą część swojego wolnego czasu, nieraz do późna w nocy.

Telemaniacy
film dokumentalny, Francja, 2002, 53 min., reżyseria: Sylvie Durepaire

Pierwsza emisja: środa, 17 marca 2004


Serial komediowy "Przyjaciele" bije rekordy popularności na całym świecie. W wielu krajach stał się sitcomem nr 1. Stacje telewizyjne często nadają kolejne odcinki serii na początku wieczoru, aby w ten sposób zapewnić sobie wysoką oglądalność do końca dnia.

Pierwsze odcinki "Przyjaciół" powstały w 1994 roku. Od tamtej pory serial wielokrotnie otrzymywał nagrody Emmy. Ostatnio autorzy telewizyjnego przeboju zdecydowali się zakończyć jego produkcję, mimo że oglądalność serii wciąż jest bardzo wysoka. Film dokumentalny " "Przyjaciele" - serial wszechczasów" opowiada o tym, jak powstaje najsłynniejszy sitcom świata - od pierwszych dyskusji nad treścią kolejnych odcinków do ostatnich poprawek montażystów i dźwiękowców. Choć "Przyjaciele" są komedią, wszyscy członkowie ekipy muszą bardzo poważnie podchodzić do swoich zadań. Praca nad każdą częścią serii zaczyna się od długich zebrań zespołu scenarzystów, którym kieruje Marta Kaufmann i David Krane. Po nich do akcji włączają się scenografowie odpowiedzialni za dekoracje. Muszą przemyśleć każdy najdrobniejszy szczegół. Nic nie może być przypadkowe: nawet gazety, które czytają bohaterowie, czy też potrawy i napoje, które zamawiają w swoim ulubionym "Central Perku". Następnie autorzy zdjęć i spece od oświetlenia zastanawiają się, jakie ustawienie kamer i lamp da najlepsze rezultaty. Kolejnym etapem produkcji jest nagranie odcinka. Aktorzy muszą wykazać się wielkim profesjonalizmem, gdyż zdjęcia odbywają przed zebraną w teatrze publicznością. Taśmy z nagraniem przekazywane są montażystom i ekipie specjalistów od dźwięku.

"Przyjaciele" - serial wszechczasów
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2000, 48 min.

Pierwsza emisja: poniedziałek, 15 marca 2004


Film analizujący zjawisko "reality show". Zastanawiając się nad przyczynami dużej popularności "reality show", autorzy dokumentu demaskują "chwyty", za pomocą których producenci tego typu programów manipulują widzami oraz walczą o wysoką oglądalność.

Na żywo w telewizji
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2000, 52 min., reżyseria: Toby Sculthorp

Pierwsza emisja: poniedziałek, 15 marca 2004


Brazylia, Wenezuela i Meksyk to imperia południowoamerykańskich telenoweli - państwa te biją rekordy pod względem produkcji i oglądalności długich, melodramatycznych seriali. W Ameryce Południowej rodzime telenowele mają bardzo wysoką oglądalność. Jedna z brazylijskich stacji telewizyjnych przez sześć dni w tygodniu emituje trzy seriale od 19.00 do 22.00. Wpływ, jaki mają telenowele na widzów, jest ogromny. Pewnego dnia Brazylię obiegły dwie wiadomości: prezydent musiał podać się do dymisji z powodu korupcji, a odtwórczyni głównej roli w jednym z telewizyjnych "tasiemców" została zamordowana przez aktora grającego w tym samym filmie. Druga z tych informacji zajęła więcej miejsca na pierwszych stronach gazet niż pierwsza. Z kolei w Wenezueli programy informacyjne i telenowele przeplatają się w ramówkach w taki sposób, że łatwo pomylić rzeczywistość z fikcją. Z seriali "z życia wziętych" słynie również Meksyk, gdzie znajduje się największe na świecie studio produkujące telenowele.

