PLANETE i my

informacje
o stronie
więcej o
TV Planete
wydarzenia aktualne tematy wcześniejsze tematy linki głosy


Wyprawa Krzysztofa Kolumba

Seria przedstawia sylwetkę odkrywcy Ameryki, Krzysztofa Kolumba, jego dokonania oraz czasy, w których żył. Film o dużych walorach edukacyjnych, zrealizowany pod nadzorem naukowców (między innymi pracowników uniwersytetów w Sewilli i Chicago).

Pierwszy odcinek wprowadza widza w świat, w którym żył Krzysztof Kolumb. Autorzy filmu nie tylko starają się przybliżyć piętnastowieczną rzeczywistość, ale również podróżują do miejsc, które szczególnie interesowały renesansowych odkrywców.

Epopeja Krzysztofa Kolumba Dalej film przedstawia piętnastowieczną wiedzę z zakresu konstrukcji statków i nawigacji, a także powody, dla których Kolumb wyruszył w wyprawę przez Atlantyk. Autorzy dokumentu opowiadają również o staraniach podróżnika o wsparcie ekspedycji przez koronowane głowy. Kopie statków "Santa María", "Pinta" i "Nina" podążają szlakiem pierwszej atlantyckiej wyprawy Kolumba. Film jest nie tylko kroniką historycznej ekspedycji, ale również przedstawia codzienne życie na piętnastowiecznym statku.

Kolejny odcinek serii opowiada o dopłynięciu statków Kolumba do brzegów wyspy Guanahani, którą odkrywca nazwał San Salvador, oraz o jego dalszej podróży, podczas której odkrył Haiti i Kubę.

Nowoczesna Ameryka powstała z mieszanki różnych ludów i kultur: tubylców oraz narodowości, które przybyły na jej terytoria po wyprawie Kolumba. Film opowiada o podboju Nowego Świata przez Stary Świat, a zwłaszcza o konkwistadorach i wpływie, jaki wywarli na tubylców.Obecnie trudno uwierzyć, że przed wyprawą Kolumba w Ameryce nie było koni, a w Europie ziemniaków, czy też kukurydzy. Kolejny odcinek serii opowiada o wymianie różnych towarów między Starym a Nowym Światem.

Ostatni odcinek opowiada o czwartej i zarazem ostatniej podróży admirała Kolumba do Ameryki oraz przedstawia, w jaki sposób na jego postać zapatrują się różne narody i kultury pięćset lat po wielkim odkryciu.

Epopeja Krzysztofa Kolumba (1-7)
film dokumentalny, USA, 1991, 52 min. Reżyseria: Zvi Dor Ner

Pierwsze emisje: w sobotnie wieczory, od 31 stycznia do 21 lutego 2004


budujemy Santa Marię w PuszczykowiePoznajmy lepiej Chiny

Tym razem będziemy mieli okazję zapoznać się z niektórymi zjawiskami, specyficznymi dla współczesnych Chin. Najpierw seria czterech filmów przedstawia cztery chińskie tradycje.

W Chinach można zaobserwować ciekawą koegzystencję nowoczesnej medycyny i starych, tradycyjnych praktyk leczniczych. Szacuje się, że około 3 000 000 chińskich lekarzy stosuje metody zachodnie, a około 300 000 - rodzime. Film opowiada o tradycyjnych chińskich sposobach leczenia: akupunkturze, fitoterapii, masażu i Qi Gongu.

Chińskie osobliwości: Medycyna tradycyjna (1/4)
film dokumentalny, Francja, 2002, 26 min., reżyseria: Jean Louis Porte
Pierwsza emisja: poniedziałek, 16 lutego 2004

Kuchnia chińska opiera się na bogatej, wielowiekowej tradycji. Podstawą miejscowych posiłków jest ryż lub makaron, wzbogacony o takie dodatki, jak warzywa, mięsa lub ryby. Każdy region może poszczycić się własnym przepisem na przygotowanie ryżu czy też makaronu. Do takich lokalnych specjalności należy na przykład pochodzący z zarządzanej niegdyś przez Marco Polo miejscowości Yangzhou ryż po kantońsku. Innym tradycyjnym daniem Chińczyków są pierożki, które można kupić rano od ulicznych handlarzy. Chiny mają także swój "narodowy" napój: herbatę. Jej zbiór oraz przygotowywanie również związane są ze starymi zwyczajami.

Chińskie osobliwości: Makaron, ryż, herbata i pierożki (2/4)
film dokumentalny, Francja, 2002, 26 min., reżyseria: Jean Louis Porte
Pierwsza emisja: wtorek, 17 lutego 2004


Chińskie osobliwości Chińskie osobliwości Chińskie osobliwości

Autorzy filmu udają się do położonych niedaleko Szanghaju miast Suzhou i Yangzhou, w których mandaryni i kupcy zakładali słynne ogrody - miejsca przechadzek, przyjęć oraz konkursów poetyckich, malarskich i kaligraficznych. Ogrody te często ozdabiano marmurami z Dali.