Telenowele
film dokumentalny, Francja, 1995, 48 min., reżyseria: Alexandre Valenti

Pierwsza emisja: wtorek, 16 marca 2004


W jaki sposób telewizja traktuje problem przestępczości? Jaki wpływ na widzów mają ostre reportaże pokazywane na małym ekranie? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, reżyser Michel Royer obejrzał ponad 400 materiałów filmowych zrealizowanych od 1960 roku. Telewizyjne reportaże o przestępstwach pełne są emocji, dramatycznych ujęć i wojennego słownictwa. Autor dokumentu analizuje sposób przekazywania informacji przez telewizję zastanawiając się jednocześnie nad jego konsekwencjami. Katastroficzny ton wielu materiałów nie tylko źle wpływa na kształtującą się psychikę młodych ludzi, ale również burzy poczucie bezpieczeństwa widzów. Tymczasem zagrożenie bywa często niesłusznie wyolbrzymiane przez poszukujących sensacji reporterów.

Przestępczość na małym ekranie
film dokumentalny, Francja, 2002, 52 min., reżyseria: Michel Royer

Pierwsza emisja: wtorek, 16 marca 2004


Kim są uczestnicy programów "reality shows"? Jak wpływ mają na nich telewizyjne doświadczenia? Oto pytania, jakie stawiają sobie autorzy filmu "Kandydaci".

kandydaci na realitan Obecnie ramówki kanałów telewizyjnych w dużej części składają się z programów rozrywkowych, których bohaterami są anonimowi dla szerokiej publiczności widzowie. Są to różnego rodzaju talk - showy i teleturnieje - takie, jak "Milionerzy", czy "Big Brother". Aby móc wystąpić w takim programie, trzeba wziąć udział w castingu. Kandydaci często mają nadzieję na choćby chwilowe zaistnienie w świadomości innych widzów, czasem liczą na sławę i pieniądze. W zamian mają dostarczyć rozrywki odbiorcom programu. Autorzy filmu przyglądają się podczas castingów kilku kandydatom do "reality show" oraz rozmawiają z tymi, którzy już wzięli w nich udział. Ci ostatni opowiadają o swoim życiu przed i po występie w telewizji. Wśród nich można znaleźć zarówno osoby rozczarowane, które zrezygnowały ze swojej prywatności nie dostając w zamian nic (mimo wielu obietnic), jak i garstkę tych, którzy mieli swoje pięć minut. Ale nawet oni nie uważają doświadczeń z "reality show" za stuprocentowo pozytywne.

Kandydaci
film dokumentalny, Francja, 2002, 52 min., reżyseria: Vassili Silovic

Pierwsza emisja: środa, 17 marca 2004


Film opowiada o 18 miesiącach z życia Jean-Marie Messier, podczas których był on szefem medialnego giganta Vivendi Universal.

Jean-Marie Messier Analiza kariery prezesa wielkiej, międzynarodowej firmy - jego tryumfalnego wejścia na rynek mediów i bolesnego upadku - jest okazją do przyjrzenia się mechanizmom rządzącym współczesnym kapitalizmem. Zarówno objęciu przez Messier stanowiska prezesa jak i jego odejściu towarzyszyło ogromne zainteresowanie mediów. Na początku Francuz chętnie pokazywał się przed kamerami, aby promować siebie i swoją strategię zarządzania Vivendi Universal (która, jak się później okazało, nie przyniosła oczekiwanych efektów). Kiedy wyszło na jaw, że finanse firmy są w złym stanie, francuskie media wspólnie zaatakowały Jean-Marie Messier burząc jego wizerunek człowieka sukcesu.

Jean - Marie Messier: żongler
film dokumentalny, Francja, 2003, 50 min., reżyseria: Bernard George, Pierre Briancon

Pierwsza emisja: czwartek, 18 marca 2004


Silvio Berlusconi

Niewielu polityków umie tak manipulować opinią publiczną jak Silvio Berlusconi. Charyzmatyczny i uśmiechający się do kamer premier Włoch należy do najbardziej wpływowych polityków w Europie, mimo obciążających go oskarżeń. Film w dociekliwy sposób opowiada o manewrach Berlusconiego mających na celu ominięcie prawa.

Silvio Berlusconi Silvio Berlusconi

Silvio Berlusconi Silvio Berlusconi jest jednocześnie medialnym magnatem i szefem rządu - biznesmenem i politykiem. To niebezpieczne połączenie dwóch funkcji budzi liczne kontrowersje nie tylko w ojczyźnie Włocha, ale również i w innych krajach Unii Europejskiej. Oskarża się go o dostosowywanie prawa do własnych interesów. Kiedy w 1994 roku został premierem Włoch, grupa sędziów postanowiła z bliska przyjrzeć się jego imperium medialnemu. W efekcie postawiono mu dziewięć zarzutów o korupcję. Oskarżono go również o próbę przekupienia sędziów.

Silvio Berlusconi Silvio Berlusconi

Siedem lat później Berlusconi ponownie został premierem Włoch. Dziennikarz Enzo Biagi uważa, że powrót medialnego magnata na scenę polityczną spowodowany był zamiarem dokonania zmian w prawie, które zapewniłyby mu bezkarność. Biagi tak oto wspomina rozmowę z premierem: "Powiedział mi, że musiał zająć się polityką, bo inaczej zostałby zniszczony". Będąc szefem rządu po raz drugi, Berlusconi przejął kontrolę nad publiczną telewizją RAI. Wpływy, większość parlamentarna i wizerunek kreowany w kontrolowanych mediach być może pomogą politykowi zmienić obowiązujące prawo. W 2003 roku udało mu się przeforsować ustawę, która zapewniła mu immunitet chroniący przed wszystkimi oskarżeniami w okresie pełnienia funkcji premiera. "Porównywać Silvio Berlusconiego do Obywatela Kane'a, to jak porównywać słonia do myszy", powiedział Giovanni Sartori, jeden z dziennikarzy "Corriere della Sera".

Obywatel Berlusconi
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2003, 52 min., reżyseria: Susan Gray

Pierwsza emisja: czwartek, 18 marca 2004Lekcja z historii Francji

Seria trzech niezwykle interesujących filmów, filmów opowiadających historię Francji od 1920 do 1972 roku.

Pierwszy odcinek serii składa się z wywiadów i materiałów archiwalnych, które opowiadają, między innymi, o dojściu do władzy generała de Gaulle'a i walce francuskiego ruchu oporu z okupantem w czasie drugiej wojny światowej.

Lekcja z historii Francji: Tak było w Lotaryngii (1/3)
film dokumentalny, 139 min., reżyseria: André Harris, Alain de Sédouy
Pierwsza emisja: sobota, 13 marca 2004

Lekcja z historii Francji W 1944 roku mieszkańców kolejno wyzwalanych spod niemieckiej okupacji francuskich miast ogarnęła euforia. W filmie André Harrisa i Alaina de Sédouy wykorzystano archiwalne taśmy, które nagrane zostały w Tuluzie świętującej odzyskanie niepodległości. Dokument przypomina także działalność i sylwetkę Charlesa de Gaulle'a, który stanął na czele rządu tymczasowego Francji.

Lekcja z historii Francji: Żegnaj, marszałku, witaj, generale! (2/3)
film dokumentalny, 159 min., reżyseria: André Harris, Alain de Sédouy
Pierwsza emisja: sobota, 20 marca 2004


I ostatni odcinek cyklu, tym bardziej do refleksji.

Lekcja z historii Francji: Zrozumiałem was (3/3)
film dokumentalny, 159 min., reżyseria: André Harris, Alain de Sédouy
Pierwsza emisja: sobota, 27 marca 2004


Niezwykłe, tajemnicze miejsca

Czy wody Loch Ness stały się schronieniem dla tajemniczego zwierzęcia? Autorzy filmu postanowili zbadać głębiny szkockiego jeziora z nadzieją, że znajdą odpowiedź na to pytanie. Loch Ness Wyniki badań przeprowadzonych w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych przekonały naukowca Sir Petera Scotta, że opowieść o potworze z Loch Ness wcale nie musi być bajką. Po latach autorzy filmu zdecydowali się przeprowadzić podobne badania przy użyciu najnowocześniej techniki. Zabrali ze sobą nowe sonary i aparaty fotograficzne. Oprócz własnych badań autorzy dokumentu przeanalizowali również fotografie i filmy zrobione w przeszłości w okolicach szkockiego jeziora oraz konsultowali się z specjalistami od prehistorycznych gadów. Rezultaty ich poszukiwań mogą rozczarować niejednego zwolennika hipotezy o istnieniu potwora z Loch Ness, ale na pewno nie zawiodą widzów, którzy lubią ciekawe i dobrze zrobione filmy dokumentalne. .