Chińskie osobliwości: Ogrody (3/4))
film dokumentalny, Francja, 2002, 26 min., reżyseria: Jean Louis Porte
Pierwsza emisja: środa, 18 lutego 2004

56 mniejszości etnicznych w Chinach to nacje, które nie wywodzą się z narodu Han. Film opowiada o dwóch z nich: Naxi (lud mający stolicę w Lijiang, mieście znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO) i Bajach (mających stolicę w Dali). W kulturze Naxi zachowało się pismo obrazkowe i muzyka z 10. wieku. Z kolei Bajowie pochodzą od mieszkańców dawnego imperium, które kiedyś kontrolowało szlak łączący Chiny z Tybetem i Indiami.

Chińskie osobliwości: Mniejszości etniczne (4/4)
film dokumentalny, Francja, 2002, 26 min., reżyseria: Jean Louis Porte
Pierwsza emisja: czwartek, 19 lutego 2004


Radio China International po polskuWydarzenie miesiąca, wieczory tematyczne: "Chińskie przemiany"

Portret Chin z 20. wieku.

Chińskie przemiany Ostatnie stulecie było dla Chin czasem zmagań nowoczesności oraz otwarcia się na zagraniczne rynki ze starym, rolniczym modelem funkcjonowania społeczeństwa. Film przedstawia różne oblicza Państwa Środka w 20. wieku na tle wydarzeń historycznych. Dokument został zrealizowany po długich przygotowaniach oraz przy współpracy uznanych sinologów. Zawiera rzadkie i zaskakujące materiały.

Chiny żółte - Chiny błękitne
film dokumentalny, Francja, 1997, 2 x 56 min., reżyseria: Ahmed Lallem

Pierwsza emisja: poniedziałek, 16 lutego 2004


Chińskie przemiany Film opowiada o badaniach prowadzonych w mającym 2000 lat grobie pierwszego cesarza Chin, Shi Huangdiego. Shi Huangdi, urodzony jako Ying Zheng, żył w 3. wieku przed naszą erą. Był założycielem dynastii Qin (od tego słowa pochodzi nazwa "Chiny"). Za jego panowania doszło do zjednoczenia kraju po Epoce Walczących Królestw. W grobie cesarza znaleziono kilka tysięcy figur żołnierzy wykonanych z terakoty.

Nieśmiertelny cesarz
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 1996, 49 min., reżyseria: Christopher Mann
Pierwsza emisja: wtorek, 17 lutego 2004

Chińskie przemiany Film opowiada o starożytnej historii Chin. Płynąca przez północne Chiny Huang He, czyli Żółta Rzeka, nazywana jest kolebką chińskiej cywilizacji, ponieważ u jej brzegów tysiące lat temu żyła społeczność o zaawansowanym stopniu rozwoju. Do jej rozkwitu przyczyniła się między innymi umiejętność wykorzystywania miejscowych lessów - skał macierzystych żyznych gleb, które choć są kruche i lekkie, przy odpowiedniej obróbce mogą posłużyć za materiał budowlany. Film opowiada o sztuce i zwyczajach ludu, który dawno temu mieszkał nad Żółtą Rzeką oraz o początkach państwa chińskiego.

Dusza smoka
film dokumentalny, Francja, 2001, 52 min., reżyseria: Serge Tigniere
Pierwsza emisja: wtorek, 17 lutego 2004


Przejażdżka po chińskim mieście w towarzystwie miejscowych taksówkarzy. Kiedy władze przechodzącego zmiany chińskiego państwa zamknęły nierentowne fabryki, miliony robotników pozostało bez pracy. Wielu z nich postanowiło otworzyć prywatny interes, zostać swoim szefem i samemu wyznaczać sobie godziny pracy - takie możliwości daje prowadzenie małej, rodzinnej firmy przewozowej. Autorzy filmu postanowili poznać Chiny z punktu widzenia prywatnych taksówkarzy. W tym celu jeździli z nimi po różnych zakątkach miasta: zarówno nowych dzielnicach zamieszkiwanych przez ludzi zamożnych, jak i niezmienionych od wieków ubogich przedmieściach.