W poszukiwaniu potwora z Loch Ness
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2003, 50 min., reżyseria: David Stewart, Jill Fullerton - Smith

Pierwsza emisja: wtorek, 23 marca 2004


Autorzy tego filmu spekulują na temat legendy o potworze z Loch Ness używając naukowych argumentów. Według starej legendy w szkockim jeziorze Loch Ness żyje zwierzę mające 12 metrów długości, długą szyję i garby. Niektórzy uważają, że może być to plezjozaur - przedstawiciel gadów uważanych za wymarłe. Jednak Adrian Shine, od lat zajmujący się badaniem żywych organizmów w jeziorze, twierdzi, że tak duże zwierzę nie przeżyłoby w ekosystemie zbiornika wodnego typu Loch Ness.

Zagadkowe istoty: W pogoni za potworem z Loch Ness
film dokumentalny, 1998, 29 min., reżyseria: Jenny Ash
Pierwsza emisja: wtorek, 23 marca 2004

Niewyjaśnione tajemnice Wyspy Wielkanocnej Odkryta w 1722 roku przez Jacoba Roggevena Wyspa Wielkanocna kryje nie wyjaśnione dotąd przez naukowców tajemnice. Znajdujące się na jej terenie wielkie kamienne rzeźby świadczą o tym, że ten zakątek Ziemi był zaludniony już bardzo dawno temu. Włoski archeolog Giuseppe Orifici od wielu lat interesuje się historią posągów i pochodzeniem ludu, który je wyrzeźbił.

Niewyjaśnione tajemnice Wyspy Wielkanocnej Przez 1200 lat na Wyspie Wielkanocnej rozwijała się odizolowana od reszty świata cywilizacja. Na podstawie trudnych do zinterpretowania odkryć archeologicznych, ciężko jest udowodnić jakąkolwiek hipotezę o dawnych mieszkańcach wyspy. Szczególne zainteresowanie wśród naukowców budzą milczący świadkowie zdarzeń z przeszłości, czy wyrzeźbione w kamieniu twarze. Wśród archeologów próbujących wyjaśnić pochodzenie kolosów jest Giuseppe Orifici. Wraz z ekipą badaczy specjalizujących się w sztuce Oceanii próbuje poznać nie tylko historię posągów, ale także dzieje ich twórców oraz przyczyny upadku tajemniczej cywilizacji. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ nie ma już ludzi, którzy mogliby wyjaśnić miejscowe tajemnice.

Niewyjaśnione tajemnice Wyspy Wielkanocnej Tubylcy zostali zdziesiątkowani przez łowców niewolników, epidemie, biedę i prześladowania. Orifici może więc korzystać jedynie z archeologicznych odkryć dokonanych na 25 000 stanowisk. Analizując je naukowiec buduje swoją hipotezę na temat życia dawnych mieszkańców wyspy. Z konfrontacji przypuszczeń i faktów wyłania się obraz złożonej cywilizacji, której schyłek został przyspieszony przez duże zmiany w środowisku naturalnym.

Niewyjaśnione tajemnice Wyspy Wielkanocnej
film dokumentalny, Francja, 2001, 50 min., reżyseria: Thierry Ragobert
Pierwsza emisja: wtorek, 30 marca 2004


W roku 1934 na Wyspę Wielkanocną udała się ekspedycja mająca za zadanie wyjaśnić tajemnice dalekiego lądu. W jej szeregach znajdował się Belg Henri Lavachery i Francuz o szwajcarskich korzeniach, Alfred Métraux. Każdy z nich bronił swojej hipotezy na temat odkrytych na wyspie wielkich kamiennych rzeźb.