Bułeczki na czterech kółkach
film dokumentalny, Francja, 1999, 52 min., reżyseria: Renaud Cohen
Pierwsza emisja: środa, 18 lutego 2004


Opowieść o dwójce oficjalnych fotografów Mao Zedonga. Historia oficjalnych fotografów Mao Zedonga, byłego komunistycznego przywódcy Chińskiej Republiki Ludowej, jest zarazem fragmentem historii ich kraju: nadziei i dramatów epoki rewolucji kulturalnej oraz przemian związanych z otwarciem się Chin na kapitalistyczne rynki. Hu Bo jest wieśniaczką z północnych Chin, a Xu Xiaobing wywodzi się z szanghajskiej inteligencji. Oboje spotkali się i pobrali w latach trzydziestych w mieście, w którym zebrali się komuniści po Wielkim Marszu. Wkrótce potem para związała swoje losy z Mao Zedongiem. W latach 1939 - 1961 małżonkowie byli jego oficjalnymi fotografami i, siłą rzeczy, rzemieślnikami propagandy. Ta praca nie ochroniła ich przed wypaczeniami systemu. Żona Mao kazała zamknąć Hu Bo na długie lata w obozie. Na tym jednak nie skończyły się polityczne doświadczenia fotografów, którym dane było dożyć epoki kolejnych przemian. Hu Bo i Xu Xiaobing doczekali innych Chin i wnuczki, która dostała się na studia ekonomiczne w amerykańskiej szkole. Z tej perspektywy starsze małżeństwo wspomina przed kamerą swoje życie i ideały z lat młodości. Z ich opowiadań wynurza się portret Mao - bardziej ludzkiego, niż ten, do którego widzowie są przyzwyczajeni, ale zarazem zdolnego do wielkich okrucieństw.

Fotografowie Mao
film dokumentalny, Francja, 2003, 52 min., reżyseria: Claude Hudelot, Jean -Michel Vecchiet
Pierwsza emisja: środa, 18 lutego 2004


W oczekiwaniu na Igrzyska W 2001 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski zadecydował, że gospodarzem Igrzysk 2008 będzie Pekin. Zaintrygowany tym wydarzeniem Frank Esmann zrealizował krótki film - impresję o kraju przygotowującym się do zorganizowania Olimpiady. Akcja krótkometrażowego filmu Esmanna rozpoczyna się w jednej z elitarnych szanghajskich szkół sportowych, w której trenuje młodzież marząca o występie w drużynie narodowej. Potem reżyser przenosi się do Pekinu - miasta, które ma do rozwiązania liczne problemy.

W oczekiwaniu na Igrzyska
film dokumentalny, Dania, 2001, 14 min., reżyseria: Franck Esmann
Pierwsza emisja: środa, 18 lutego 2004


Pisarz Marcel Theroux podróżuje po Chinach, aby na własne oczy zobaczyć skutki przemian zachodzących w tym kraju w ostatnich latach. Swoimi wrażeniami i wnioskami dzieli się z widzami filmu. Spowodowane otwarciem się na wolny rynek zmiany w Chinach dokonują się w zawrotnym tempie: bilion ludzi w uniformach z epoki Mao, których marzenia o majątku kończyły się na chęci posiadania roweru i radia przeistoczyło się w 1,2 biliona osób chcących posiadać najmodniejsze rzeczy, jakie tylko da się kupić za pieniądze. Młode pokolenie Chińczyków przesiaduje w barach, nosi modne ubrania i słucha młodzieżowej muzyki z Zachodu. Przyglądając się tej społecznej rewolucji Marcel Theroux zastanawia się, w jakim kraju chcieliby mieszkać młodzi Chińczycy i jakie jest ich zdanie na temat komunizmu.

Dzieci Mao
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2002, 50 min., reżyseria: Stephen Finnigan
Pierwsza emisja: czwartek, 19 lutego 2004


Szanghaj przechodzi obecnie duże przeobrażenia - miasto stało się jednym ze światowych ośrodków handlu i finansów. Tej ekonomicznej ekspansji towarzyszy duży wzrost demograficzny, rozrastanie się metropolii oraz zmiana trybu i rytmu życia jej mieszkańców.

Shanghaj - wejście smoka
film dokumentalny, Japonia, 1994, 52 min., reżyseria: Tiam Kamewa
Pierwsza emisja: czwartek, 19 lutego 2003


Kompozytor, pisarz, reżyser, dziennikarz, dramatopisarz i artysta wypowiadają się przed kamerą o cenzurze i wolności słowa w Chinach. Wszystkie występujące w filmie osoby zgodne są co do tego, że nigdy wcześniej w Chinach nie było tak wielkiej wolności słowa jak obecnie. Według nich cenzura powoli przechodzi do historii. Jednocześnie, rozmówcy autorów filmu przedstawiają różne opinie dotyczące przyszłości Państwa Środka i dyskutują na temat chińskich intelektualistów, którym zarzuca się arogancję i brak kontaktu ze zwykłymi ludźmi.

Chińskie przemiany
film dokumentalny, Dania, 2001, 23 min., reżyseria: Franck Esmann
Pierwsza emisja: piątek, 20 lutego 2004Wojna chłopska w Szwajcarii

Film przedstawia problemy rolnictwa w epoce globalizacji i masowej produkcji.

W wielu krajach świata rolnicy indywidualni muszą zmagać się z nową rzeczywistością ekonomiczną, a zwłaszcza z konkurencją wielkich firm produkujących żywność. Problemy nie ominęły nawet rolników z bogatej Szwajcarii. Mimo ich licznych protestów rząd tego kraju podpisał porozumienia handlowe i celne umożliwiające napływ taniej żywności z zagranicy. Aby sprostać wymaganiom rynku, szwajcarscy rolnicy zmuszeni są wprowadzać na swoich farmach nowoczesną technologię. Jednak wiele gospodarstw nie nadąża za tempem przemian. Erich Langjahr, reżyser specjalizujący się w dokumentach o szwajcarskiej wsi, postanowił zrealizować film poruszający ten problem.

Wojna chłopska
film dokumentalny, Szwajcaria, 1998, 80 min., reżyseria: Erich Langjahr
Pierwsza emisja: środa, 25 lutego 2004Zwierzątka

legwany Jak żyły dinozaury? Czy opiekowały się małymi? Były samotnikami, czy wolały przebywać w stadzie? Na te pytania, choćby częściowo, może odpowiedzieć obserwacja legwanów uważanych za najbliższe dinozaurom żyjące obecnie zwierzęta.

Legwany - współczesne dinozaury
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2002, 29 min., reżyseria: Sara Ford
Pierwsza emisja: czwartek, 12 lutego 2004

o nielegalnym handlu zwierzętami w Polsce


Gekony

Opowieść o jaszczurce, która ma wyjątkowo lepkie łapy. Gekony, jaszczurki z tropików, skolonizowały prawie wszystkie kontynenty, z wyjątkiem Antarktydy. Ich charakterystyczną cechą są przylgi na końcach palców umożliwiające swobodne poruszanie się nawet po bardzo gładkich powierzchniach. Mechanizm przyczepiania się gekonów do podłoża zainteresował naukowców do tego stopnia, że myślą oni o wykorzystaniu go w produkcji nowoczesnego kleju. Inną ciekawostką dotyczącą tych jaszczurek jest różnorodność sposobów, których używają chcąc uciec napastnikowi.

Niesamowite gekony
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2002, 29 min., reżyseria: Sara Ford
Pierwsza emisja: wtorek, 17 lutego 2004


Do jakich sposobów uciekają się strusie, aby przeżyć? - to jedno z pytań, jakie zadają sobie realizatorzy filmu.

strusie strusie Strusie to duże, nie potrafiące latać ptaki. Mogą urosnąć nawet do 2,5 metra wysokości. Są jednymi z najszybszych zwierząt - potrafią osiągnąć prędkość 70 km/godz. W popularnych powiedzonkach charakterystyczną cechą strusi jest tchórzostwo, ale w rzeczywistości ptaki te umieją stawić czoło niebezpieczeństwu.

Strusie - wyścig o przetrwanie
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2002, 29 min., reżyseria: Sara Ford
Pierwsza emisja: czwartek, 19 lutego 2004Jak ryby w wodzie !

wydry Zrealizowany w znajdującym się w Peru narodowym parku Manu film opowiada o największych wydrach na świecie. Wydry olbrzymie żyją w grupach na małych terytoriach. Aby lepiej poznać ich zwyczaje, autorzy dokumentu obserwowali stado złożone z ośmiu osobników.

Wydry olbrzymie - życie rzecznych wilków
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2001, 29 min., reżyseria: Sara Ford
Pierwsza emisja: środa, 11 lutego 2004

więcej o wydrach


foczka płynie sobie wolna

Na kalifornijskim wybrzeżu znajduje się fort Conranado, elitarny ośrodek szkoleniowy amerykańskiej marynarki. Niedaleko od tego miejsca, samice fok urządzają dla swoich małych "obóz treningowy". Zarówno wojskowi nurkowie jak i foki przechodzą intensywne szkolenie. Nic dziwnego, gdyż muszą sprostać podobnym niebezpieczeństwom, na przykład sztormom i sieciom. Aby dać sobie z nimi radę, muszą wykazać się zwinnością i umiejętnością wykorzystywania posiadanych informacji. Przez ponad rok ekipa filmowa obserwowała naukę młodych fok.

Foki - prawdziwi morscy komandosi
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2002, 29 min.,
reżyseria: Sara Ford
Pierwsza emisja: poniedziałek, 16 lutego 2004

więcej o fokach


informacje
o stronie
więcej o
TV Planete
wydarzenia aktualne tematy wcześniejsze tematy linki głosy

http://republika.pl/planete
     http://www.planete.republika.pl