Człowiek z Wyspy Wielkanocnej Człowiek z Wyspy Wielkanocnej Człowiek z Wyspy Wielkanocnej

Kiedy dotarli na miejsce, okazało się, że zamknięci w rezerwatach nieliczni już tubylcy, prześladowani przez angielskich i chilijskich kolonizatorów, nie pamiętają, skąd wzięły się kamienne posągi. Mimo to Henri Lavachery, w odróżnieniu od skoncentrowanego wyłącznie na zagadnieniach naukowych Alfreda Métraux, bardzo interesował się miejscową ludnością. Po upływie kilkudziesięciu lat mieszkańcy wyspy wciąż pamiętają Belga. Jego wnuczek postanowił odnaleźć ostatnich świadków tamtej wyprawy i skłonić ich do podzielenia się wspomnieniami.

Człowiek z Wyspy Wielkanocnej
film dokumentalny, Francja, 2002, 56 min., reżyseria: Thomas Lavachery
Pierwsza emisja: wtorek, 30 marca 2004Korea, niestety

Po raz pierwszy autorzy filmu udali się na granicę Chin i Korei Północnej w 1999 roku. Mieli wówczas zbierać wypowiedzi koreańskich uciekinierów na temat sytuacji w ich kraju. Ich rozmówcy opowiadali im o klęsce głodu i represjonowaniu ludności przez władze. Kiedy po dwóch latach filmowcy powrócili nad rzekę Tumen, usłyszeli te same relacje. Sytuacja w Korei Północnej nie polepszyła się. Emmanuel François postanowił przeprowadzić ze swoją ekipą własne dochodzenie mające wyjawić prawdę o Korei Północnej, "Jurassic Parcu" komunizmu. W filmie, który zrealizował, przedstawił materiały nakręcone legalnie, zdjęcia zrobione ukrytą kamerą oraz relacje uciekinierów i obcokrajowców mających za sobą pobyt w kraju nękanym przez komunistyczne władze. W dokumencie znalazło się również miejsce na wypowiedzi dygnitarzy, którzy przestali popierać reżim, byłych więźniów gułagu i misjonarzy.

Korea Północna - kraina kłamstwa
film dokumentalny, Francja, 2001, 35 min., reżyseria: Emmanuel Francois
Pierwsza emisja: środa, 31 marca 2004


Według organizacji humanitarnych i źródeł południowokoreańskich w ciągu trzech lat w Korei Północnej z głodu zmarły 3 miliony ludzi. Ostatni stalinowski reżim broni się, jak może, przed wpuszczeniem na terytorium kraju kamer zagranicznych telewizji. Fakty o biedzie nękającej mieszkańców tego azjatyckiego państwa znane są więc głównie z relacji tych, którym udało się uciec za granicę. Z ich opowieści i z rzadkich materiałów filmowych wynurza się obraz państwa pogrążonego w katastrofie humanitarnej - niezwykle groźnej, gdyż niewidocznej dla świata zewnętrznego.

Granica Chin i Korei Północnej jest miejscem pilnie strzeżonym. Uciekinierzy chcący przekroczyć ją nielegalnie mają przed sobą wyjątkowo trudne zadanie, ale niektórym udaje się zmylić czujność wojskowych. Poruszając się wzdłuż granicznej rzeki autorzy filmu mogli obserwować zarówno tych, którzy próbują uciec, jak i tych, którzy mają za zadanie im przeszkodzić. Szczęśliwcom, którym udaje się opuścić cierpiący biedę kraj, pomaga chińsko - koreańska ludność mieszkająca w przygranicznym regionie Yan Bian. Duże zasługi w tej dziedzinie mają chińscy chrześcijanie. Filmowcom udało się spotkać z kilkoma uciekinierami. Dwaj chłopcy w wieku 14 i 17 lat opowiedzieli im o tym, jak zmarła prawie połowa mieszkańców ich wioski. Przyczyną śmierci wielu z nich były zaburzenia w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, gdyż żywili się trawą i korzeniami znalezionymi w górach.

Koreańscy uchodźcy
film dokumentalny, Francja, 1999, 26 min., reżyseria: Michel Scott
Pierwsza emisja: środa, 31 marca 2004Ekosystem - sieć życia

Seria przedstawia wybrane gatunki zwierząt oraz ekosystemy, do których należą. Zobaczymy 13 odcinków pokazujących różnorodność i wzajemne powiazania.Oto omówienie kilku wybranych fimów:

maskonury Morskie ptaki maskonury mieszkają w norach znajdujących się w skalistych wybrzeżach północnego Atlantyku, np.: na Szetlandach. Żywią się rybami i skorupiakami. Ich cechą charakterystyczną jest kolorowe upierzenie. Film opowiada o życiu maskonurów oraz o roli, jaką odgrywają w złożonym i delikatnym ekosystemie Morza Północnego.

Ekosystem - sieć życia: Maskonury (6/13)
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2001, 26 min.
Pierwsza emisja: poniedziałek, 8 marca 2004


Ten film przedstawia kilka miesięcy z życia samicy niedźwiedzia grizli i jej małych. Mimo, że gatunek ten znajduje się w górnej części piramidy ekologicznej, musi walczyć o przetrwanie. Niedźwiadki przeżyją, jeśli matka zapewni im wystarczającą ilość pożywienia.

grizli grizli grizli

Ekosystem - sieć życia: Grizli (7/13)
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2001, 26 min.
Pierwsza emisja: wtorek, 09 marca 2004


Kolejny odcinek serii opowiada o funkcjonowaniu ekosystemów, w skład których wchodzi figowiec. Okazuje się, że egzotyczne drzewo jest bardzo ważne dla wielu gatunków zwierząt. Wśród nich można doszukać się zarówno małych owadów, jak i budzącej strach piranii.

Ekosystem - sieć życia: Figowiec (9/13))
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2001, 26 min.
Pierwsza emisja: czwartek, 11 marca 2004


Autorzy filmu obserwują stadko lemurów z Madagaskaru. Zwierzęta te funkcjonują tylko w miejscowym ekosystemie - nie mogą żyć poza wyspą i źle znoszą wszelkie nagłe zmiany.

lemury lemury lemury

Ekosystem - sieć życia: Lemury (11/13)
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2001, 26 min.
Pierwsza emisja: piątek, 12 marca 2004


ostronos Na Kostaryce żyje kolonia ostronosów, które za siedlisko obrały sobie fragment lasu sąsiadujący z morzem i górami. Na tym odizolowanym terenie można zaobserwować ekosystem właściwy dla wysp. Przyglądając się uważnie życiu ostronosów, łatwo zrozumieć, dlaczego wyginięcie jednego gatunku może poważnie zaburzyć równowagę w miejscowej przyrodzie.


Ekosystem - sieć życia: Ostronos (11/13)
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2001, 26 min.
Pierwsza emisja: poniedziałek, 15 marca 2004


piesiec Ekosystem Arktyki zdecydowanie różni się od ekosystemów spotykanych w innych miejscach na Ziemi. Bardzo niskie temperatury i słabo rozwinięta flora sprawiły, że tylko nieliczne gatunki zwierząt zdołały przystosować się do życia na Biegunie Północnym. Należy do nich piesiec, czyli lis polarny.

Ekosystem - sieć życia: Piesiec (12/13)
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2001, 26 min.
Pierwsza emisja: wtorek, 16 marca 2004Mieszkańcy ciemności

ciemnosci Film opowiada o zwierzętach żyjących w głębokich partiach mórz. Większość z nich to rzadkie gatunki ryb, o życiu których naukowcy wciąż wiedzą bardzo mało..


Mieszkańcy ciemności
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2000, 26 min., reżyseria: John Boyle
Pierwsza emisja: piątek, 19 marca 2004

informacje
o stronie
więcej o
TV Planete
wydarzenia aktualne tematy wcześniejsze tematy linki głosy

http://republika.pl/planete
     http://www.planete.republika.pl